contdezactivat

A schimbat cineva bucsile de pe spate?

6 posts in this topic

Salutare

Am ceva probleme cu suspensia spate... Mai exact, am schimbat si arcurile si amortizoarele dar tot se lasa.

Arcuri am pus marcaj galben (cele mai tari/sport) si amortizoare pe gaz. Daca ma las pe portbagaj (pentru testul de amortizoare/suspensie) abia se misca, atat de tare l-am facut... totusi, daca iau 2 persoane in spate, decolez... se lasa spatele cam mult.

Cred ca e timpul de schimbat ceva bucsi pe la suspensia spate (m-am uitat la bucsi si nu arata bine). Dar stie cineva exact care bucsi cedeaza de obicei primele? Cele cu nr. 12 sau 13? post-169-087468400 1299007808_thumb.jpg

...Optez pentru bucsi originale si cam costa ceva. De asta... as vrea sa nu le schimb la intamplare.

Merci de idei.

P.S. Nu stiu daca aveti toti asa ceva pe masina... dar la mine mai sunt 2 bare care merg in sensul opus bratului cu bucsile 12 si 13, de la punte inspre bara din spate. Nici bucsile de acolo nu arata brea bine si ma intreb daca nu are legatura cu problema mea. (?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cite stiu eu acea piesa unde se monteaza bucsile se numeste tirant si are rolul de a nu lasa puntea sa plece in fata sau in spate. sistemul e ca la dacia . problema e tot din arcuri. parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu zic nu... dar nu pricep...

Cu vechile arcuri si amortizoare, daca ma lasam pe portbagaj, se lasa spatele 10-15cm... acum nu prea o pot misca.

Masina se lasa dar nu ca atunci cand erau arcurile terminate, nu stiu cum sa explic.

Si daca bucsile 12 si 13 sunt uzate/umflate (si sunt), in sarcina ar da un joc combinat de cel putin 1 cm... care tradus in unghi, da ceva pierdere la statura masinii.

Daca am timp, fac o simulare in autocad sa vad cat pot influenta unghiul masinii, bucsile uzate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva, in mod clar nu e ok pe spate.

De cateva zile a inceput sa bata ceva pe spate: tac-tac-tac (rapid, la curbe luate cu viteza) si scart-scart la curbe luate foarte incet.

Cel mai probabil, s-au terminat bucsile de la bara de torsiune spate, cele care o fixeaza pe punte... dar consider ca e suficient 300k km, pentru toate bucsile de pe spate si o sa incep sa le caut pe fiecare. Doar sunt din fabrica acolo, ce pot sa le mai cer. (?)

Deocamdata, am gasit bucsile cu nr.12 din schema de mai sus. O sa le caut si pe restul si cand o sa le am pe toate, trec la treaba. post-169-042068600 1300211060_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva, in mod clar nu e ok pe spate.

De cateva zile a inceput sa bata ceva pe spate: tac-tac-tac (rapid, la curbe luate cu viteza) si scart-scart la curbe luate foarte incet.

Cel mai probabil, s-au terminat bucsile de la bara de torsiune spate, cele care o fixeaza pe punte... dar consider ca e suficient 300k km, pentru toate bucsile de pe spate si o sa incep sa le caut pe fiecare. Doar sunt din fabrica acolo, ce pot sa le mai cer. (?)

...

Astazi am mers la service sa cercetez mai atent problema, pentru ca se manifesta tot mai violent.

Este suficient un drum cu denivelari, ca sa imi dea un joc/bataie/balans rersimtit pe lungimea masinii. Zici ca sare o roata.

Se pare ca am nevoie de cel putin 1 bara de cuplu (torque rod).

P.S. Pe bucsile cu nr.12, in original scrie Volvo pe o parte si Boge pe cealalta.

Asta ca sa stiti pe viitor, cam la ce sa va orientati daca doriti calitate.

post-169-084677100 1300387908_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce topic!!! :lol:

Ce schimbari de situatie. :machinegun:

Adevarata cauza a problemei de pe spate a fost o anvelopa care a decis de la sine, sa se faca covrig. Tot eu a trebuit sa descopar, degeaba am fost de vreo 4 ori in service de cand am simptomul asta... adevarul e ca daca te uitai din fata nu vedeai nimic in neregula... cine stie de cand merg cu ea asa. :rant:

post-169-095672700 1300465921_thumb.jpg

post-169-016985800 1300465938_thumb.jpg

post-169-034214700 1300466180_thumb.jpg

post-169-098172100 1300466196_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now