Guest guri

viteza maxima s40

60 posts in this topic

Marian, cred ca ar trebui sa le mai explici si ca viteza citita pe acul vitezometrului nu e cea reala...Doar cu GPS poti citi viteza reala a masini...Asa ca daca arata 200km/h dupa ac....real este 180 si ceva km/h. Mie cand pe ac imi arata 210km/h pe GPS avam 188km/h. Asa ca da, merge "cat scrie in bord" dar aia nu e viteza reala!

nu stiu cum arata viteza acul vitezometrului la tine pe masina sau la altii dar eu stiu ca la mine e viteza reala adik la 60 e 60 asta pt ca am verificat ai indicator din ala pe langa strada care se aprinde si iti arata cu ce viteza circuli cand calcam imi indica mai mult dar e exact .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah si apropo de viteza maxima eu mai mult de 240 km/h pe un drum national dar nu in romania in spania nu i-am dat si mai aveam pedala multa dar vinea o curba destul de urata si am redus si apoi nu am mai incercat ... 0-220 se duce repede dupa aia prinde putin mai greu dar foarte putin oricum -0-200 nush cred ca nu depaseste 22 de secunde daca nu mai putin nu mai stiu exact stiu ca 100 o scot in 7 sec . bine acuma nici nu mai pot face testul nici pe autostrada ca au bagat lege cu puscaria daca depasesti 200 la ora  pe autostrada .. asa ca nu se mai aventureaza nimeni .. asta aici in spania .. cand vin in vara acasa am sai dau cand ies din spania viteza maxima cred ca ajunge undeva la 255 260 ...  in aer i-am dat acu peste cap undeva la vreo 280 si mai mergea dar imi era frica sa nu sara cricurile de sub masina :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma scuzati ca am specificat viteza mai sus 230 fara sa spun detalii tehnice masina are motor de 116 cp in mod normal cum a mai spus cineva dar e model sport si are 142 cp editie limitata la comanda cu o evacoare borla , filtru sport si cip am duso la 190 cp :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cineva mai sus spunea ca daca faci cip tuning mai prinzi viteza. Fals, total fals. Eu unu am ridicat masina la 205 km inainte s-o tunez si va garantez ca dupa tunat tot maximul de 205 km/h am reusit sa obtin (plus minus 5 km/h) oricat de tare nu inercam sa obtin mai mult. cip tuningul iti d cai in plus dar asta nu inseamna ca se va regasi si in viteza.

Revin cu o rectificare si intrebare in acelas timp caci am ramas tampit.

Pe autostrada soarelui eu am scos maxim 205 km/h pe vitezometru, (neverificat cu GPS), am incercat acest lucru de cateva ori. mai mult de 205 nu am reusit (n.b. defiecare data singur in masina si fara bagaje) si uite ca sambata 10.05.08 prietena mea a reusit sa obtina pe acelas drum 215 km/h (n.b. doi in masina (ea cantarind doar 40kg)). Intrebarea mea este cum e posibil, nu ca nu as avea "balls" sa merg mai mult dar turatiiile erau pe rosu, pedala la podea (mai aveam putin si faceam gaura) etc. care este smecheria ca eu nu ma prind. Poate ma luminati voi, ca justificare atasez si poze, in poze se vede dooar 210 asta din cauza faptului ca am scos prea tarziu telefonu sa pozez dar cand am vazut 215 era sa-mi fac cruce.

post-69-12877847719333_thumb.jpg

post-69-12877847725052_thumb.jpg

post-69-12877847731606_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carburant mai bun.....si vantul batea din spate - aerodinamica mai buna  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si prietena dragutza ;D

