Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

sil67

schimb distributie

8 posts in this topic

Se poate stirbi dinti de la volanta (nu toti,numai 4-5)daca distributia sau transmisia a fost schjmbata gresit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coroana vine în contact cu elecromotorul. Volanta e la un capăt al vilbochenului. Distribuţia e la celălalt.

La ce te referi când zici transmisie? La cureaua de accesorii sau la ansamblul volantă/ ambreiaj/ cutie de viteze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coroana vine în contact cu elecromotorul. Volanta e la un capăt al vilbochenului. Distribuţia e la celălalt.

La ce te referi când zici transmisie? La cureaua de accesorii sau la ansamblul volantă/ ambreiaj/ cutie de viteze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A avut, cumva, maşina neplăcerea de a sta nemişcată, eventual în intemperii, o perioadă revoltător de lungă de timp, cândva de-a lungul vieţii ei? Întreb pentru că există un orificiu, în partea "ventrală" a motorului D5244T, prin care o porţiune din volantă este expusă direct aerului atmosferic. Poate s-au corodat şi s-au tocit dinţii expuşi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt cumva legate problemele.

Este posibil ca neavand cale pt a bloca fulia de la vibrochen a ales metoda mai simpla de a tine contra cu un levier fix pe coroana de la volanta, asta explica problemele ulterioare schimbarii distributiei daca masina nu a avut astfel de probleme inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum cind am aflat ca volanta ajunge cam 1400 ron m-am mai linistit,gasisem initial cam 3500 ron si nu mi-a cazut prea bine(cam toata noaptea nu prea am dormit).Adevarul este ca nu mi am putut inchipuii ca la un Volvo se pot duce dinti de pe volanta (puteau sa faca sa se duca dinti de pe electromotor).Si cind te gindesti ca au cel mai bun otel(asa am cam invatat la scoala).Acum ca i-a cumparat chineji ce o sa urmeze.Asta-i treaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am observat la multi dintre cei de aici ca incep sa judece o marca de masina dupa intamplarile nefericite avute de ei... ".Si cind te gindesti ca au cel mai bun otel(asa am cam invatat la scoala)"

Am mai citit si eu postarile colegilor si nu i-am prea auzit sa se planga de dinti stersi pe volanta.....

Pe bune, e aiurea sa judeci toata marca pentru ca tu nu mai ai dintii la volanta sau alte intamplari nefericite

Poti sa judeci marca dupa un defect pe care il au multe masini. De exemplu si tot apropiat de necazul tau, sa se duca volanta cu totul, asta da, e un punct slab al masinilor din ce vad si probabil ca mai sunt si alte puncte slabe insa, nu mai incercati sa spuneti una doua ce masina proasta e ca am eu cine stie ce problema....

Si alte masini au probleme generale, chiar si renumitul BMW, colegilor mei li se mai stricau bordurile si probabil ca mai au si ei si alte defectiuni comune, si ei...... si altii.

Poate problema mai e si intre volan si scaun si nu direct el ci prin actiunile pe care le face. Uneori dorim sa intretinem masina dar apelam la persoane nepotrivite si de aici apar problemele nefericite.

Posibil ca BogdanG sa aiba dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar nu poti judeca o marca dupa un defect care se poate intimpla o data la 100000 de masini,ca din cite am inteles foarte rar se intimpla asa ceva(cit priveste umblatul cu levierul am stat linga el si nu s-a lucrat cu el,Din cite a spus mecanicul defectul ar fi cauzat datorita faptului ca bendixul nu prindea toata suprafata pe coroana si a fost un loc unde a cedat.Poate o fi avind hiba mai de demult si acum a cedat.Nu am spus ca altele ar fi mai bune(Audi,BMW,)fiecare cu problemele lor.Singurul lucru ar fi ca mai usor si mai ar fi sa schimbi o coroana de volanta decit toata volanta.Orcum m-am mai linistit in legatura pretul imi inchipuiam ca ajungea pe la 1800 ron(unamic a schimbat volanta la un Ford Tranzit si la ajuns 1800), dar din cite am vazut de la colegi este mai putin si mi-a trecut .Se mai intimpla.

Share this post


Link to post
Share on other sites