radoo

POMPA DE BENZINA ESTE IN REZERVOR?

42 posts in this topic

Va intreb asa ceva din urmatorul motiv: becul de la bord s-a aprins, iar acul ce indica benzina sta jos, indiferent de cata benzina am.Am fost la service iar de acolo mi-au spus ca din cauza unei tamponari de acum 1 an in partea din spate, rezervorul ar fi fost atins si din acest motiv plutitorul ar fi avut de suferit.Ideea e ca este totusi o diferenta mare de timp intre tamponare si momentul cand la bord eu vad ca as fi fara benzina.Cel putin un an.

Si cei de acolo mi-au spus ca rezolvarea ar fi schimbarea pompei de benzina.Este pompa de benzina in rezervor? nu se poate schimba numai plutitorul?

Daca cineva ma poate ajuta sa pot urca masina pe o rampa sa pot vedea si eu daca intr-adevar am rezervorul avariat, ar fi perfect.

Imi suna putin ciudat, dar poate cineva de pe forum stie mai bine subiectul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va intreb asa ceva din urmatorul motiv: becul de la bord s-a aprins, iar acul ce indica benzina sta jos, indiferent de cata benzina am.Am fost la service iar de acolo mi-au spus ca din cauza unei tamponari de acum 1 an in partea din spate, rezervorul ar fi fost atins si din acest motiv plutitorul ar fi avut de suferit.Ideea e ca este totusi o diferenta mare de timp intre tamponare si momentul cand la bord eu vad ca as fi fara benzina.Cel putin un an.

Si cei de acolo mi-au spus ca rezolvarea ar fi schimbarea pompei de benzina.Este pompa de benzina in rezervor? nu se poate schimba numai plutitorul?

Daca cineva ma poate ajuta sa pot urca masina pe o rampa sa pot vedea si eu daca intr-adevar am rezervorul avariat, ar fi perfect.

Imi suna putin ciudat, dar poate cineva de pe forum stie mai bine subiectul asta.

da pompa este in rezervor

ai un capac sub scaunul din spate (il rabatezi)pe mijloc cu 3 suruburi

sub ala este o piulita mare de plastic ce tine in rezevor pompa cu sonda litrometrica are 4 fire in mufa 2 pt. pompa 2 pentru sonda;

mai ai turul si returul pentru benzina acolo

sonda nu vine separat (pompa de benzina da )asa stiu ca se cunpara cu totul si ii peste 1000 lei

dar sa nu ai o lipsa de contact la bord; bordul sta in 3 suruburi si astea tin apasat in mufe ;am patit ca din cauza asta nu o mers indicatorul;

cu becul aprins ca in cazul tau (la masina lui cumnatu)s40

Share this post


Link to post
Share on other sites

da pompa este in rezervor

ai un capac sub scaunul din spate (il rabatezi)pe mijloc cu 3 suruburi

sub ala este o piulita mare de plastic ce tine in rezevor pompa cu sonda litrometrica are 4 fire in mufa 2 pt. pompa 2 pentru sonda;

mai ai turul si returul pentru benzina acolo

sonda nu vine separat (pompa de benzina da )asa stiu ca se cunpara cu totul si ii peste 1000 lei

dar sa nu ai o lipsa de contact la bord; bordul sta in 3 suruburi si astea tin apasat in mufe ;am patit ca din cauza asta nu o mers indicatorul;

cu becul aprins ca in cazul tau (la masina lui cumnatu)s40

aham.am sa ma uit maine dimineata sa vad poate reusesc sa descopar ceva la bord.sper sa ma descurc sa desfac.ceea ce ai spus tu ar putea sa fie adevarat, ptr ca am avut acea tamponare acu cel putin un an, iar la bord nu mai merge acul de 3 saptamani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am primit un raspuns de la cineva care ar avea o sonda de vanzare separat de pompa.

se poate sa inlocuiesc doar sonda, in cazul in care aici ar fi promblema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am primit un raspuns de la cineva care ar avea o sonda de vanzare separat de pompa.

se poate sa inlocuiesc doar sonda, in cazul in care aici ar fi promblema?

da poampa ii intr-un vas langa sonda are ceva cleme din plastic cu gija se pot desface

prima data fa o punte in mufa (dar cu gija numai la cele 2 fire de la indicator) cu o lampa de control vezi daca se misca acul

sa nu desfaci sonda degeaba :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu tot la fel si aveam numai un fir de la plutitor rupt pe care l-am lipit si a mers. Eu zic sa desfaci mai intai si dupa aia sa cumperi ce-ti trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat astazi sa fac ceea ce mi-ati sugerat voi.

