Sign in to follow this  
Followers 0
camino

Apropo de Volvo / alte marci

3 posts in this topic

Mi-a placut foarte mult interventia ta, Midnight Caller, legata de nr. de Volvo-ri construite, comparativ cu VW.

In primul rand nu mi-as cumpara VW, nici moarta, in al doilea rand, am lucrat intr-un domeniu in care am avut posibilitatea sa vad aceste masini "dezbracate" si tin sa va spun, ca vi s-ar fi facut rau daca ati fi vazut cum erau facute (bine, ma refer la cele terminate, ca celelalte.. ..).

Daca doriti discutam pe aceasta tema, va pot da detalii exacte despre VW, BMW, Mercedes, etc.

Sincer, eu am avut la firma pe vremuri un 740, diesel, o minunatie de masina, si ma temeam ca si voi ca cele din ziua de azi nu sunt la fel de performante, dar tot VOVLO mi-am luat, si daca ar fi sa o iau de la capat, tot VOLVO mi-as lua.

Si, da, cred ca masinile facute in serie mica sunt mai bune decat celelalte.

Tineti cont de faptul, ca, competitia e mare, nu-si mai pot permite sa tina o masina in teste 3 - 4 ani; rezultatul, intra unul cu mercedesul in pom, si poate sa-si cumpere alta masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e logic sa nu mai fie facute ca pe vremuri. E o politica de marketing. Eu am ajuns volvist dupa ce am condus un Passat si prima senzatie care am avut-o a fost ca Volvo e muuuult mai slab la caroserie decat Passatul. Am trait cu ghimpele asta in mine pana cand a trebuit fortat de imprejurari sa dau ambele spoilere jos. Atunci am vazut ce inseamna structura de rezistenta adevarata. In spatele barii din fata era o traversa dubla care avea o grosime pe sectiune cam de 10-15 cm si tabla din care era facuta avea in jur de 8 mm. Ne uitam si eu si mecanicul si nu ne venea sa credm ce tanc e masina. In concluzie masinile noi sunt aparent mai slabe decat cele vechi, insa caroseria e facuta sa sufere in caz de impact deformari controlate tocmai pentru a proteja pasagerii chiar daca asta implica sa nu mai poata fi reparata masina dupa impact. Aici pot fi variatiuni, Volvo la capitolul siguranta e deasupra celorlalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e o masina mult mai solida, oricum, comparativ cu ce se poarta pe piata.

eu am vazut passat desfacut, cu parti intregi  negalvanizate, cu rugina si alte cele. si n-am ajuns sa discutam de preturile enorme, cerute pe aceste masini. ba, mai mult, sunt considerate niste masini extraordinare. eu am ajuns la concluzia ca doar o anumita categorie de oameni isi cumpara volvo. noi am  ales acest model ptr. confort si siguranta.

avem doi copii mici si ii iau peste tot cu mine (calatoresc mult).

intr-un cuvant sunt fericita ca am aceasta masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0