LeChuck

volvswagen g4 "blackie"

32 posts in this topic

am luat un golf4 variant 2003 special. 101cai, negru, la prima proprietareasa carnet service la zi, roti, etc, etc... a fost o ocazie. daca o sa sa fiu multumit de el il pastrez pana una alta, daca nu, o vand mai departe. oricum, mi se pare ca merge nemaipomenit de bine pt numai 100cp. consuma 5-5,2 la stilul meu de condus si drumurile pe care le fac. abia o am de 2 zile, asa ca nu pot inca sa relatez mare lucru. are o singura problema la servofrana, fasaie pt. ca pierde vacuum cred. am gasit furtunul de vacuum care intra in servo cu o fisura de 2cm si l-am schimbat, insa tot mai fasaie. in cel mai rau caz o sa-i schimb servo. l-am gasit pe asta. am inteles ca e cam mult de munca, dar nu costa o avere. daca a mai schimbat careva sa-mi zica si mie.

poze...urmeaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ceea ce spui tu ai dat peste o masina buna,chiar mai buna ca v ul 40;D.

un nr de km ?

Spor la km cu noua masinuta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitat sa zic: are 158000. sa speram si merci frumos pt. urari.

offtopic: ai fost la dentist?

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut cand.Astia nu lucreaza sambata:lol:

O sa merg acusi la noi...

158 k nu s multi.Tocmai am vorbit cu posesorul(german de natie) unui passat 2.0 tdi 140 cp zilele trecute si spunea ca nu tine masina mai mult de 160 k (cutie automata).Dar s a laudat ca masina i foarte buna???

ps: mi s a pus si mie pata pe v w :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este un monolog al chiorilor vad, hai ca vine si orbu acusica .

Mai Chuck ce sa zic, condoleante sincere.

Am avut G4 dric si nu mai vreau sa aud de VW in viata mea.

3 ani de zile nu am bagat un ban in masina dar in anul 4 mi-a iesit pe nas, am bagat 3500E si am dat masina cu 5000E, super afacere.

Daca vrei sa stii ce pica la golf nu am spatiu pe forum sa scriu, doar enumar din memorie: kit volanta, broasca usa (toate pe rand), caseta directie, coloana directie, tot ce inseamna cauciuc (bucsi/pivoti), amortizoare, arcuri, lacul care se lua cu mana, si multe multe altele .

Masina este beton pana in 150.ooo km, dupa ce te apropii de 200.ooo km se transforma din printesa in broasca si iti mananca ficatii iar dupa 250.ooo km deja trebuia dusa de mult la REMAT .

Din pacate acuma sunt obiectiv si iti spun ca nu ai facut deloc cea mai buna afacere iar motorul PD o sa-ti faca probleme nasoale dupa 200.ooo km iar cand zic nasoale vb de peste 1000E .

Masina este in schimb foarte inchegata si foarte faina pana incepi sa bagi bani si nu-i mai dai de cap.

Iti urez sa o vinzi cat mai repede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G cu asa sfaturi nu stiu cine naiba isi mai cumpara golf 4:blink::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BG: stiu ca nu-s cele mai reusite masini. dar nu am de gand sa o tin mai mult de un an. de fapt ideea era sa merg doar vara asta cu ea, apoi sa o vand. asa cum zici si tu, masina e inchegata si iti da o senzatie buna. in ciuda faptului ca sunt proaste, sunt extraordinar de cautate si relativ scumpe. cred ca avantajul cel mai mare e ca sunt piesele super-ieftine si le gasesti la orice dezmembrari.

@lik: probabil la fel as zice si eu daca as fi avut problemele pe care le-a avut el. dar..."sa vedem, sa vedem" zise orbul.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu doar eu am avut problemele astea iar de la dezmembrari nu se pune problema sa iei parti mecanice pt ca sunt bube standard, caseta de directie pica obligatoriu la G4 asa ca prefer noua decat una SH . Piesele sunt ieftine dar sunt ingrozitor de proaste adica intr-un an 2 seturi de bucsi bara stabilizatoare dar este 25 ron un set laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasă, bre, omul să se bucure de maşină, n-auzi c-o vinde, nu pe asta învaţă Ştefan să conducă... ;D

Chucky, să ai noroc de nemţoaica ta, să te ţină turbina şi volanta până-ţi doreşti să se mai şi strice, ca să nu te plictiseşti! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci frumos doc. asa sa fie cum zici tu!

@bg: imi fac probleme de multe lucruri la masina, numa´de bucsi nu, aici la nemti.

:rolleyes:

post-755-081346700 1300280295_thumb.jpg

post-755-080153500 1300280313_thumb.jpg

post-755-096547300 1300280331_thumb.jpg

post-755-063728300 1300280347_thumb.jpg

post-755-057729400 1300280366_thumb.jpg

post-755-075430600 1300280382_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei să spui că ai păstrat numărul? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

forever!;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chucky tare poanta cu gropile laugh.gif

Sa o vinzi repede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea stiu multe despre G4 dar am avut cativa prieteni cu masina asta si vreau sa spun ca unu avea pe 1.9 TDI 375.000 km si nu schimbase decat amortizoare si cauciucuri ......motoru torcea .......nu vroia sa o vanda pentru nimic............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut Passat B5 si ulterior Golf 4, cat sunt noi sunt beton, cand imbatranesc trebuiesc duse direct la gunoi .

