radoo

POMPA DE BENZINA ESTE IN REZERVOR?

42 posts in this topic

Am reusit sa mai construiesc o cheie pentru pompa de benzina, cu ajutorul unui verisor. Nu am probat-o, dar e facuta la dimensiunea celelalte chei cu care am reusit sa desfac. Pentru a o folosi mai ai nevoie de o tubulara 24 mm.

PS. Sa imi spui cum vrei sa intri in posesie, nu te costa decat transportul.

post-224-086816200 1295635146_thumb.jpg

post-224-060796200 1295635170_thumb.jpg

post-224-008652500 1295635194_thumb.jpg

post-224-066070300 1295635206_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa mai construiesc o cheie pentru pompa de benzina, cu ajutorul unui verisor. Nu am probat-o, dar e facuta la dimensiunea celelalte chei cu care am reusit sa desfac. Pentru a o folosi mai ai nevoie de o tubulara 24 mm.

PS. Sa imi spui cum vrei sa intri in posesie, nu te costa decat transportul.

daca exista tren direct la bucuresti sau un autocar sau maxi-taxi ar fi perfect.ca eu merg si-l ridic de aici.e mult mai ieftin fata de curierele astea.multumesc oricum foarte mult.

p.s. am observat ca avem acelasi tip de motor.la cat ai schimbat distributia?se incadreaza la cele de 90 mii?

Edited by radoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cheia a plecat spre București

Daca constați ca e firul rupt.

Mai ai nevoie de un pistol de lipit, aparat de măsura sa verifici dacă funcționează corect, sacâz(Colofoniu), fludor și ceva cablu subțire (0.75 aproximativ 30 cm) și cât mai flexibil asta în cazul ca vrei sa le înlocuiești cea ce e recomandat.

In caz ca nu ai cele de mai sus cauta un sediu de reparați tv, electrocasnice poate te vor ajuta ei.

Operațiunea se va face în alt loc decât în mașina pentru ca vor fi vapori de benzina si va trebui niște măsuri de prevenire a incendiilor , borna (-) deconectata, stingatorul la îndemâna dacă ești fumător ar fi bine sa lași țigările și bricheta în casa etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles.eu nu am toate uneltele descrise de tine, cred ca am sa scot pompa si eventual am sa merg la cineva sa lipeasca pe acolo firul, daca trebuie lipit.daca scot pompa trebuie sa deconectez borna "-" ? pentru ca eu cand am deconectat pompa de benzina, nu am umblat la baterie si dupa ce am pus la loc a fost ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles.eu nu am toate uneltele descrise de tine, cred ca am sa scot pompa si eventual am sa merg la cineva sa lipeasca pe acolo firul, daca trebuie lipit.daca scot pompa trebuie sa deconectez borna "-" ? pentru ca eu cand am deconectat pompa de benzina, nu am umblat la baterie si dupa ce am pus la loc a fost ok.

Problema e sa nu faci din greșeala vreun scurt in timp ce meșterești pe acolo ( asa e cel mai indicat), nu iți trebuie decat o cheie de 10 si 2 minute sa o deconectezi , eventual codul de la cd palyer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e sa nu faci din greșeala vreun scurt in timp ce meșterești pe acolo ( asa e cel mai indicat), nu iți trebuie decat o cheie de 10 si 2 minute sa o deconectezi , eventual codul de la cd palyer

am inteles.atunci o sa fac asa.inainte de a ma apuca, am sa deconectez "-"ul ca sa fie ok.tocmai ce am curatat bateria saptamana trecuta , deci nu e o problema :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

GATA!!

Am rezolvat-o astazi.Era intr-adevar un fir rupt.Am si atasat sculele ce le-am folosit si o poza cu pompa si firele, mai in detaliu.Firul din stanga era rupt.

Multumesc foarte mult si sper ca topicul sa fie de ajutor si altora.

:hello2: :hello2:

P.S. totul m-a costat 10 lei, in loc de peste 2000 cat imi cereau la service....fara cuvinte

post-1588-009043800 1297080749_thumb.jpg

post-1588-042953000 1297080759_thumb.jpg

Edited by radoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitări pentru reușita înseamna ca, cheia s-a potrivit 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitări pentru reușita înseamna ca, cheia s-a potrivit 8)

a trebuit sa o mai ingustez putin.era o idee mai larga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a trebuit sa o mai ingustez putin.era o idee mai larga.

Da acum am vazut in poza, bine ca te-ai descurcat :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma suspectez un lucru: acul de la benzina nu prea mai coboara...azi am deschis din nou...nu am vazut sa fie probleme...si astept sa vad daca e blocat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma suspectez un lucru: acul de la benzina nu prea mai coboara...azi am deschis din nou...nu am vazut sa fie probleme...si astept sa vad daca e blocat.

Vezi ca pe pompa este un semn o săgeta mai mare , pentru ca trebuie pusa în aceeași poziție.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca pe pompa este un semn o săgeta mai mare , pentru ca trebuie pusa în aceeași poziție.

eu zic ca am pus-o in aceiasi pozitie, mai ales ca nu prea ai cum alfel ptr ca trebuie oricum potrivita dupa cele 2 furtunase si acea mufa.sa vedem ce va fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic ca am pus-o in aceiasi pozitie, mai ales ca nu prea ai cum alfel ptr ca trebuie oricum potrivita dupa cele 2 furtunase si acea mufa.sa vedem ce va fi.

Îți pun un atașament sa vezi semnele eu zic ca e important sa fie la semne, e posibil doar câțiva milimetri și plutitorul sa agate în ceva din rezervor nu știu cum e construit în interior, dar în general în rezervoare trebuie sa fie ceva care sa nu lase sa se formeze valuri.

post-224-041571900 1297350870_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îți pun un atașament sa vezi semnele eu zic ca e important sa fie la semne, e posibil doar câțiva milimetri și plutitorul sa agate în ceva din rezervor nu știu cum e construit în interior, dar în general în rezervoare trebuie sa fie ceva care sa nu lase sa se formeze valuri.

am notat.urmaresc daca scade acul, daca nu desfac sa ma uit.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now