lik1999

Chiptuning / resoftare (+ cp /nm)

16 posts in this topic

Aici ma refer la : cp / nm / gaze

Volvo s60 d5 163 cp si 340 nm

1.193 cp si 420 nm powerchip

2.193 cp si 410 nm skn

3.193 cp si 420 nm rbntuning

4.190 cp si 405 nm dimsport

5.198 cp si 415 nm altuning

O parere despre soft de la cei care au deja ar fi super-utila:)

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cit obtii e important, ci CUM obtii acel plus de cp/nm.

2 masini identice necesita softuri adaptate care NU vor fi identice.

un tuner bun foloseste soft generic pe care il adapteaza pe fiecare masina in parte.

daca o resoftare necesita 2 ore de munca e vax albina , crema puca.....

ca un sfat : daca masina , dupa resoftare, la acelasi stil de condus, nu consuma mai putin (macar 0.5 l/100) si nu are plaja de cuplu care incepe mai de jos, tunerul te-a facut....

o masina reglata bine (mai bine decit vine ea din fabrica) cistiga macar 5% la putere si cuplu si-i scade consumul. asta fara NICI O RESOFTARE pentru marirea puterii.asta e pasul pe care il sar multi. pentru ca necesita experienta si intelegerea softului si timp.

alege firma care te lasa sa vezi ce fac si care iti explica DE CE fac ceea ce fac. iti trebuie cunostinte peste medie ca sa nu te faca din explicatii.daca esti paralel cu resoftarea ia pe cineva care se pricepe cu tine. vei avea probleme din cauza asta, insa e cel mai sanatos.

asta daca nu vrei sa-ti arate masina asa.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai prima data ar trebui sa faci un dyno.Mergi la resoftat si dupa mai faci unu.Asa vei sti pe ce ai aruncat banii;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru mine costa 850 lei ! Oare o fi bun? Ma gandeam sa-i fac chiptuning la sebastian, dar costa 300 € si e ceva !

Dar un powerbox nu ar corespunde? Iuli, din câte ştiu, tu ai aşa ceva.

Am găsit asta. Ştiţi ceva de ei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

io AM AVUT powerbox pentru 1500 km. i-am distrus dpf-ul masinii din cauza lui. de 105.000 km am soft rescris de sebastian.

powerbox = o smecherie ieftina (un semireglabil si-atit) care pacaleste softul (de fapt pacaleste un senzor) ca nu are presiune suficienta de motorina. senzorul zice : mai da-mi motorina....softul raspunde : ia la tata (crescind presiunea in cr.)

e o timpenie care mai mult strica ! credeti-ma, mi-am luat-o pe pielea mea. NU RECOMAND !

pentru d5 va pot imprumuta eu unul,GRATIS, insa il testati PE RASPUNDEREA VOASTRA !

singurul motiv logic si plauzibil sa-l testati este sa vedeti (pentru scurt timp) cum ar trage masina voastra daca ati resofta-o. daca va incinta comportamentul masinii cu powerbox atunci

IL DATI JOS si duceti masina la RESOFTAT. acest powerbox mareste puterea cu 30-35 % si cuplul cu 25-30 %.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu un soft bun costa, eu recomand soft RBN pt ca asta vand, costa 300E dar este bun . La D5ul de 163cp am intalnit pe mai multe motoare niste buguri, fie ai eroare pe ECM de modul defect, fie nu merge testul de injectoare cu DICE fie EGRul da eroare .

Un soft bun nu ofera bonus aceste probleme . laugh.gif

Totusi este o piata libera unde fiecare vinde orice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu un soft bun costa, eu recomand soft RBN pt ca asta vand, costa 300E dar este bun . La D5ul de 163cp am intalnit pe mai multe motoare niste buguri, fie ai eroare pe ECM de modul defect, fie nu merge testul de injectoare cu DICE fie EGRul da eroare .

Un soft bun nu ofera bonus aceste probleme . laugh.gif

Totusi este o piata libera unde fiecare vinde orice .

Unde vinzi tu soft RBN ca eu nu am vazut.(sau doar il recomanzi)???.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci powerbox-ul cade ! Era interesant ! 850 lei parca as fi dat pe powerbox, dar 300 € pentru chiptuning, ma mai gandesc ;D;D;D

Bogdane,tu vinzi RBN-uri ? Ai reduceri pentru membri forumului ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu o sa pun lista pe forum cand o finalizez, masina ta o sa fie facuta de mine cu soft RBN .

@Andu o sa fie si reduceri dar o sa fie si niste pachete de genul DPF OFF+ chiptuning .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu o sa pun lista pe forum cand o finalizez, masina ta o sa fie facuta de mine cu soft RBN . .

Bine sefu,ma las pe mana ta,insa,sper ca stii cu cine ai de-aface pain10.gifpain10.gif

biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misto poanta, daca doi carcotasi se intalnesc iti dai seama ca iese o șuetă . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu cu Claudiu daca ne faci reducere ;D;D;D

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu cu Claudiu daca ne faci reducere ;D;D;D

+ 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Claudiu oricum este cu reducere ca el este mai carcotas, adica e de-al meu din breasla carcotasilor . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa si pentru noi ;D;D;D

Pt Claudiu oricum este cu reducere ca el este mai carcotas, adica e de-al meu din breasla carcotasilor . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Claudiu oricum este cu reducere ca el este mai carcotas, adica e de-al meu din breasla carcotasilor . laugh.gif

Ai reusit sa faci lista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now