Din pacate nu am reusit sa scot bordul.Am scos si capacul de deasupra bratului de la volan, dar efectiv nu am reusit sa dau bordul afara din cauza volanului.

Apoi am zis sa ma uit sub bancheta din spate.Am deschis si acolo si am atasat cele 2 foto, poate pe ele ma lamuriti mai bine ce sa fac.Nu am vrut sa scot ceva aiurea.

post-1588-013341700 1294401432_thumb.jpg

post-1588-086375000 1294401439_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deconecteaza mufa de la pompa de benzina verifica cu un aparat de masura pe rezistenta intre pini 2 si 4 de la pompa de benzina ar trebui sa ai intre 9-122 ohmi ,daca nu inseamna ca ai circuitul intrerupt si trebuie scoasa pompa de benzina, in cazul meu eu am gasit un fir intrerupt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham.

Acuma sper sa gasesc pe cineva din Bucuresti care sa ma ajute cu asta, pentru ca nu am aparat de masura.Presupun ca mufa e cea din stanga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aham.

Acuma sper sa gasesc pe cineva din Bucuresti care sa ma ajute cu asta, pentru ca nu am aparat de masura.Presupun ca mufa e cea din stanga.

vorbeste cu bogdan poate te ajuta:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vorbeste cu bogdan poate te ajuta:rolleyes:

am vorbit inainte si mi-a spus ca este destul de ocupat cu munca si nu poate momentan. oricum am scos bancheta din spate si o las pregatita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, nu asa scump, doar ca as vrea sa ma ajute cineva care are putin mai multa experienta cu pompa aia.

te-as ajuta dar is departe:rolleyes: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa pot scoate pompa afara, trebuie sa scot cele 2 furtunase si mufa din stanga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa pot scoate pompa afara, trebuie sa scot cele 2 furtunase si mufa din stanga?

da -da

se roteste spre stg. piulita aia mare ce tine pompa

se desface cam greu:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da -da

se roteste spre stg. piulita aia mare ce tine pompa

se desface cam greu:rolleyes:

daca iti vine sa crezi, am reusit azi sa desfac furtunasele, mufa aia, dar efectiv nu am putut desface sau desfileta pompa.imi venea sa innebunesc.si pana la urma am pus totul la loc si asta e.

uite in foto cat de aproape am fost sa imi desfac pompa.... :unsure:<_<

post-1588-010894000 1295527501_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E reglabila si ma gandesc ca se potriveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E reglabila si ma gandesc ca se potriveste.

100% nu

am incercat la s40 lui cumnatu

am cheie din ala

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iti construiesti una, daca ai ceva materiale sau un prieten care stie sa sudeze. Atasez o poza cu ce am eu poate iti vine vreo idee. Interiorul il are 138 mm. Spor la treaba.

post-224-061658500 1295537123_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iti construiesti una, daca ai ceva materiale sau un prieten care stie sa sudeze. Atasez o poza cu ce am eu poate iti vine vreo idee. Interiorul il are 138 mm. Spor la treaba.

sa inteleg ca filtrul intra intre cele 2 "picioruse" ? tu ai incercat cu asa ceva? mie mi se pare ca nu am cum sa invart, dar ma rog e numai o parere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa inteleg ca filtrul intra intre cele 2 "picioruse" ? tu ai incercat cu asa ceva? mie mi se pare ca nu am cum sa invart, dar ma rog e numai o parere.

NU filtrul, cele doua picioruse se introduce intre dungile de la piulita de plastic si se desface piesa unu din atasamentul pompa benzina.

Cu aceasta cheie am desfacut pompa de benzina.

Inainte de a desface sa consumi benzina din rezevor ca altfel e mai greu cand montezi pompa la loc.

Daca mai ai nelamuriri intreaba.

pompa benzina.pdf

fuel pump.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU filtrul, cele doua picioruse se introduce intre dungile de la piulita de plastic si se desface piesa unu din atasamentul pompa benzina.

Cu aceasta cheie am desfacut pompa de benzina.

Inainte de a desface sa consumi benzina din rezevor ca altfel e mai greu cand montezi pompa la loc.

Daca mai ai nelamuriri intreaba.

am inteles.cat despre benzina din rezervor...nu prea stiu cum sa o consum, adica sa stiu cata am, ptr ca senzorul nu mai functioneaza si asta este motivul pentru care vreau sa ma uit la el. n-am idee cata benzina am acuma..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now