florin63

S40 2.0 benzina

7 posts in this topic

Buna seara, doresc sa-mi cumpar un S40 nou pe benzina. Singurul motor e cel de 2.0 l. Stie cineva ce provenienta are motorul? E fabricat de Volvo sau e de la alt constructor auto? Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum cativa ani,o parte erau motoare de la Peugeot, de la Ford. Stiu sigur numai cateva motoare fabricate de Volvo: 2.4D, D5, D3, D2, T5, T6. Dar acest motor pe benzina de 2 litri nu stiu daca e fabricat de ei. Degeaba ma trimiti la site-ul lor, ca l-am vazut si eu, dar acolo nu se specifica care e fabricat de ei si care nu, sau daca toate sunt de fabricatie Volvo. Eu am avut un S60 din 2008 cu motor D5, de ala sunt sigur 100% ca e fabricat de Volvo, dar pe mine ma intereseaza cel de 2 litri benzina. Cei de la reprezentanta spun ca toate sunt fabricate de Volvo. Stie cineva?

Edited by florin63

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum cativa ani,o parte erau motoare de la Peugeot, de la Ford. Stiu sigur numai cateva motoare fabricate de Volvo: 2.4D, D5, D3, D2, T5, T6. Dar acest motor pe benzina de 2 litri nu stiu daca e fabricat de ei. Degeaba ma trimiti la site-ul lor, ca l-am vazut si eu, dar acolo nu se specifica care e fabricat de ei si care nu, sau daca toate sunt de fabricatie Volvo. Eu am avut un S60 din 2008 cu motor D5, de ala sunt sigur 100% ca e fabricat de Volvo, dar pe mine ma intereseaza cel de 2 litri benzina. Cei de la reprezentanta spun ca toate sunt fabricate de Volvo. Stie cineva?

De la care reprez au spus ca toate motorizarile sunt fabricate de Volvo ? laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am inteles sensul intrebarii. Parca era un topic de genul asta, cu tipurile de motorizari de pe volvo-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de provenienta Ford(are 4 pistoane).E motorul care a fost pus pe Mondeo modelul anterior.

Ask @claudettebiggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Florin63 motorul este provenienta Ford-Mazda . Motorul de 2L de pe S40 este acelasi cu cel de pe Focus sau Mondeo, cei de la Mazda au mers mai departe cu modificarile si au scos 150cp din acelasi motor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now