sasa_vlaovic

Probleme la claxon

5 posts in this topic

Am un 460 cu ABS pe volan si am pb cand claxonez. Daca vreau sa apas mai mult pe volan cand claxonez, se intrerupe. tb sa primeasca un pumn ( volanul ) ca sa pot claxona din nou. Aveti idee cum e claxonul??? Pe fir sau contacti??? Sa ma risc sa-l desfac, se desface usor??? Ms mult si sper sa ma ajutati...

pb inteleg ca este plumb

tb la fel este din chimie si anume terbiu

dar ce treaba are Muresul cu tabelul periodic al elementelor , chiar nu inteleg .

Ai grija te rog la scris .

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

ABS pe volan? :lol:

Poti sa il desfaci dar cu mare grija, ca acolo e airbagul, e o intreaga procedura de respectat... insa vei rezolva problema numai pe moment.

Dupa cateva luni iar o sa iti mearga greu... e problema la cam toate modelele Volvo.

Daca nu folosesti des claxonul, asa se intampla.

Cel mai bine foloseste-l cat mai des si zilnic si o sa isi dea drumul singur.

Si eu sunt in aceeasi situatie si de cand ii fac cate 2-3 "teste" pe zi, incepe sa mearga mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un 460 cu ABS pe volan si am pb cand claxonez. Daca vreau sa apas mai mult pe volan cand claxonez, se intrerupe. tb sa primeasca un pumn ( volanul ) ca sa pot claxona din nou. Aveti idee cum e claxonul??? Pe fir sau contacti??? Sa ma risc sa-l desfac, se desface usor??? Ms mult si sper sa ma ajutati...

pb inteleg ca este plumb

tb la fel este din chimie si anume terbiu

dar ce treaba are Muresul cu tabelul periodic al elementelor , chiar nu inteleg .

Ai grija te rog la scris .

Airbag pe volan am vrut sa spun nu ABS.Se mai intampla... Bine ca n-am scris altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

ABS pe volan? :lol:

Poti sa il desfaci dar cu mare grija, ca acolo e airbagul, e o intreaga procedura de respectat... insa vei rezolva problema numai pe moment.

Dupa cateva luni iar o sa iti mearga greu... e problema la cam toate modelele Volvo.

Daca nu folosesti des claxonul, asa se intampla.

Cel mai bine foloseste-l cat mai des si zilnic si o sa isi dea drumul singur.

Si eu sunt in aceeasi situatie si de cand ii fac cate 2-3 "teste" pe zi, incepe sa mearga mai bine.

merci. O sa incerc sa claxonez cat mai mult cand sunt singur pe starda. Sper sa isi revina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu am obiceiul dar trebuie folosite, altfel ruginesc si goarnele/claxoanele.

Acum vreo 2 ani am luat unele aftermarket din comert si.... banuiesc ca si din cauza ca le-am folosit numai de vreo ~2-3 ori, dupa 1 an jumate le-am aruncat, erau ruginite tot... s-au dezintegrat parti din ele in mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now