larahau

Pedala de ambreaj

25 posts in this topic

De ceva vreme a inceput sa imi scartaie pedala de ambreaj.A-s vrea sa ii bag ceva vaselina ca simt ca scartaie din "articulatie" deci nu e vorba de vreo defectiune pur si simplu scartaie cand o calc.Stie cineva cat de complicat este sa ung articulatia pedalei de ambreaj?Tre sa dau jos pedala daca da, cum se da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc sa caut in VIDA, nu prea stiu sa caut in programul asta dar incerc sa vad ce gasesc...Banuiesc ca ce are VADIS inclus are si VIDA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine ii pui o cutie automata,si ai scapat de pedala de ambreiaj:lol: :lol::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine ii pui o cutie automata,si ai scapat de pedala de ambreiaj:lol: :lol::blink:

Sau mergi cu taxi-ul si ai scapat de toate:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce rai suntetitongue.gif

@larahau foloseste ceva gen WD 40.Dar sa nu dai nici prea mult sa nu intre pe la senzorii de la pedale.

post-519-041714200 1297801929_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o parere despre cei cu, cutie automata dar nu o spun ca nu vreau sa jignesc pe nimeni.O sa incerc cu spray-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia vezi ce spui ca am si automata laugh.gif

Te bagi frumusel sub bord si ungi tija, vezi ca are un burduf, ai grija sa nu-l scoti de la locul lui .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca foarte multi au cutii automate si de aceea ma abtin, pt ca in fond e doar o parere personala si mai stiu ca se tinde tot mai mult spre productia de masini cu cutie automata deci nu voi scapa nici eu :lol:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca te pun pe una manuala cu 18 viteze si volanul pe dreapta poti?

ca eu pot:lol: :lol:

sa nu te superi mai glumim si noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ceva vreme a inceput sa imi scartaie pedala de ambreaj.A-s vrea sa ii bag ceva vaselina ca simt ca scartaie din "articulatie" deci nu e vorba de vreo defectiune pur si simplu scartaie cand o calc.Stie cineva cat de complicat este sa ung articulatia pedalei de ambreaj?Tre sa dau jos pedala daca da, cum se da?

Sub pedala ai un arc, pe acel arc ar trebuii sa fie niste vaselina...si la mine scartia dar n-am stiut de ce pana n-a sarit arcul. Am mers vreo 2 saptamanii fara el dar nu m-am putut obisnuii, era moale pedala. Eu am rezolvat problema punand arcul la loc si ungandu-l bine cu vaselina si n-am mai avut probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine pedala e ok, nu cred ca e sarit arcul, am vrut azi sa dau cu sprai dinala cu vaselina ca stiam ca am unul de la castrol da nu l-am mai gasit :mad: acum tre sa iau altul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mmm.da m-i l-a aruncat taicamiu ca nu a stiut ce e :angry: Acum am luat altul nemtesc pentru lubrifierea lantului de motocicleta (da nu Castrol) cu 17Ron am dat cu el pe la pedala si merge ca unsa acuma :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mmm..dea a mers ca unsa...ca iara a trebuit sa dau.Se pare ca e o problema frecventa la modelele astea,am citit si pe alte forumuri si sunt destule plangeri pe tema asta.Acum ce sa facem ? Le ducem in spate pe toate :) dau muzica mai tare si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mmm..dea a mers ca unsa...ca iara a trebuit sa dau.Se pare ca e o problema frecventa la modelele astea,am citit si pe alte forumuri si sunt destule plangeri pe tema asta.Acum ce sa facem ? Le ducem in spate pe toate :) dau muzica mai tare si gata.

nu scapi de scartiatul ala.ii problema comuna la forduri si am auzit si la mazda si creca face si la asta.pan acu mie nu mi o facut,uneori iarna pe la -20 dar dupa cateva apasari nu se mai auzea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mai folosesc la balamale si alte chestii tot spray de uns lantul la mobra, de la Motul sau Motorex, dar cu teflon B) , pret intre 45 si 65 lei, depinde de magazin si producator !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat si eu unul cu teflon :) sa vad ce rezultate voi avea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma scuzati de intrerupere dar ma poate ajuta si pe mine cineva cu un VIDA vad ca toti aveti si vreau si eu :crybaby: . Un link ceva sau daca trimite prin curierat un dvd ar fi tare folositor la casa omului.

Edited by MetalARN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau macar ma ajutati si pe mine cu codul de la catalizator daca cu VIDA nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor....

Am observat zilele astea ca, la relanti (la semafor), scoasa din viteza, daca ciupesc un pic ambreiajul(5-10mm) apar niste vibratii neuniforme si cu putin zgomot.

Am impresia ca si la ridicarea piciorului de pe ambreiaj, cand schimb viteza.

Cred ca vibratia de transmite in toata caroseria, nu numai in pedala!!!

Turatia motorului in schimb este constanta.

Sunt simptome de uzura ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati km(reali) are masina?

Semne de uzura pot fi multe,volanta,disc ambreiaj,placa ambreiaj,rulment presiune.De obicei cand se umbla pentru una din ele se schimba cam toate,asa ca daca te gandesti sa o desfaci sa te pregatesti si financiar. :confused2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati km(reali) are masina?

Semne de uzura pot fi multe,volanta,disc ambreiaj,placa ambreiaj,rulment presiune.De obicei cand se umbla pentru una din ele se schimba cam toate,asa ca daca te gandesti sa o desfaci sa te pregatesti si financiar. :confused2:

aproape 100.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde mult si cum a fost exploatata masina.Eu zic sa stai linsitit la km astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Ygrec

Vezi ce se intampla daca nu stai cuminte la semafor ;D , iti dai seama ca se aude ceva si apoi te racaie pana scapi de problema! Doar nu te apuci sa schimbi ambreiajul...

PS: asa facea la mine pe la 120k km inainte sa-mi sara arcul de sub pedala ambreiaj si dupa ce l-am pus a disparut acea vibratie.

Acum nu stiu daca si 2.0d are acel arc

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Ygrec

Vezi ce se intampla daca nu stai cuminte la semafor ;D , iti dai seama ca se aude ceva si apoi te racaie pana scapi de problema! Doar nu te apuci sa schimbi ambreajul...

pai daca dau muzica tare - ma dor urechile mai tarziu sau mai aud cine stie ce vibratie, daca merg constant - aud greierasul, daca stau la semafor- simt ambreiajul...cred ca o incep sa admir masina si din afara....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut stai linistit ca si mie mia sarit un arc si niste bucati de plastic de sub pedala asta era acum 2 ani si am lasato asa pentru ca pedala e mai moale la apasat,,bineinteles ca am fost la reprezentanta volvo si mam interesat daca se poate lasa asa (nici o problema miau zis nu esti primul la care se intampla) deci cred ca nu poate fi ambreiajul dus la kilometrajul care il ai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now