08awe

Ce sa fie

6 posts in this topic

Buna, sunt nou pe forum ca urmare a achizitionarii unui s40, 1,6d, 2007, 150k. De vreo saptamana la turatii mici, in treptele inferioare smuceste destul de urat. Zilele trecute am facut un test, inclusiv cel dinamic, dar in afara de cateva erori care au fost sterse nu au aparut nereguli.

Daca cineva sa lovit de problema rog o recomandare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"smuceste" in ce sens? Nu se accelereaza sau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce inseamna la tine turatii mici.zi-ne in ce treapta de viteza si turatie face ce zici tu ca auzi.ma gandesc ca sti ca nu prea i place la motor sa l ti subturat si sa incerci sa accelerezi.trebuie sa l ti in cuplu optim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am probleme de accelerare, cand o talpalesc tasneste, insa in vitezele 1, 2, in mers apropiat de ralanti (turatie undeva la 1200) smunceste parca ar fi o daciuca ce merge in trei bujii. De doua saptamani am schimbat toate filtrele plus Castrol Edge 5w30. Carburant iau de la Petrom si uneori Mol/OMV. Problema nu cred ca ar fi de la carburant pt. ca am avut, pana de curand, un Focus II, acelasi motor cu s40, doar ca era 1,6tdci dar de 90 CP, pe care-l alimentam preponderent din Petrom si in 4 ani si 90K, a mers mai mult decat bine. Asta a fost de fapt si motivul principal pt. care am ales s40 in loc de octavia, cunoscand motorul si sasiul + design si marca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa un test de injectoare, o curatare de egr,sau macar sa ti zica un mecanic daca is depuneri mari si este necesara o curatare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now