cosmin

GARNITURI DUBLE PE USI V50

20 posts in this topic

buna seara!va rog frumos sa ma scuzati daca sa mai discutat dar sunt tare grabit ca trebuie sa returnez produsu in doua zile.Am fost la reprezentata volvo norvegia niste timpiti,am intrebat daca se pune pe v50 2005 garnituri duble pe usi ca nu exista pe s40-v50 si daca da le vreau mia adus cele care sunt deja pe masina, lam luat de mina pe timpit care a facut comanda lam dus la o masina din reprezentanta si iam aratat ca la copii aia mici ca nu exista garnitura dubla pe usi explicindui pe limba lui lam dus si la un s60 am deschis usa iam aratat ce vreau cica da am inteles astazi mia adus ceva asemanator tot cu pinza acea materialu ca catifeaua este cam aceasi care este pe masina (intrebarea mea este exista pentru aceste masini garnitura dubla pe usi nici V60 nu are acesta nou dar v70-s60 au va rog frumos un raspuns am nevoie o seara buna!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si eu sunt interesat daca exista asa ceva(desi ma indoieschuh.gif)pentru modelele noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg la ce zici tu garnitura dubla ?

S60/V70 nu au nici un fel de garnitura dubla, au o garnitura pe usa si una pe caroserie .

GARNITURA CAROSERIE

post-178-091583900 1297800179_thumb.jpg

GARNITURA USA + CAROSERIE

post-178-075081500 1297800221_thumb.jpg

Eu nu vad nimic dublu la nici o garnitura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar e gresita exprimarea,Bogdan!E vorba de cele 2 randuri de garnituri.La noi exista doar ce de pe caroserie,exceptie facand usile spate care au o tentativa de garnitura de la rama geamului in jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce ar fi necesara garnitura "dubla"?Mie m-i s-a parut ca am auzit un fluierat pe partea dreapta spate cred dar cand mergeam cam cu 140km/h daca depasam sau scadeam sub viteza asta nu se mai auzea fluieratul.Am actionat toate intrerupatoarele geamurilor dar tot fluiera.Dar nu stiu ca de-o vreme-n coace nu am mai patit sa fluiere...ati patit-o si voi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu fluieratul o mai patesc si eu,depinde cum bate vantulgrin.gif sau cum apuca geamul sa prinda garniturile(cred)

La mine cei drept chederele se cer schimbate...undecided.gif au cam inceput sa crape...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca se refera la un cheder din acela cu suprafata pluşată cum e cel de pe rama geamului.. noroc cu ortografia si punctuatia ca mi-au obosit atat ochii incat clarviziunea a preluat controlul.. :lol:

"mia adus ceva asemanator tot cu pinza acea materialu ca catifeaua" ???:blink: (mama ei de gramatica si respect!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca se refera la un cheder din acela cu suprafata pluşată cum e cel de pe rama geamului.. noroc cu ortografia si punctuatia ca mi-au obosit atat ochii incat clarviziunea a preluat controlul.. :lol:

"mia adus ceva asemanator tot cu pinza acea materialu ca catifeaua" ???:blink: (mama ei de gramatica si respect!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

da asa este cum a zis vita fresh garnitura dubla de pe usi mai este una aplicata pe usa care etanseaza cu caroseria vreau sa zic ca este deranjant pe autoatrada am tendinta sa ridic geamurile mereu parca sunt deschise tot timpu de acea vroiam sa cumpar adoua garnitura de pe usa exemplu am un prieten cu audi A6 si are asa ceva numai cind ma gindesc ca la vara trebuie sa traversez europa simi suiera vintu in cam nici nuzica nu se mai aude in masina la 160km va rog sa ma scuzati cu greselile de ortografie dar sunt foarte obosit lucrez 12 ore pe zi va multumesc pentru raspunsuri (ca o paranteza v50 nu este de autostrada doar oras papere personala si testat am 6 drumuri norvegia romania foarte zgomotoasa la viteze mari si rigida am opservat ca si modelul nou v60 care vroiam sal achizitonez nu are garnitura dubla pentru drumuri lungi este deranjant stima)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine, fii mai tolerant, omul cine stie de cand este in Norvegia, cine stie de cand n-a mai vorbit romana sau... poate a ales alta cale in viata... Nu putem sti, eu zic sa lasam, (pana la un punct al bunului simt) oamenii sa se exprime liber. Oricum Danyxx este cu geana pe forum si sanctioneaza tot... :read2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Pai si cum sa pui garnitura pe usa din moment ce masina nu este prevazuta cu asa ceva din fabrica ?

2. Eu desi am 2 garnituri, la viteze de peste 140km/h tot se aude vantul asa ca nu cred ca rezolvi problema punand inca un rand de garnituri pe usa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta am vrut sa spun,ca am fost la baieti la reprezentanta si iam intrebat daca se poate pune garnitura dubla si mia zis ca da si cind mia adus surpriza,in concluzie trebuie sa le returnez a doua comanda,data,de ei va multumesc la toti,miati fost de mare ajutor o seara buna la toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol cu fluieratul asta.Ca la Dacie.A-s zice INADMISIBIL la Volvo - rusinica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine ma duc la reprezentanta si intreb, poate romanii sunt ceva mai isteti laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asteptam vestea :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat azi si nu exista astfel de "optiune" la S40.

Daca face galagie la viteza atunci trebuie reglata usa sa se inchida mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, daca era dacie ii dadeai 2 ciocane la "dintii" aia de la use si strangea pe cheder de n-aveai treaba :lol: la volvo te uti la ea :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, daca era dacie ii dadeai 2 ciocane la "dintii" aia de la use si strangea pe cheder de n-aveai treaba :lol: la volvo te uti la ea :lol: :lol:

Gresit. "carligul" de care se agata usa este prins in 2 suruburi cu cap "steluta/imbus". Daca slabiti acele suruburi, va permite reglarea inchiderii usii. Puteti regla cat de mult sa preseze pe chedere dar ATENTIE...cu cat preseaza mai mult pe chedere cu atata trebuie sa trantiti usa mai tare. Mie mi-a luat 30-40 minute pana am reusit sa o reglez cum am vrut (sa fac un compromis intre a se inchide usor si a fi la linie cu caroseria). De asemenea la o ridicare in sus sau la o inclinare a acestui "carlig" reusiti sa faceti usa sa se inchida mai "sus" sau mai in jos...deoarece se sprijina in el la inchidere. Parerea mea e ca o izolatie la fetele de usi ar duce la niste rezultate satisfacatoare + niste silicon de cauciuc dat pe chedere. Cum vine primavara...ma apuc de ea (desi eu nu am auzit niciun fasait...)

ps: O sa vedeti ca are niste semne (liniute) carligul...si caroseria niste puncte dupa care va puteti ghida...

post-621-090752000 1297951503_thumb.jpg

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum rusinos la volvo,sa nu aibe asemenea chedere pe usi si la modelu nou,de v60 la fel.Am mai auzit pe cineva,care se plingea de xc60,aceasi problema cu vintu,la viteze mari se aude ca si cum ai avea geamul deschis multumim zack ramine ultima optiune reglarea usilor,seara buna la toti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now