petre ciurel

XC 90 soft computer bord ?

8 posts in this topic

...va salut pe toti. Am un xc 90 motor d5 2003 si am probleme cu ,,bordul,,.nu mai indica absolut nimic in acest moment.A inceput mai intai sa mearga ceasul continuu ca si cum vrei sa il reglezi,apoi se stingea si se aprindea tot bordul si dupa cam 2 luni s-a stins de tot si asa a ramas.Cei de la volvo mi-au ..recomandat.. in stilul lor sa schimb bordul pt ca s-a dus softul si alt soft nu se poate instala decat pe bord nou . Nu stiu care e adevarul. MA POATE AJUTA CINEVA CU O ALTA VARIANTA? (mai ieftina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste cu Bogdan de pe forum (asta daca nu te contacteaza el). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. cei de la reprezentanta Volvo nu au voie sa repare componente, ei doar inlocuiesc componente

2. este o problema normala la bordurile din generatia aia, este o buba de proiectare

3. rezolvarea oficiala este inlocuirea bordului cu unul nou si reload soft pt a fii compatibil cu masina .

4. exista mai multe rezolvari, fie un bord de la dezmembrari fie repararea bordului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat cu varianta din dezmembrari dar din 5 borduri nu a mers niciunul ,desi mufele erau la fel, acelasi nr de pini. Acum intreb ,ca nu stiu care este adevarul ..se poate resofta si adapta unul ,,second ,, pt masina mea ? sau ce ar trebui sa fac in afara de varianta bord nou ca ma ..omoara.. astia de la volvo cu preturile lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate resofta unul pt masina ta, costa 100 E resoftarea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok 100 euro. As vrea sa vezi si tu masina ,bordul ...ca mai am si alte probleme cu senzorul de acc. laterala. l-am gasit in apa si cred ca ......s-a dus. e demontat in momentul asta merg fara el . Cum putem sa ne vedem si unde ? un tel...? mail..? EU petreciurel@yahoo.com si 0731009944. Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok 100 euro. As vrea sa vezi si tu masina ,bordul ...ca mai am si alte probleme cu senzorul de acc. laterala. l-am gasit in apa si cred ca ......s-a dus. e demontat in momentul asta merg fara el . Cum putem sa ne vedem si unde ? un tel...? mail..? EU petreciurel@yahoo.com si 0731009944. Mersi mult.

DAca nu ai inca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am vazut. Scuze ,inca nu sunt familiarizat cu forumul. Sunt nou printre voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now