O pozitie din fatza avem ?!  :tongue3:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carburant mai bun.....si vantul batea din spate - aerodinamica mai buna  ;D

crezi ca doar asta? eu am repetat testul de cateva ori. si inainte de remapare si dupa si de fiecare data nu reuseam sa obtin mai mult de 205. Aveam pedala in podea. Poate greutatea mea sa fie una din fortele care prin apasarea pedalei mai fortata nu deschidea chircuitul combustibilului bine?  :sign10:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma sincer, eu nu inteleg de ce nu ajunge 205?!? Cand mi-am cumparat masina recunosc ca am vrut sa vad ce poate si... merge cat scrie in bord, dar a fost un SINGUR TEST! Dupa ce i-am ridicat puterea la 180cp chiar nu am mai fost curios sa vad daca ajunge macar unde a fost si nici nu sunt CURIOS. Daca in treapta 5 la 90km/h pot sa ma bag in depasire fara sa schimb in treapta inferioara eu sunt foarte multumit! Nu ma intereseaza cat e maximul atata timp cat vitezele la care pot evita ceva sunt usor de atins! Nu o lua ca pe o critica dar toata lumea prima data invata acceleratia si nu frana!!!! Eu zic sa faci cateva teste de franare la peste 80km/h si o sa vezi cum constati ca VITEZA MAXIMA CHIAR NU CONTEAZA!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

testele cu viteza maxima le-am facut cand am luat masina si dupa remapare. pentru viteza pe care a prins-o prietena mea si-a luat mustrarea (eu adormisem in dreapta). Ideea cu viteza maxima sau intrebarea de ce ea d si eu nu este cu iz de gluma. Daupa ce acum un an imi trecuse toata viata prin fata okilor nu-mi mai trebue viteze decat in anumite situatii. In ceea ce priveste testele de franare, sa stii ca le-am facut si daca nu as fi fost sigur pe masina mea, si daca nu ar fi fost franele care sunt, directia si stabilitatea nu cred ca mai discutam cu voi la ora asta. Si toate sau intamplat la o viteze de circa 180 - 190 la ora.

Asa ca nu e vb de ajunge su nu. Mie unu si 140 imi ajunge ca de viata-mi e mai draga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu fiu inteles gresit si mie imi place viteza, dar nu pe drumurile publice si cu masina stock! Daca as avea o pista la dispozitie si o masina modificata (cusca, frane...etc) mi-as lua portia zilnica de adrenalina!

Cu privire la femei.....intotdeauna la ele trebuie sa fie altfel ;)) De cand lumea a fost asa si inca nu a gasit nimeni o explicatie  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu o rectificare si intrebare in acelas timp caci am ramas tampit.

... pedala la podea (mai aveam putin si faceam gaura) ...

Apropo de fortajul asta in pedala:

Cand eram eu tanar, am vazut prima data 200 km/h pe ceas intr-un kadett GSI, al unui amic, eu fiind in dreapta. Am ajuns pana la 220 km/h atunci, insa eram oarecum sfarsit cand s-a produs eventul, pt. ca, la 200 km/h, cand eu eram entuziasmat, cu ochii cat cepele in bord, soferul - amicul, de - a disparut brusc sub bord pt. cateva clipe. Pur si simplu.

Dupa cele alte cateva clipe in care mi-am vazut viata in mod flashback (cu care ocazie mi-am adus aminte unde imi pierdusem un ceas de mana :D) si urland, amicul a reaparut; se bagase sub bord ca sa traga presul de sub pedala de acceleratie, ca nu mai avea pedala :D:D:D

Revenind. Nu cumva tu, la 205 km/h, aveai presul pus sub pedala? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ muadDib: lucru asta nu l-am verifcat ;D dar nici cami mai pasa acum. :D

am vazut ce stie si ce poate masinuta mea, stiu de ce este in stare asa ca mie imi ajunge. Iam facut o resoftare acum vre-un an si ceva, am ceva forta in plus de care ma folosesc pentru eventuale depasiri in forta in oras si c-am atat. cum am mai spus si mai sus intrebarea era cu iz de gluma si haz. Asa ca las pe altii sa goneasca ca nebunii eu ma rezum la vitezele decente (cu mici exceptii doar in cazuri speciale)

@ budulan: eu te inteleg perfect. Pe un circuit special amenajat si cu masina pregatita din punct de vedere al sigurantei in primul rand si apoi putere viteze etc, e ok. Pe de alta parte ma apuca groaza cand vad prin bucuresti pe unii cu cca 120km/h cel putin. (chiar aseara a trecut unu pe langa mine cu un Audi A5 de am zis ca o sa raman fara oglinzi de la valul de aer pe care l-a format, cred ca ave pe putin 120 asta asa cu ochiul liber).

