HANS

Limitare Electronica

31 posts in this topic

Daca nimeni nu se ocupa , cine a facut masinuta ta @paun ionut ? De la 140 la 170

Presupun ca bogdan g te poate ajuta cu detunarea .... sau mai ieftin o pedala de acceleratie si ii faci o limitare ingenioasa care sa nu poata fii modificata(mai bine sa nu afle de limitare, sa stricat si asa mergi cu ea nu iti place ia bicigleta) de fiul cu pricina

Pedala de acceleratie fiind electronica se poate schimba relativ usor. De facut ceva la ea un surub prin ea o improvizatie sunt sigur ca se poate .

Si cu morala e degeaba : toti am facut prostii farmecul lor e sa nu platesti pt ele (in cel mai rau caz cu viata sii am batut in lemn)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nimeni nu se ocupa , cine a facut masinuta ta @paun ionut ? De la 140 la 170

Presupun ca bogdan g te poate ajuta cu detunarea .... sau mai ieftin o pedala de acceleratie si ii faci o limitare ingenioasa care sa nu poata fii modificata(mai bine sa nu afle de limitare, sa stricat si asa mergi cu ea nu iti place ia bicigleta) de fiul cu pricina

Pedala de acceleratie fiind electronica se poate schimba relativ usor. De facut ceva la ea un surub prin ea o improvizatie sunt sigur ca se poate .

Si cu morala e degeaba : toti am facut prostii farmecul lor e sa nu platesti pt ele (in cel mai rau caz cu viata sii am batut in lemn)

Pe a mea a facut-o Bogdan, insa a copiat softul dintr-un ECM de 170 cai in al meu. Si norocul meu a fost, ca erau acelasi an de fabricatie, cu aceleasi PN la ECU si amandoua cu ultimul update de soft. Deci este destul de greu sa le nimeresti!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pt sfaturi.

Nu fiti inversunati. Greseli poti face si dupa 30 de ani de conducere daca te grabesti. Intr-adevar destinul nu prea il poti schimba dar traim cu speranta asta.

Conduceti calm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate chiar daca pui softul de 140cp tot puternica este masina, adica face suta in 10.2 sec fata de 9 sec, adica tot aia este iar viteza maxima tot peste 200km/h este. De fapt trebuie o limitare a acceleratiei din soft iar asta nu se poate face la Denso .

Si evident o limitare a vitezei maxime .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate face mecanic, cum am spus eu mai, prin montarea unui "opritor" sub pedala, iar astfel daca o "limiteaza" la 3500 rpm, nu o sa sara nici de 140 km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut "liniste" in sala de judecata , pt ca , din cate vad asta a devenit acest topic . Daca nu se respecta "linistea" , vinovatii vor parasi "sala"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now