Guest guri

s40 versus alte marci volvo

10 posts in this topic

din acest site am aflat ca cele mai multe probleme sunt la s40,sa fie acestea oare,din cauza ca aceasta masina este produsa in Belgia(asa mi s-a spus la service),iar celelalte in Suedia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea a fost fabricata in Olanda. Nu tara este problema ci calitatea componentelor care in urma globalizarii lasa de dorit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite ce-am gasit, repede.

"S 40 REVIEW Automotive

It's hard to describe the Volvo S40`s. They are too small to fall into the compact executive class, but too expensive to compete with mainstream cars. The small size has led to some low marks for practicality, while running costs are also steep. A mid-table reliability record is disappointing, too. When it works, it is brilliant. But there have been too many persistent and recurring problems. Unfortunately, you have such a feeling that the car will not survive the number of years you hoped it would."

Dupa grafice - pare o masina medie. Eu nu am avut-o, insa e o masina frumoasa ! Acum probabil ca mai sint si proprietari ghinionisti, la noi mai sint si mecanici "adevarati"...se-aduna destui nervi...

post-495-12877845602108_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 (noul model), S60 si C30 sunt fabricate in Belgia la uzinele de la GENT ( in partea flamanda a tarii), S80 si XC90 sunt fabricate in Suedia.

[attachthumb=#]

Cateva poze cu uzina si o parte din parcul de masini.

post-68-12877845898676_thumb.jpg

post-68-12877845900323_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Nu stiu de unde ai aflat ca masinile snt facute doar in aceste 2 tari!

De ex. S-ul meu e fabricat in Olanda.

Nu apar probleme la aceste modele, cat timp cineva foloseste masina cum trebuie, face schimburi la zii.

Probleme apar la toate masinile " de firma sau nu " si crede-ma, ca pe acest sait " nu prea gasesti pareri proaste despre Volvo. "

Eu am avut Opel, VW, Fiat, Volvo ultima masina, si crede-ma " ca sunt mult mai mult multumit de Volvo decat alte masini "

Iti recomand cu incredere aceasta Marca.

Apropo " am eu un S40 1.9TDI de vanzare "

din acest site am aflat ca cele mai multe probleme sunt la s40,sa fie acestea oare,din cauza ca aceasta masina este produsa in Belgia(asa mi s-a spus la service),iar celelalte in Suedia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nicu, kadudu a vorbit exclusiv de C30, S40 si V50. Toate S40-urile si V40-urile au fost fabricate in Olanda, la NedCar, in colaborare cu Mitsubishi (de-aceea exista si motorul GDI de la Mitsu pe unele S/V40-uri).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu sa-mi cumpar un S40, am citit mult pe unde am putut si sunt usor ingrijorat de fiabilitate si costuri de intretinere. Sigur, pe acest site parerile sunt mai mult pozitive, e normal, e un club Volvo. Dar daca intri pe alte situri vezi ca parerile nu mai sunt chiar atat de pozitive. Multi spun ca Volvo nu mai este ce a fost.

Cei care aveti deja S40 din 2007, de exemplu, ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un S40 fabricat si cumparat in a 2-a jumatate a lui 2007.

Prima chestia ce m-a suparat a fost suspensia, foarte galagioasa la gropi sau denivelari medii. La cele mari sau mici (ex. chestiile de la trecerile de pietoni) nu suna aproape deloc.

A doaua chestie...lipsa de aderenta si stabilitate. La o franare cu masina putin virata masina e ca gelatina. De exemplu, virat putin stanga si franare fara sa cupleze ABS-ul: prima data se ridica stanga spate si in timp ce se aseaza, se ridica dreapta fata apoi se aseaza pe drum. Iti da o senzatie chiar neplacuta. Aditional, o chestie ciudata - parca masina vireaza de spate la curbe mai stranse. Acum m-am obisnuit si nu mai simt asa de tare, dar la cine i-am mai dat masina sa o conduca a avut aceeasi senzatie.

A treia chestie. De o vreme mi se blocheaza centura la curbe si denivelari. Probabil o vor rezolva la service cand voi merge pt. revizie.

In schimb partile bune ar fi: Comfort, siguranta, climatizare, performanta si dotari. Astea fara a numi prestanta care o ai conducand un VOLVO.

Per ansamblu as recomanda masina. Cele mai mari rezerve la am cu suspensia prea galagioasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Marian, daca te referi la faptul ca atunci cand treci peste denivelari / curbe mai stranse, nu "iese" centura sa o poti trage peste piept, e absolut normal. Inauntru este un mecanism (nu stiu ce si cum exact pt ca nimeni nu cred ca a avut placerea sa-l desfaca) care blocheaza centura in momentul in care "simte" ca aceasta iese prea repede de pe rola.

    Daca iti poti imagina ca e un mic "balansoar" acolo si ca este vorba de pura mecanica, nu de electronica, vei fi un pic mai tolerant si vei accepta ca saraca mai poate da si gres si la denivelari sa creada ca ai o decelerare brusca (impact), si sa o blocheze. Si eu patesc acelasi lucru, daca sunt gropite pe jos nu pot scoate centura, trebuie sa o las inapoi si sa trag din nou de ea, din 4-5 miscari abia o pot asigura in prinderea de langa scaun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaa... Marius...

Chestia cu centura e aleatorie. Poti trece ce 3 ori intr-o zi cu aceeasi viteza printr-o curba si sa se blocheze doar de doua ori sau niciodata sau de toate trei ori. Asta il face si asa de enervant. Ma refer la centura inchisa normal. Incepi sa iei curba si simti ca te strange.

Legat de celelalte probleme, suspensia si stabilitatea imi confirmi? Cum suna modelul 2000 pe gropi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now