DinoG

Demontare plafoniera S40 2008

9 posts in this topic

Salut,

Puteti sa ma ajutati va rog cu un tutorial despre demontarea plafonierie? Am schibat o lampa la plafoniera si mi-a cazut cea veche in carcasa de plastic de deasupra oglinzii.

Am incercat sa scot toata plafoniera (nu doar geamul care acopera lampile) insa pare sa fie fixa si sa trebuiasca demontata tot capacul de plastic ce tine si parasolarele.

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Puteti sa ma ajutati va rog cu un tutorial despre demontarea plafonierie? Am schibat o lampa la plafoniera si mi-a cazut cea veche in carcasa de plastic de deasupra oglinzii.

Am incercat sa scot toata plafoniera (nu doar geamul care acopera lampile) insa pare sa fie fixa si sa trebuiasca demontata tot capacul de plastic ce tine si parasolarele.

Multumesc anticipat!

la ce plafoniera te referi?fata spate sau la oglinzile de curtoazie(cele din parasolar)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la ce plafoniera te referi?fata spate sau la oglinzile de curtoazie(cele din parasolar)

Cea din fata de deasupra oglinzii retrovizoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea din fata de deasupra oglinzii retrovizoare.

poi nu stiu daca este acelasi sistem ca si la s40 pana la facelift.eu am dat jos doar gemuletu la fiecare ca sa pun ledurile,dar altceva nu am incercat(tot ansamblul),nu inteleg cum ti a cazut becul in interior.posibil sa fie diferit fata de s40 prefacelift

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi nu stiu daca este acelasi sistem ca si la s40 pana la facelift.eu am dat jos doar gemuletu la fiecare ca sa pun ledurile,dar altceva nu am incercat(tot ansamblul),nu inteleg cum ti a cazut becul in interior.posibil sa fie diferit fata de s40 prefacelift

Asta am facut si eu, doar ca lampile cu led sunt putin mai subtiri si mi-a scapat una prin lateral. Acum ma enerveaza ca la fiecare denivelare se aude miscandu-se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am facut si eu, doar ca lampile cu led sunt putin mai subtiri si mi-a scapat una prin lateral. Acum ma enerveaza ca la fiecare denivelare se aude miscandu-se.

sigur ii alt model la facelift ca la mine nu are unde si cum sa ti cada in interior.daca pica pica direct in zona schimbatorului de viteze.ce model ai pus?

http://www.idei-auto.com/14-81-thickbox/c5w-9smd.jpg

eu din asta.se vede fain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-1859-081380200 1297378416_thumb.jpg post-1859-004648100 1297378396_thumb.jpg

Dca plafoniera ta arata ca in imaginile de mai sus ai aici un tutorial cu imagini despre cum sa demontezi consola de pe plafoniera.E simplu, eu am demontat-o in 5 min un surub ai de desfacut :)

Dar nu cred ca e modelul asta de consola...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu urasc spatiul ala cu clapa aia mare si deloc folositoare,macar puneau si ei acolo un suport de ochelari,un mini torpedou de tinut acte ca si asa sunt sarace in spatii de depozitare...angry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modelele cu trapa/turela spatiul ala de sub limba aia neagra e ocupat de cateva componente in plus si la exterior are butonul de actionare al trapei,deci nu prea mai ramane loc de altceva.Pe mine ma bate gandul sa pun ceva lumina ambientala acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now