Sign in to follow this  
Followers 0
mephisto

Stage 0 si piese de schimb

6 posts in this topic

Salutari tuturor si bine ca am revenit printre posesorii de 850 :)

Acum 8-9 zile am cumparat un 850 GLE 2,5 10v si vreau sa-l pun putin la punct.

Ma intereseaza pretul la tot ce se numeste "bucsaraie" punte fata. Problema la mine este ca se aud niste batai cind dau prin gropi...Se aud de peste tot :( fata si spate! ) Amortizoarele nu cred sa fie deoarece le-am testat "batrineste"...adica m-am apasat pe capota stinga si dreapta si nu face ca barca :)) Poate ma insel dar asa stiu eu sa le verific. La capitolul bucsaraie nu stiu ce-mi trebuie deoarece nu am reusit sa ma uit pe sub masina ca nu functioneaza cricul din dotare (sper sa nu fac pana inainte sa gasesc unu) deci nu pot sa-mi fac o ideea dar am sa plec pe principiul "e imputita rau treaba" Am o problema si cu ABS-ul si nu am reusit sa remediez problema apelind la mult discutata parte cu lipiturile reci. Am dar jos modulul ...am folosit o cheie tubulara de 4 nu am torx si am zis sa incerc :) si chiar a mers foarte usor....Deci am dat jos am refacut lipiturile dar tot nu merge.(mentionez ca la un moment dat inainte de a demonta modulul a mers ABS pt citeva ore dupa care a murit din nou)...Am vrut sa arunc o privire pe la senzorii de la roti dar am constatat ca am cric doar de design :)). Totusi revenind la oile mele sint interesat de cit costa tot ce-mi trebuie pe puntea fata. Mai intreb si cum schimb uleiul din cutia de viteze ca nu am facut acest lucru nici o data. Mai sint ceva probleme cu becurile care functioneaza cind si cum vor ele dar astea le rezolv. Pe parcurs am sa revin cu up-date :))

Multumesc anticipat celor care vor raspunde.

Motor B5252S de 2,5 si VIN YVILS5102T2312865 An 1996.

Mi-am mai amintit ceva :) Unde gasesc un motoras cu tot cu ventilator (ventilatorul de aer de sub torpedou) ca al meu face ca toti dracii si nu pot sa-l repar ca e fixat pe rotor prin presare...Ca solutie de moment l-am lasat fixat doar cu un surub ca sa stea putin descentrat pe pozitia lui si i felul asta compenseaza descentrare lui :))) Momentan nu mai ciriie deci e ok...doar ca nu stiu cit o sa tina chestia asta. :)

In curind am sa pun si niste poze sa ma laud cu bijuteria mea :)

Edited by mephisto

Share this post


Link to post
Share on other sites

zgomot posibil:

-spate:flanse amortizoare,bucsi amortizoare,mai rar bucsile punte

-fata:bucsi bara stabilizatoare,pivoti,capete bara,flanse amortizor,bielete caseta

-la cutie cu un 24'' dai drumu la ulei

-aeroterma voi avea curind

-abs-uri am 2,ambele cu tracks

Share this post


Link to post
Share on other sites

a,si cric daca doresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut bine ai venit si sa-l stapanesti sanatos !

Bataie la gropi .. verifica bieletele antirului ( cele de la bara stabilizatoare la amortizor)

Ca idee de preturi pentru puntea fata .

Bascule aprox 500 lei ambele

Bielete directie intre 70 si 120 lei bucata

Bielete antirului intre 50 si 110 lei bucata

Amortizoare aprox 500 lei bucata

Nu cred ca vrei sa le schimbi :D

Pt ABS uite un modul nou nout http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-Volvo-New-C70-S40-V50-ABS-Control-Unit-30793529_W0QQitemZ280598673268QQcategoryZ10432QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D15%26pmod%3D280599421678%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D5921283749524154024

Asteptam poze cu masina !

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa-mi fac timp sa ajung la un service sa vad ce are jucaria mea :)

Am nevoie de:

- bucsi bara stabilizatoare fata

- bielete antiruliu fata

- bucsi punte spate (la astea ma doare sufletul cind ma gindesc cit o sa dau pe ele)

Mai am o intrebare pt cine stie si se pricepe :)

Kilometrajul este electronic sau pe cablu... ca nici asta nu-mi merge :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0