crocus

Grila radiator bara fata S60 D5 model 2006

17 posts in this topic

Intrucat este primul meu post in acest forum, incep prin a va saluta pe toti.

Problema: grila frontala de la radiator este rupta (nu am habar cum a ajuns asa, azi am observat) iar bucatile lipsa nu mai stiu pe unde le-am pierdut.

Masina este un S60, model 2005, D5 185cp, echipare summum, culoare gri-petrol.

Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu o schema/schita de demontare a grilei respective. Va precizez ca eu am doua maini stangi si nu am desfacut niciodata ceva la masina asta, deci mi-ar trebui niste explicatii cat de cat detaliate.

Presupun ca ar trebui sa gasesc o alta grila, in stare buna, pe la dezmembrari sau sh.

Totodata, va rog sa-mi spuneti de unde as putea procura un manual de service/reparatii pentru Volvo S60 model 2006, pentru a scuti rabdarea tuturor de viitoarele mele intrebari cu privire la "cum se desface asta" sau "unde se afla cutare piesa".

Va multumesc pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, nu am reusit sa ma prind cum pot edita postul anterior, masina e un S60 d5, model 2006.

Asadar, cum as putea demonta grila de la radiator (instructiuni/schema/schita) si cine ma poate ajuta cu un manual de reparatii/service, pentru aceasta masina.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut şi ţie şi bine ai venit! ;D

Legat de grilă, ar trebui să fie nişte "picioruşe" (vreo opt, parcă), vizibile chiar de la exterior, care trebuie apăsate simultan, pentru a scoate grila. La V70 2004, cel puţin, aşa e.

Manualul de service ideal ar fi VIDA, dar, până atunci... CLICK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc HEIMDALLR, manualul utilizatorului il am si eu (brosura, electronic, varianta US, varianta EU etc.) dar instructiunile de acolo nu se refera la grila frontala.

M-am chiorat dupa "piciorusele" alea de care vorbesti dar nu le-am vazut. Ce-i drept, imi cam lacrimau ochii din cauza frigului si vantoasei hibernale, afara e si putin beznol, asa ca o sa bag un ochi mai proaspat maine, pe zi.

Referitor la VIDA, ar putea sa-mi dea cineva un link, pe privat, de unde as putea obtine mai multe detalii, daca ma-ntelegeti...

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piciorusele nu se vad decat dupa ce dai bara jos.Iar Vida daca nu este pe torente afara iti dau eu o copie cand vin la Focsani,ar fi bine daca ai un hdd extern sau un stick ntfs de 8Gb.Da-mi un PM cu nr de tel.

grila S60.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

DETONATOR @ am trimis PM cu nr. de telefon, impreuna cu sentimentele mele de calda recunostinta :))

On topic: sa inteleg ca nu voi putea schimba grila fara sa dau jos bara fata? Pfuii, speram sa fie ceva mult mai simplu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge si fara sa dai bara jos dar nu pe frigul asta.

ENJOY with your popcorn tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan.

E clar ca trebuie sa astept sa se incalzeasca afara, pentru a putea face operatiunea. Din filmulet rezulta ca partea superioara a barei de S60 este destul de flexibila, sper ca si la masina mea sa fie la fel de maleabila si sa n-o rup.

Pana se incalzeste, o sa caut o grila in stare buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vezi ca la cald este foarte maleabila, eu asa am schimbat grila si la V70 si la XC70, nu am rupt nimic, nu am spart nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, cam brutala interventia, dar daca vrei sa o schimbi in timp cat mai scurt, cred ca merge ! Chestia naspa este ca pe frigul asta plasticul nu este asa maleabil si risti sa se rupa sau crapa ! Bafta si multa grija :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am scos grila fara sa dau bara jos. a trebuit sa schimb claxoanele. se poate scoate fara sa rupi nimic, dar nu pe gerurile astea. la mine era vara cand am facut opeatiunea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca bine zici, si mie imi trebuie claxoane noi, alea vechi si-au redus mult din galagie, presupun ca s-au oxidat in interior.

Astept sa vina caldura, cand voi inlocui atat grila, cat si claxoanele.

Prost e ca inca nu am gasit nicaieri o grila intreaga si la un pret rezonabil pentru modelul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

Prost e ca inca nu am gasit nicaieri o grila intreaga si la un pret rezonabil pentru modelul meu.

Ai încercat la sau Ionuţ Lup?

Când găseşti pentru schimb, să n-o arunci pe cea veche, dacă e cu siglă cu tot. O vreau eu. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am incercat la amandoi.

Ionut Lup nu mai are modelul asta de grila, a vandut recent grila impreuna cu spoilerul :banghead:

Sandro nu are nici el pe stoc, dar poate sa aduca una, cu tot cu sigla, la 100 euro. Din pacate e mult pentru starea mea financiara actuala...

Daca o schimb, promit ca-ti dau sigla. Toata. Am eu una cu BMW... o minunatie, o s-o pun in locul celei de Volvo, ca sa fiu in ton cu doi dintre vecinii mei de cartier :happy12:(Dacia Logan TDI, respectiv Skoda Octavia Allroad).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Pentru ca astazi a fost cald iar prin buzunarele mele, subtiate de ultimele interventii la S60, bate un vant de primavara, mi-am suflecat cele doua maini stangi si am purces la "reconstructia" grilei de la radiator.

Am demontat grila pe baza instructiunilor primite mai sus de la voi, am bagat "talent" vreo ora si a iesit asta:

post-2393-028113000 1299949340_thumb.jpg

post-2393-095050500 1299949350_thumb.jpg

Grila sparta o puteti vedea mai sus, unde se observa portiunea cu bucatile lipsa.

Pentru refacerea partilor rupte am folosit Poxilina, pe care am modelat-o cu degetele si i-am dat forma grilajului din plastic. Dupa fixarea montajului artizanal, i-am dat forma corecta (cu aproximatie) si am indreptat marginile cu o lama de cutit. Am vopsit partile din poxilina cu un marker permanent si le-am lacuit cu oja nevestei (incolora). In zona in care lipsa mea de talent era prea vizibila si nu-mi iesisera prea bine "spitele" de la grila, am montat un mic breloc cu Volvo (cel de culoare albastra), prin infiletare in poxilina (scos eticheta brelocului, dat gaura in breloc si in forma de poxilina, bagat surubel, pus la loc eticheta cu superglue).

Saptamana viitoare am intalnire cu cei de la asigurari, pentru incheiere CASCO. Sunt foarte curios daca grila mea de radiator (hand-made) va trece testul inspectiei vizuale dinaintea semnarii contractului.

PS: cu ocazia asta mi-am reparat si claxoanele, aveau mufele scoase, presupun ca de la ultima vizita prin service. Imi place noua voce bitonala, cu care trambiteaza acum masina.

Edited by crocus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata foarte bine pt o chestie facuta din Poxilina, felicitarile mele pt rabdare si inventivitate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now