MareanBoss

1.6 dCi pe Mercedes A si B Klasse!

14 posts in this topic

Renault va furniza germanilor de la Mercedes-Benz noul motor diesel cu o capacitate de 1.6 litri, propulsor care ar urma sa inlocuiasca in principal actuala gama de 1.9 litri. <br style="font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; font-size: inherit; ">

Continuare:http://www.a1.ro/men/cars/motoare-renault-1-6-dci-pentru-mercedes-a-si-b-klasse-137864.html

Va vine sa credeti ? MIe parca nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai reno are motoare bune.::)

Am mai auzit ca Bmw ul se fabrica in China :)),in Germania doar 50 % .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.5 dci e un motor de respectat. pacat de faptul ca nu e folosit la adevarata lui valoare. e un motor cu mare rezerva de putere si cuplu.

1.6 dci , probabil, este doar un upgrade la 1.5 dci - mai multi cmc, mai multa putere, mai mult cuplu. io zic ca e ok pe o masina de pina la 1250 kg.

io am vazut 1.5 dci care scoate 130 cp si peste 350 nm. pe logan e cea mai buna piesa componenta. un logan ca asta te lasa masca in multe cazuri.

daca motorul se va face in romania - unde fabrica e dotata la ultimul racnet in materie de tehnologie de ULTIMA GENERATIE - atunci chiar e ok. nu e gluma.

asa este si fabrica de anvelope continental : tehnologie de ultima generatie

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce deviati de la subiect ? Mercedes : masina aia cu renume si care tot omu de pe globul asta o stie de "super OZN" va cumpara motoare de la Renault aia de fac Loganul si le sar injectoarele in porbagaj .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se stie de clasa a si b de super ozn. nici macar clasa c nu e cunoscuta asa....

clasele a si b , dupa cum spui tu, nici n-ar trebui sa faca parte din portofoliul mercedes.

ca sa fiu on topic : cred ca e adevarat.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

80% din cei chestionati aleg Mercedesul .. nici ei habar nu au de ce dar ei stiu ca Mercedesul e masina Nemteasca ;)) "cand ii aud pe unii.........."

toate ca toate dar ce MB nu puteau sa inceapa productia unui 1.6 CDI ? Le-o fi mai usor sa le primeasca gata facute dar nu se spala ei nici cu toata apa Dunarii la faza asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

io cred ca e un troc : ia tu 1.6 dci si da-mi 2.0 benzina ca si tu si io le avem in plus si amindoi avem nevoie de ceea ce are celelalt.

banii se vor duce in alta directie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedes nu stie sa faca motoare mici. Renault nu stie sa faca motoare mari. Mi se pare echitabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce gluma, MB face motoare diesel mici de multi ani, 1.5cdi de pe Smart sau Colt sunt motoare foarte bune si ca sa vezi au numai 3 cilindrii :lol:

Mai mult ca sigur costul de productie este mai mare decat la reno si alegerea a fost una economica nu una inginereasca .

MB nu mai este de mult OZN, este marca cu cele mai nefiabile masini ocupand locurile fruntase in TOP 5 cele mai nefiabile marci auto, mitul MB a apus de mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa, si in afara de 1.5 cdi, ce alte motoare bune sub 2000 de cm3 mai au?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce gluma, MB face motoare diesel mici de multi ani, 1.5cdi de pe Smart sau Colt sunt motoare foarte bune si ca sa vezi au numai 3 cilindrii :lol:

Mai mult ca sigur costul de productie este mai mare decat la reno si alegerea a fost una economica nu una inginereasca .

MB nu mai este de mult OZN, este marca cu cele mai nefiabile masini ocupand locurile fruntase in TOP 5 cele mai nefiabile marci auto, mitul MB a apus de mult .

Pentru noi astia care stim, Da, Dar tot aia care nu stiu adevarul sunt mai multi :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

mercedeso, ce caine-ai fost si ce javra-ai ajuns! halal sa-ti fie, ptuuuuo!

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dexter mai au 1.7 cdi pe A klasse sau mai bine spus au avut pt ca este mai rentabil din punct de vedere economic sa faci un motor de 2L pe care sa-l denumesti 1.6 cdi,1.8 cdi sau 2.0 cdi sau in cazul seriilor mari un motor de 2.1L cu 4 puteri diferite, astfel obții acelasi consum sau chiar un consum mai bun decat al unui motor de cilindree mai mica .

Oricum stirea nu este completa, de fapt MB si Reno vor face si o platforma comuna, este vorba de noul Twingo care va avea aceiasi platforma cu noul Smart ForFour, astfel Smart spera sa scoata din nou modelul cu 4 usi care de data asta sa aiba si succes nu ca vechiul model (bazat pe Colt) care a fost un esec total fiind produs doar 2 ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 1.5dci Logan la noi in Romanica nu este bun,o fi motorina de pica sistemul de injectie,1.6 acest motor o fi ceva mai avansat.In orice caz nu am o parere buna despre masinile din grupa A de la MB,ca sa dai numai electromotorul jos trebuie sa desfaci mult in inclusiv jugul motor,si nu are stabilitate pe sosea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now