zack

Stergator far

41 posts in this topic

Din ce am citit despre motorasele mele, pastila aia e un fel de rezistenta care variaza cu temperatura si cu timpul se duce naibii. Vezi aici. Sfatul meu e sa lasi motorasele asa, chiar daca nu functioneaza, oricum nu fac nimic folositor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc pentru raspuns. Acum stiu ca trebuie sa gasesc un termistor PTC. Acum sa vad de unde fac rost. Probabil trebuie de X miliamperi. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am masurat termistorul ptc (pastila/patratelul de mai sus) si se pare ca are continuitate. Oare nu o mai functiona in valorile care trebuie? :angryfire:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este banal sistemul, nu inteleg de ce schita ai nevoie, motorul este alimentat permanent (firul galben) iar pe circuitul lui ai un intrerupator (micro-switch) cand stergatorul ajunge la cap de cursa (parking position) atunci actioneaza intrerupatorul(prin intermediul unei roti dintate) si se taie curentul, cand dai tensiune pe firul rosu atunci mecanismul se roteste, roata dintata nu mai actioneaza intrerupatorul si acesta din urma deschide alimentand motorul, dupa doua curse roata dintata apasa intrerupatorul si se taie curentul . Daca la tine ramane in diferite pozitii inseamna ca intrerupatorul este defect sau roata dintata care actioneaza intrerupatorul este defecta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat intrerupatorul. Merge si el. La apasarea butonasului apare continuitate de la mufa pana la motoras. Rotita dintata nu are nici o problema. Ma apuc sa montez motorasul...cu butonasul apasat. Sper sa reusesc sa salvez motorasul farului. Bogdan, din cate inteleg daca termistorul are continuitate inseamna ca este ok nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala nu se strica niciodata, la tine problema este o roata dintata dar tu nu ai ochiul format sa o vezi :)

Ia baga un oki la prima roata dintata de langa motor, cea maro, o sa vezi cum este tocita .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan...nu este niciuna tocita. Daca nici acum nu o sa mearga dupa ce l-am montat cu roata apasand butonasul poate o sa dau o fuga la tine daca ma primesti sa facem practica amandoi ::) Acum ma duc sa pun farul pe masina...ca mi-a venit de o saptamana. O sa incerc sa fac rost si de un termistor...asa pentru linistea mea sufleteasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite cateva poze cu motorasul meu . Motorasul in sine daca il scot din carcasa si il conectez la 12V merge .. daca il pun la loc nu mai merge .. probabil Intrerupatorul ala e blocat sau cine stie ......

post-843-080684600 1295877784_thumb.jpg

post-843-038198200 1295877790_thumb.jpg

post-843-062627100 1295877792_thumb.jpg

post-843-002271300 1295877795_thumb.jpg

post-843-029631700 1295877797_thumb.jpg

post-843-029318800 1295877800_thumb.jpg

post-843-074453600 1295877802_thumb.jpg

post-843-086087800 1295877804_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul este de la intrerupatorul minune... Azi l-am pus pe masina cu intrerupatorul minune apasat de rotita din stanga sus, a mers un sfert de cursa si cam atat. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tii tras de maneta de stergator el trebuie sa se invarta, daca se blocheaza intr-o anumita pozitie cand stropesti inseamna ca este de la mecanism nu de la intrerupator .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus motorasul sh...a mers o zi dupa care iar a ramas blocat la capatul de cursa. Cand incui masina si bag iar cheia in contact revine la pozitia normala (spre interior). De ce OARE? :angryfire:

Ma apuc sa il mesteresc pe al meu...poate il rezolv...

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am incapatanat...si am mai cumparat un motoras sh. Sper sa fie cu noroc. :rolleyes: In caz ca nu...din 3 poate o sa fac unul functional ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mult succes, si eu sunt la al treilea set de motorase. Pana acum niciunul n-a functionat mai mult de 2 saptamani. Este un design defectuos si gata, indiferent ca sunt la S40, S60, S80... Mai de folos ar fi cred niste spalatoare cu presiune mare cum sunt la farurile cu xenon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O completare...la farurile cu xenon dupa 2006...al meu este cu xenon dar n-are asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu aceeasi problema cu unul, mi se pare foarte complicat sa ajung la el pentru a vedea care e problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tii tras de maneta de stergator el trebuie sa se invarta, daca se blocheaza intr-o anumita pozitie cand stropesti inseamna ca este de la mecanism nu de la intrerupator .

asta se potriveste la mine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now