cosmin

schimbat curea alternator

6 posts in this topic

salutare tuturor,de doua luni de zile am schimbat curea alternator,intinzator si scirtiitu sau un fel de (sisiit mai accentuat)parca pe zi ce trece se sccentueaza mai ales cind ploua cred ca de la umezeala sau dimineata cind este rece. ce ar mai trebui schimbat sa dispara acel sunet (cineva spunea rola transmisie)rog cunoscatori sa ma lamureasca va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut la toata lumea!Am o problema,va rog sa ma ajutati!A inceput sa imi ticaie ceva la motor,ticaitul acela este din ce in ce mai accentuat si pare sa vina de la role(unde este si alternatorul).Am fost la mecanic ,a dat jos intinzatorul si nu mai ticaia nimic.Am cumparat un intinzator nou degeaba,ca ticaitul nu a disparut.Ce credeti ca ar putea fii?Va multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fie din zona pistoanelor, tacheti sau alt ceva... Incearca si un mecanic cu un auz mai "fin"...

Simptomele pe care le-ai descris sunt foarte generale si pot fi din cauze mai numeroase.

Rolele nu ar trebui sa "ticaie"... Mai degraba scot un "vâjâit", "huruit" sau alte "substantive derivate din interjectii similare". :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa mentionez ceva...cand trag de intinzator nu se mai aude,doar cand e cureaua intinsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cureaua nu are nimic...se aude un ticait ...ca si cum as bate fier pe fier.nu stiu cum sa explic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now