vrg

Curatenia de primavara

16 posts in this topic

Salutare

Din cate am inteles Volvo a folosit materiale antialergice la interior. Pentru a ramane pe aceeasi lungime de unda...ar trebui sa folosim pentru curatare - bord de exemplu- ....produse naturale. Stie cineva daca solutia de apa cu otet dauneaza materialelor din interior? Bord...fete usi.....s-au ce altceva mai putem folosi...fara chimicale?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Din cate am inteles Volvo a folosit materiale antialergice la interior. Pentru a ramane pe aceeasi lungime de unda...ar trebui sa folosim pentru curatare - bord de exemplu- ....produse naturale. Stie cineva daca solutia de apa cu otet dauneaza materialelor din interior? Bord...fete usi.....s-au ce altceva mai putem folosi...fara chimicale?

Multumesc

Habar n-am dar eu unu' mi-aş menaja mucoasa olfactivă. Probabil prin pH-ul foarte scăzut, ar dăuna cel puţin pielii.

PS: Măcar scapi de eventualele leptospire, dacă ai cel puţin 2% acid acetic. smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alcoolul dauneaza pe langa ficatului si pielii, fie ea pe usa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa precizez. Ma gandeam la materialele plastice din interior. Fetele de usi sunt din plastic si material textil...Bordul tot din plastic...Fiind materiale tratate antialergic ( banuiesc )...nu as vrea sa daunez acestui tratament...mai ales ca m-am bazat pe asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare ca exista un sprai silicon, anti alergic, anti bacterian, anti praf.... gica contra get-beget.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In masina e steril si cand te dai jos in praful de zi cu zi se duce naibii tot mediul antialergic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In masina e steril si cand te dai jos in praful de zi cu zi se duce naibii tot mediul antialergic.

E adevarat...probabil am o fixatie...Insa cand faci un drum de 10 ore cu masina..conteaza.

In ceea ce priveste servetelele umede..depinde de ce contin. Am folosit o data pt a indeparta un suc de portocale cu pulpa de pe o bancheta textila la un Opel Astra. Mai rau am facut.

Am incercat sa nu le folosesc pe bord ci doar pe fetele usilor. Si nu mereu. Pana acum bordul l-am sters cu un servetel umezit in apa distilata. Dar la un moment dat trebuie sa si cureti cu ceva...nu?

Multumesc pentru raspunsuri.

Mai are cineva vre-o idee?

Cum ramane cu otetul? Adriann spune ca alcoolul dauneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oţetul nu conţine alcool, ci acid acetic. Deci, e acid (pH scăzut). Trage singur concluziile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti spun ca la toate masinile pe care le-am avut am sters interiorul cu servetele umede.Sunt dinacelea de bebelusilaugh.gif(antialergice,antibacteriene-tot tacamul)Nu au cum sa dauneze bordului,fetelor de usi si ce plasticaraie mai e la interior.

Pe o bancheta nu stiu sincer ce efect are,pentru banchete folosesc biocarpet,solutii de genul,ies ca noiwink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pentru cine e curios: ...(despre otet)

Păi, nu tu erai curios de oţet? smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul folosesc otetul doar pentru salate,chestii de genul.Nici gand nu as da cu el in masina.Imi aminteste cand eram mic si bolnav si imi baga maicamea sosetele in otet sau spirt.biggrin.gif

Uita-te si la otetul balsamic,poate o fi mai bun alarolleyes.gif

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servetele umede pentru fetele de usi, volan, schimbator si ce-o mai fi. Lapte Doina daca ai piele la interior. Pentru textil eu folosesc o spuma de la TurtleWax. Aspirat din abundenta inainte ca sa mai scoti afara praful. Betisoare de urechi de-alea mari si niste alcool sanitar pentru curatat gurile de aerisire din bord. Alcool si o carpa de bumbac pentru geamuri si oglinzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alcoolul dizolvă grăsimile, acizii le scindează în compuşi la fel de dezagreabili. Folosirea alcoolilor este justificată, a acizilor, nu. Utilizarea oţetului pentru cantitatea infimă de alcooli reziduali pe care îi conţine este... well, just silly... mai bine foloseşti spirt. Problema e că şi acizii şi alcoolii au neajunsul de a decolora suprafeţele cu care vin în contact, de aceea marea majoritate a produselor cosmtice pentru interioarele auto spun "alcohol free". Nu spun "acid free" nu pentru că ar avea acizi puternici, ci pentru că nici nu-şi imaginează că cineva şi-ar putea pune problema astfel. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu tu erai curios de oţet? smile.gif

In afara de mine...bineinteles :lol:

Intre timp am mai gasit ceva informatii:

"Acidul acetic: un reactiv chimic important de largă utilizare în industrie, fiind folosit pentru producerea tereftalatului de polietilenă, compus ce stă la baza obţinerii de sticle pentru băuturile răcoritoare; se foloseşte la prepararea acetatului de celuloză, în special pentru filmul fotografic, la fabricarea de solvenţi pentru industria de lacuri şi vopsele, pentru obţinerea acetatului de polivinil, în industria medicamentelor, ca şi în producerea de fibre şi ţesături sintetice. În gospodărie, acidul acetic diluat e adesea utilizat ca agent de detartrare. În industria alimentară, este utilizat sub codul E260 ca aditiv alimentar cu scopul ajustării acidităţii."

Cred ca nu ma insel daca spun ca otetul ataca plasticul....infinitezimal. Problabil ca dacal-l folosesti diluat corect o sa apara primele urme de atacare a plasticului dupa multe primaveri...mult prea multe ca sa mai avem aceeasi masina.

Multumesc tuturor.

Si tie Miromb...pt "reteta" completa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now