George

O curiozitate

11 posts in this topic

De curand am vazut un volvo pe autovit la un pret super bun.As dori sa stiu daca omul frecventeaza forumul si il cunoaste cnv cineva sa stiu si eu daca pot merge sa vad masina sau ma linistesc deoarece sigur e o teapa.

http://autovit.ro/vo...-C16717235.html acesta este anuntul.masina arata foarte bine dupa parerea mea dar e f ieftina avand in vedere ca e si diesel si cu km putini.

Eu doresc o masina de aprox 2500 de euro,dar pt un volvo as mai scoate cativa banuti din buzunar,nu f multi bineinteles.

Daca am postat aiurea...sorry.Ma descurc cam greu cu noua infatisare.

Diferenta consta in 3 litere ...... a fost o economie de timp importanta ?

Edited by Danyx
Prescurtari neoficiale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in afar de km ,care mi se par putini cred ca merge.

ps: masina e euro 2:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci frumos pt raspuns,dar de ce crezi ca e euro2?Scrie ca e euro3 si e si din '99.

Stie cineva ce as putea verifica la aceasta masina?Mentionez ca eu stau intr-un oras unde mecaniciii repara in spatele blocului,iar service-uri autorizate...cam putine.Eu am 19 ani si as dori o masina buna in care sa nu bag foarte multi bani pe viitor(in afara de consumabile si alte cele...bucse,pivoti etc,ca la noi in Romanica e normal).

Si daca este cineva care considera ca nu e o masina buna pt mn,deoarece nu imi permit sa o ingrijesc cum trebuie...fara nicio problema poate sa-mi spuna si o sa ma reorientez.

Merci Danyx pt corectare;sper sa nu te iei si de "merci"-ul meu.

Intre timp m-am uitat pe mobile.de si masinile din acelasi an cu cea pe care am pus eu ochii nu este sub 3000 euro.In afara de 2 modele,una de 355k km si alta 141(weird).

Edited by George

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu are cum sa fie euro 3 pentru ca :

-este diesel,primul model

-an fabr '99(min 10.2000 pentru a fi euro 3)

-motor de 66 sau 70 kw

Daca ar fi euro 3 ar trebui sa fie din 10.2000, 102 cp/116 cp,iar interiorul este altfel,difera.

Scumpa nu este ,nici macar la intretinere.

Consum max 8 la fugareala,min 5,6 la mers normal.Piesele se gasesc,iar preturile sunt bune.

Iar de verificat ar fi bun un tester,reprezentanta Volvo din Brasov cred ca ar fi ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca nu sunt prea insistent...stii vreun pret pt o verificare la reprezentanta?

Si inca ceva...daca e euro2 si nu 3,dar e inmatriculata deja,imi influenteaza cu ceva taxele?adik asigurare,impozit si alte d-astea?

Edited by George

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am vorbit cu"nenea" si a zis ca nu are carte service si masina este si din '98.Wtf,chiar nu mai sunt oameni seriosi in romania asta?E ciudat totusi ca a acceptat sa mergem la reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga George,

Daca "nenea" zice ca masina nu are carte service, eu zic ca e un mincinos. Pai arata-mi un proprietar de Volvo care nu-si tine cartea de service la zi. Ma refer la unul care are masina de noua, sau a cumparat-o de la cineva de buna credinta. Volvo nu e masina sa-ti bati joc de ea, si sa nu scrii in cartea de service ce revizii ai facut. Asta e un "text" cu care vin bisnitarii de masini, ca sa nu vezi cat de hartanita e masina si ca e la limita de jos a ingrijirii. Parerea mea e sa-ti iei gandul de la ea. Vezi ce mai vând oamenii seriosi de pe aici...Apoi, o masina de 12 ani vechime, o sa-ti puna la grea incercare bugetul pentru reparatii. Fii optimist ca poti gasi ceva mai bun, adica macar sa fie cinstit la banii pe care-i dai.

Si... inca ceva.... daca Danyx ti-a editat mesajul, a fost ca sa nu mai scrii cu prescurtari ca pe mess, nu ca sa ii multumesti B) .

Poate parea greu la inceput, dar te obisnuiesti tu. Succes !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bine daca ai avea pe cineva in Brasov,sa vada masina.Asa scutesti niste bani..Iar daca merita poti merge dupa ea.

@mariusdaniel eu nu am avut carte service ,dar mi am facut.De aceea nu inseamna ca o masina fara carte service este de aruncat:lol:,chiar daca are 15 ani.

ps : asta i gandirea romanului :lol: daca nu are carte service la zi si km sub 150 000 nu e buna.Sper sa nu te superi,dar asta e adevarul!

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bine daca ai avea pe cineva in Brasov,sa vada masina.Asa scutesti niste bani..Iar daca merita poti merge dupa ea.

@mariusdaniel eu nu am avut carte service ,dar mi am facut.De aceea nu inseamna ca o masina fara carte service este de aruncat:lol:,chiar daca are 15 ani.

ps : asta i gandirea romanului :lol: daca nu are carte service la zi si km sub 150 000 nu e buna.Sper sa nu te superi,dar asta e adevarul!

De acord cu tine. Chiar intaresti cele spuse de mine in ce priveste carte de service. Sigur, masina respectiva ar putea fi mai buna decat imi inchipui eu. Dar eu unul, nu-i dau sanse prea mari sa ma dezminta. Cand vine vorba de cumparat masini, asa sunt eu, mai circumspect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carte de service eu nu am la masina si credeti-ma ca o ingrijesc din toate punctele de vedere. Cel mai bine fa o verificare amanuntita masinii. Asa afli in ce stare se afla.

ps: Carte de service se poate face foarte usor...conteaza foarte mult masina.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

George, fii ff atent pe ce dai banii, fii circumspect si nu te increde in nimeni cand e vorba de cumparat o masina

veche, cauta pe cineva care stie bine auto, nu face ca mine, eu am crezut si acu dau bani multi pt reparatii; tot

nestiutor am fost si eu si acum sunt la fel, dar asi verifica si ultimul surub daca mi-asi cumpara alta;

toate cele bune si un an fericit

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now