Guest sorin_ms66

Chiulasa pentru motor B14.4 (1397 cmc)

5 posts in this topic

Buna seara/ziua,

Imi poate spune cineva, va rog, daca chiulasa de la motoarele B14.4 e identica sau nu cu cea a motoarelor de Dacia, de cilindree echivalenta (1397 cmc)?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-ne te rog specificatiile de alezaj si cursa si vedem daca corespund. Daca e chiulasa mai joasa la Dacie risti sa se loveasca pistoanele de supape sau sa se arda garnitura de chiulasa sau sa-ti sara bujiile :) , iar daca e prea inalta nu mai ai compresie. Asta in cazul ideal in care ar fi pe aceeasi pozitie suruburile de prindere ale chiulasei. Daca sunt identice te sfatuiesc sa optezi pentru o chiulasa de Renault Alpine sau de Renault 12 daca gasesti pe la dezmembrari.

Dar ce s-a intamplat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiulasa are, probabil, o fisura si se amesteca astfel uleiul din motor cu lichidul de racire.

Am gasit insa o chiulasa de motor Renault, identic cu cel pe care il am eu montat pe masina. Chiulasele sunt indentice, deci problema e rezolvata. Sper eu, ramine sa imi confirme si mecanicii miine.

Multumesc frumos amindurora pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, tine-ne la curent si daca "locatzia" devine Bucuresti, te asteptam la urmatoarea intrunire  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now