Sign in to follow this  
Followers 0
claudios60

pierde ulei

9 posts in this topic

Buna astazi cand am scos masina din garaj am vazut niste pete de ulei,ma-m uitat pe sub masina si am vazut scutul plin cu ulei.chestia este ca uleiul din motor este la nivel.de unde ar putea sa piarda.?scutul este ca nou fara nici o zgarietura deci de la vreo lovitura nu poate fii.poate fii vreun furtun de la turbo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtun de la turbo sau poate fi ulei de directie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtun de la turbo sau poate fi ulei de directie.

,am uitat sa zic ca parca sa schimbat sunetul la motor si vibreaza mai mult acuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce culoare aré uleiul ,dupa cum la-m vazut eu este destul de gros.am sa incerc sa dau scutul sos.pe deasupra nu se poate vedea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

uita-te mai atent pe sub motor , mai ales in zona turbinei.Eu tind sa cred ca e de la turbo.Daca corpul turbo-ului este cu ulei pe el, inseamna ca de acolo e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uita-te mai atent pe sub motor , mai ales in zona turbinei.Eu tind sa cred ca e de la turbo.Daca corpul turbo-ului este cu ulei pe el, inseamna ca de acolo e problema.

Ia uita-te si deasupra cutiei de viteze. E posibil sa-ti piarda pe la pompa de inalta presiune care e deasupra cutiei si in cazul asta cutia de viteze e plina de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kadudu astazi am desfacut scutul si parca vine uleiul de unde zici tu,dar cum nu am putut ridica mult masina nu sunt sigur.daca ar fii problema de la pompa cum sar repara se schimba vreo garnitura sau trebuie sa schimb toata pompa.si cam la ce pret ar fii ? era sa uit uleiul adunat in scut este foarte gros si vascos si destul de negru,iar ce mi se pare suspect este ca nu a coborat nivelul din motor

Edited by claudios60

Share this post


Link to post
Share on other sites

cautand pe internet am gasit pompa de inalta la un pret de nimic ieftinaaaaaaaa 1250 euro. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0