miluhuh

PROBLEME INCALZIRE IN INTERIOR

9 posts in this topic

va salut

am probleme cu incalzirea in interiorul masinii,intermitent am aer cald aprox.5 sec apoi aer rece 5 sec .Am incercat toate variantele din butoanele pentru controlul climatizarii si a ventilatiei.Problema este ca asta se intampla cand motorul inca nu a ajuns la temperatura optima deci cand este rece in interior .Am observat ca uneori functioneaza corect, mai ales dupa ce motorul ajunge la temp.optima.(volvo xc 90,automatic,2006)

va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum este scris, postul acesta s-ar incadra mai bine la "Intamplari hazlii" :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca are un aerisitor pe furtunu care circula lichidu din motor se afla pe un furtun aeriseste si ai scapat ,vezi sa ai sufient licid de racire in vasu de expansiune

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc ,maine o sa incerc sa aerisesc circuitul de incalzire .Ma bucur ca mai sunt si raspunsuri serioase.Eu am pus initial intrebarea posesorilor de Volvo .

Cu stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

va salut

am probleme cu incalzirea in interiorul masinii,intermitent am aer cald aprox.5 sec apoi aer rece 5 sec .Am incercat toate variantele din butoanele pentru controlul climatizarii si a ventilatiei.Problema este ca asta se intampla cand motorul inca nu a ajuns la temperatura optima deci cand este rece in interior .Am observat ca uneori functioneaza corect, mai ales dupa ce motorul ajunge la temp.optima.(volvo xc 90,automatic,2006)

va multumesc

aeriseste si completeaza dar uita-te cu atentie peste tot ca se va repeta. e suficient un colier slabit si va face din nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu am schimbat de curand lichidul de racire si voiam sa stiu unde este ventilul de aerisire, daca am asa ceva la masina. M-am uitat atent dar nu am vazut ! Se poate sa se aeriseasca singura? xc 90 2003 2,4 d automatic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu am schimbat de curand lichidul de racire si voiam sa stiu unde este ventilul de aerisire, daca am asa ceva la masina. M-am uitat atent dar nu am vazut ! Se poate sa se aeriseasca singura? xc 90 2003 2,4 d automatic

Dupa cum spune colegul @costel_big_boss ar trebui sa fie undeva pe furtun .. de obicei este mai la intrarea furtunului in Habitaclu , nu stiu exact la xc90 .

De care Antigel ai pus ?

Edited by MareanBoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mastercare standard, culoare albastru ! Asta cand am fost la Timisoara sa-mi repar cutia, dupa ce mi-au scos motorul au salvat antigelul vechi , dar nu am vrut sa il las ! Am trimis un preten la magazin si a specificat ca este pt volvo xc 90 si asta i-a dat.Cred ca e bun ! :) :) :) :) :)

Dupa cum spune colegul @costel_big_boss ar trebui sa fie undeva pe furtun .. de obicei este mai la intrarea furtunului in Habitaclu , nu stiu exact la xc90 .

De care Antigel ai pus ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa schimbi filtru de polen, la mine la s40 la fel facea, i-am facut revizia, si era filtrul original volvo, care cred ca avea un kg :)) la cat de imbacsit era, are 123.000 km masina . eu am cumparat-o la 122.000, si nu il schimbase pana atunci, cred eu din cauza ca este sub pedala de acceleratie si trebuie demontata pt inlocuire, deci sfatul meu e sa-i schimbi filtrul de polen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now