Sign in to follow this  
Followers 0
vrg

Probleme de inchidere a usii sofer

6 posts in this topic

Buna ziua...si salutare

Sa incerc sa descriu problema: masina nu a fost miscata o saptamana, temperaturile ziua au depasit cu maxim un grad limita de inghet. I weekend am urcat in masina..si cand am tras usa ..Surpriza...nu s-a mai inchis..era ca si cum nu as fi avut "iala" montata pe masina...Am incercat sa inchid de la telecomanda, am actionat manerul din exterior dar nu si-a revenit decat cand am actionat succesiv clapeta de deschidere din interior. In urmatoarele doua zile totul a fost normal.

As dori un sfat...sa caut solutii de degivrare ? Sunt acestea eficiente? Este normal sa se intample acest lucru? Masina este inca in garantie...are rost sa ridic problema la revizia tehnica? Daca s-a intamplat la 0 grade...la -20 se va intampla din nou? A avut cineva aceasta problema?...si cum a rezolvat?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua...si salutare

Sa incerc sa descriu problema: masina nu a fost miscata o saptamana, temperaturile ziua au depasit cu maxim un grad limita de inghet. I weekend am urcat in masina..si cand am tras usa ..Surpriza...nu s-a mai inchis..era ca si cum nu as fi avut "iala" montata pe masina...Am incercat sa inchid de la telecomanda, am actionat manerul din exterior dar nu si-a revenit decat cand am actionat succesiv clapeta de deschidere din interior. In urmatoarele doua zile totul a fost normal.

As dori un sfat...sa caut solutii de degivrare ? Sunt acestea eficiente? Este normal sa se intample acest lucru? Masina este inca in garantie...are rost sa ridic problema la revizia tehnica? Daca s-a intamplat la 0 grade...la -20 se va intampla din nou? A avut cineva aceasta problema?...si cum a rezolvat?

Multumesc.

Nu stiu ce sfat sa iti dau.

Insa pot sa spun ca am patit si eu iarna trecuta ceva asemenator.

N-am putut sa deschid usa d ela sofer si a trebuit sa urc prin partea stanga.

Dupa ce s-a incalzit insa masina si-a revenit.

Pot sa spun ca a fost -17. Dar am nimerite sa fie -19 si sa nu patesc asa ceva.

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

La inghet, pot fi 2 cauze:

- una, condensul de pe cheder se transforma in gheata si "lipeste" usa. Solutia: exista sprayuri cu un silicon special pt chedere, daca nu cu antigel concentrat si o cirpa se unge chederul. Se evita a se spala masina cu presiune cind este f frig afara daca n-ai garaj.

- a doua: ingheata yala, tot de la condens. Solutia: niste spirt bagat cu o seringa pe la yala. Asta se intimpla foarte rar. Dar, am patit sapt trecuta, cind cu poleiul sa inghete clanta din exterior. S-a deschis usa si a ramas clanta in pozitia deschis. Citeva manevre si s-a deblocat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc...faptul ca s-a mai intamplat, ma linisteste...si ca si-a revenit...multumesc si pt sfat...

Sa pun un lubrifiant? Ceva care sa reziste la temp scazute? Pt ca ce am gasit eu acolo...era prea vascos...parca ar fi fost ceara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca. Ideea e sa nu o speli cind e frig pt ca sigur ingheata

Multumesc...faptul ca s-a mai intamplat, ma linisteste...si ca si-a revenit...multumesc si pt sfat...

Sa pun un lubrifiant? Ceva care sa reziste la temp scazute? Pt ca ce am gasit eu acolo...era prea vascos...parca ar fi fost ceara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti incerca. Ideea e sa nu o speli cind e frig pt ca sigur ingheata

Multumesc...nu o sa o spal....e un sfat bun...sa aveti o zi buna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0