Apropo de chestia cu piste amenajate, unii producatori amenajeaza piste speciale pentru clientii marcii cu masini modificate de catre producator in care clientii sa poata sa se plimbe pe pista si sa simta de ce e in stare masinuta pe care acestia din urma au achizitionat-o. dar bine-nteles ca majoritate clientilor nu stiu ca de fapt si de drept masinuta e un pic modificata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

yo cu kenu meu am luat 195km pe buc-pitesti si mai putea ....dar consumul era pe la 16.7l/100km asa ca m-am cam calmat...

P.S

1,8 benzina - 122cp - 2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine Buc-Pitesti, cam pe la 185/h s-a limitat... Interesant e ca cu pedala la jumatate s-a dus la 170 destul de usor, insa de-acolo oricat o apasam nu mai avea suflu.

V40, 1.6 109HP, 190.000km, si-un gras (eu) inauntru ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

KPAX, soer ca nu mai ai acei delfini agatati de retrovizoare si atunci te intorceai de la mare, NU?

In ceea ce priveste viteza... in Romania doar 180 si nu incerc mai mult decat atunci cand vom avea autostrazi. Germanii aveau in '35. Noi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

heh victor ai dreptate ... viteza e periculoasa dar nici eu nu prea stau bine cu capu .. 180 km/h in oras seara .. iar pe drumuri prin ro 200

220 maxim ... in romania ..bine asta acuma vreo 2 3 anisori ..acuma nu as mai incerca asta prin oras ... ah si ziua odata ma oprit politia la 160 pe linia de tramvai dar nu era radar .. mi-a cerut doar actele bine ca am oprit mult mai infata o trebuit sa dau putin cu spatele

Share this post


Link to post
Share on other sites

in 2006 mi-am adus si eu un S40 di D. Dupa verificarile/constatarile/reparatiile(cauciucuri/jante+placute frana) l-am testat pe A1. 220 km/h si nu am mai insistat. Aveam in masina bagaje, tata+mama+nevasta+copilu'. Sa ne intelegem, vit de croaziera 150, acceleratie pana la 220 (dupa ac), mentinut 10 sec, revenit la 150. A fost prima data cand am trecut de 200 (si ultima). Acum stiu ca poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@KPAX , e o ciudatenie cu motorul de 1.9 si eu am patit la fel.

Am incercat de vreo 4-5 ori , viteza maxina era 205 km/h, o singura data m-am apropiat si eu de 215 km/h si nu eram in coborare de panta:)

Fratele meu cu V40 tot 1.9 acelasi lucru viteza maxima 205 km/h.

Eu am uitat de unde alimentasem, 90% alimentez de la OMV??  Ar fi cauza motorina???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea cea mai interesanta (la mine) e ca dupa viteza mare, depashiri riscante,.... alte prostii in trafic... cobor din masina si stau si analizez ce se putea intampla..... incercatzi si voi.... (un ex... viteza+explozie cauciuc => moarte)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai....inseamna ca suntem inconstienti.....deci ....trebuie sa ne luam trabant....max 90km/h si mai din carton daca se loveste...pui coperta la blokul de desen......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu..... sa conduci atat de repede in cat sa potzi evita orice pericol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem un coleg care are la semnatura ceva fff frumos"nu merge cu masina mai repede decat ingerul tau poate sa zboare" (sau cam asa ceva) interesant,nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 1.6D din 2008.....160 km/h ...,3000 turatii.....mai mult nu trage....sigur nu exista s40-uri limitate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now