Probabil ca cineva pe la 200.ooo km a bagat niste bani adevarati in masina :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut Passat B5 si ulterior Golf 4, cat sunt noi sunt beton, cand imbatranesc trebuiesc duse direct la gunoi .

Probabil ca cineva pe la 200.ooo km a bagat niste bani adevarati in masina :P

corect

motoarele tin (daca o fost intretinute);(trebuie sa spun ca im 244 am si eu motor de vw de duba dar tot vw:lol: :lol: )

dupa 150 000 la cele mai vechi la cele mai noi dupa 80000 incep problemele

amnreaj rulmenti bucsi dar conteaza cine o umblat cu ea unde(si cum o fost intretinut)

durata de utilizare la masinile mai noi teoretic ii 5-6 ani dupa apar problemele

practic facem cum putem :lol: :lol: :lol:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic:

Citeam topicul Service bun si ieftin si spunea cineva cat de fericit a fost ca a bagat in masina 2500 de lei... si totusi a fost ieftin.

On: credeti ca ar fi cazul sa-mi prezint si eu "bolidul"? ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine nu rolleyes.gif

PS> daca 2500RON iti pare mult cum crezi ca m-am simtit eu cand mi-a spus mecanicul ca ma costa 2800RON coloana directie asta dupa ce bagasem deja peste 3500RON caseta directie + bucsi, pivoti, bielete, etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine nu rolleyes.gif

PS> daca 2500RON iti pare mult cum crezi ca m-am simtit eu cand mi-a spus mecanicul ca ma costa 2800RON coloana directie asta dupa ce bagasem deja peste 3500RON caseta directie + bucsi, pivoti, bielete, etc .

Si totusi esti multumit de masina ta, desi are "scoruri" de un Clasa S. Inseamna ca iti permiti sa o intretii. M-ar bate Dumnezeu daca as zice ca nu ma descurc cu banii, dar uite unul din motivele pentru care am renunat la Volvo (desi m-a durut sufletul - si acum mai am in minte un S40 visiniu pe care il gasisem) pentru o masina aproape noua, cu un trecut sigur, intretinere (mult) mai iaftina si crezi sau nu, in anumite privinte sta la fel de bine precum un Volvo. Dar adevarul e ca ar fi o mica prolema: nu e Volvo.

Si daca Heimdallr a cerut cateva poze, voila :) :

post-107-097445000 1300802497_thumb.jpg

post-107-031944600 1300802505_thumb.jpg

post-107-048468500 1300802511_thumb.jpg

post-107-030827500 1300802518_thumb.jpg

Edited by Lau

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaa... ai facut cea mai proasta alegere din viata ta: e naspa si proasta..arunc-o la gunoi!

evident glumeam.:rolleyes: sa te bucuri de ea, s-o stapanesti sanatos! cateva detalii, motorizare, an?

@bg: mama are un passat b5 din 2003. are 245000 km. singurul lucru pe care l-a schimbat a fost intinzatorul hidraulic de la cureaua de la alternator. acuma fiecare cu norocul lui.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

am uitat sa precizez ca e acelasi motor pd cu 100cp. asta e, ai vazut ce junghi de v40 am nimerit si eu, cu toate ca il lauda toata lumea a fi super-fiabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chucky nu ai inteles, 4 ani de zile nu am bagat un ban in Golf pana cand dintr-o data ca intr-un film de groaza a inceput sa ceara bani, prima data 2000 ron (volanta+kit ambreiaj) dupa care 3500RON (caseta directie+ toata suspensia fata) dupa care coloana de directie a pus capac si am tras masina pe dreapta dupa care am vandut-o .

In total in Golf intr-un singur an am bagat 3500E (din care 600E vopsit integral) si am vandut masina cu ~5000E, a fost masina la care pot spune ca am pierdut cel mai mult pana acum si care mi-a lasat cele mai mari sechele.

@Lau clasa S de la MB inseamna masini din anii 70 pana in zilele noastre, daca vrei putem vorbii de S 500 2008 care nu a mai putut functiona din cauza unu senzor de presiune perna aer fata dreapta, cost senzor ~2000 ron cu tot cu manopera, hai sa nu intram pe teren minat pt ca MB ca firma este in Top 10 cele mai nefiabile masini din lume, Volvo este ceva mai in spatele acestui top iar V40ul lui Chucky este in top10 cele mai fiabile masini din lume, generalizarea nu a fost buna in cazul lui Chucky . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer imi pare rau si e perfect de inteles ca ai inchis capitolul g4. dar din punctul meu de vedere (buget, consum, asigurare si impozit, primul proprietar, 2randuri de cauciucuri vara/iarna + un set de jante pe 17 fara pneuri, etc) zic ca nu e tocmai cea mai proasta alegere. asta e. daca ar fi fost dupa mine as fi luat un 850 sau v70 seria1, dar nu-mi permit sa-l conduc si sa-l intretin. cand o sa termin facultatea si o sa am ceva de munca, precis o sa revin la ideea asta. pana atunci sunt cam limitat la 1.9d. merg zilnic ca 120km.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

merg zilnic ca 120km.

Doar oras si nationale?

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now