Sign in to follow this  
Followers 0
alinhyw

Discuri frana

15 posts in this topic

Salutare domnilor!!!Am si eu o nelamurire astazi fiind o vreme foarte frumoasa la mine si eu neavand ce face in casa am coborat la garaj m-am suit in masina si am dat o fuga pana in parc ca sa verific placutele de frana sa vad in ce stare sunt si cat ma mai duc.Am ridicato pe cric scot roata ma uit la placute totu e in regula pun mana pe disc si misc de el putin si surpriza avea un pic de joc si stanga dreapta si sus si jos cum miscam eu de el.Intrebarea mea ieste asa trebuie sa faca sau nu?Caci uitandu-ma eu cu atentie tot nu am reusit sa-mi dau seama daca discul e strans de acea piulita mare de la jumatatea lui sau cand montez roata si strang piulitele se preseaza si se strange si el in acelas timp.Mentionez ca la ambele roti de pe fata facea asa.Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile se strang cu piulitele de la roata. N-ai motive de ingrijorare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, unele masini au unul sau doua suruburi de ghidaj pe roata care tine discul atunci cand o scoti ! Discurile se strang odata cu montarea si stransul prezoanelor ! Piulita cea mare tine planetara de fuzeta ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, unele masini au unul sau doua suruburi de ghidaj pe roata care tine discul atunci cand o scoti ! Discurile se strang odata cu montarea si stransul prezoanelor ! Piulita cea mare tine planetara de fuzeta ! ;D

OK Va multumesc frumos de raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au dreptate colegii

Discul sta intr-un surub de centrare si sustinere

Sau chiar doua

Dar nu trebuie sa joace cand e roata jos. Trebuie sa stea cat de cat fix. Verifica totusi acel surub sa fie strans si sa centreze discul de frana.

Daca nu ai discul centrat cand strangi roata, poti sa uzezi sau sa strici alte componente. Etrier, placute, senzori ABS.

Poate mai are ceva de centrare pe partea cealalta si s-a rupt sau uzat.

La cealalta roata e la fel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au dreptate colegii

Discul sta intr-un surub de centrare si sustinere

Sau chiar doua

Dar nu trebuie sa joace cand e roata jos. Trebuie sa stea cat de cat fix. Verifica totusi acel surub sa fie strans si sa centreze discul de frana.

Daca nu ai discul centrat cand strangi roata, poti sa uzezi sau sa strici alte componente. Etrier, placute, senzori ABS.

Poate mai are ceva de centrare pe partea cealalta si s-a rupt sau uzat.

La cealalta roata e la fel?

si la cealalta roata e la fel dar nu se misca fff tare se misca foarte putin si trebuie sa misti cu ceva forta ca sa vezi miscarea,dar eu sunt mai tipicar ce tre sa merga vreau sa mearga nu sunt dela care zice'' laso ma ca merge asa''si de aceia eram curios sa vad niste pareri de la cei care stiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce dai roata jos, discul de frana este tinut pe loc de etrier. Daca indepartezi etrierul, discul iese pur si simplu. Este centrat pe butucul central (foarte fix) si se fixeaza cand strangi prezoanele rotii. Joc longitudinal n-are de unde sa-si faca, lateral e normal putin, cat ii permite etrierul si placutele de frana.

Uite si imagine:

post-501-039474800 1299684722_thumb.jpg

Edited by mironb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat placute frana si discurile dar numai dupa aceea am vazut ca sunt pentru 1,9D din 2000. Stie cineva daca se potrivesc la 1.6 16V din '98? Am intrebat pe cativa de pe aici si au zis ca se potrivesc. Am completat un chestionar cu datele masinii serie sasiu si am trimis-o la aia de unde am comandat si ar fi zis ca nu se potrivesc. Problema e ca sunt platite deja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca sunt platite deja

Pai spune-le sa ti le schimbe sau sa-ti returneze banii! Pe viitor ataseaza-le o copie dupa talon!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era sa mi le schimbe nu mai intrebam aici nimic. De pe ebay nu se schimba mai nimic decat daca nu se respecta niste reguli. E o firma care-si vinde piese si pe ebay. De fapt sunt multe. Poate se potrivesc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era sa mi le schimbe nu mai intrebam aici nimic. De pe ebay nu se schimba mai nimic decat daca nu se respecta niste reguli. E o firma care-si vinde piese si pe ebay. De fapt sunt multe. Poate se potrivesc....

Am crezut ca le-ai cumparat de la un magazin de piese auto!

Intra pe www.epiesa.ro sau pe www.autokarma.ro, introdu datele masinii tale si vezi detalii la discurile de frana (diametrul, grosime, etc) si compara cu ce ai cumparat tu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina este MY1998 se potrivesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am vorbit cu vanzatorul si a fost de treaba. I-am zis ca am gresit, ca m-am grabit sa cumpar si nu imi mai trimite discurile cu placutele. Mi-a confirmat ca nu se potrivesc la mine decat placutele. Discurile sunt mai groase, ar fi spus el dar nu intleg de ce.

@AnduG am incercat pe site-urile trimise de tine dar nu ma prea descurc pe ele. Mersi oricum :)

@BogdanG Nu stiu ce inseamna MY1998. M-am uitat in carte si nu gasesc nicaieri codul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se potrivesc si discurile si placutele dupa 1998.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0