Sign in to follow this  
Followers 0
LEONIDAS

Rezolvare - stergator spate V40

8 posts in this topic

Eu am rezolvat problema in felul urmator:

Am demontat capitonajul hayonului. Capitonajul este prins cu doua suruburi si sapte clipsuri, trei pe linia cu suruburile si patru deasupra. Mare atentie la clipsuri.

Am desfacut cele doua suruburi care fixeaza ansambul motorasului stergatorului pe hayon .

Acest ansamblu are doua ‘’urechiuse‘’ cu ajutorul carora se fixeaza pe hayon.

La aceste urechiuse le-am accentuat putin unghiul de indoire pentru a lipi stergatorul de luneta.

Axul stergatorului ce trece prin luneta are un anumit joc ce permite o astfel de modificare a ungiului.

Este posibil sa fie necesar cateva ajustari a unghiului, pana cand stergatorul va sterge perfect luneta.

Am atasat doua poze, una este cu modelul clipsurilor, iar cealalta este cu ansamblul motorasului in care este marcata zona unde au fost indoite urechiusele.

post-824-0-57996300-1301904037_thumb.jpg

post-824-0-91991600-1301903999_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o portiune de geam care ramane cateodata nestearsa, depinde cum sta lamela de cauciuc a stergatorului ( mai spre ax sau mai spre exterior) !

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indiferent de cate stergatoare am schimbat, la mine ramanea intotdeauna un V mare nesters pe luneta.

Cand era in pozitie verticala, stergatorul nici nu atingea luneta, acum functioneaza perfect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Leonidas!

Esti o comoara la casa omului!!rolleyes.gif

In momentul asta ma duc si eu sa stramb tablele alea!

Revin cu rezultatul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partial rezolvat,

In sensul ca merge mai bine, dar nu cu stergator nou (Bosch), ci cu unul mai vechi, indoit dupa geamul hayonului.

S-ar putea sa fie uzat cam rau resortul bratului?! Oricum, multumesc pentru idee!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partial rezolvat,

In sensul ca merge mai bine, dar nu cu stergator nou (Bosch), ci cu unul mai vechi, indoit dupa geamul hayonului.

S-ar putea sa fie uzat cam rau resortul bratului?! Oricum, multumesc pentru idee!

Eu am pastrat stergatorul care il aveam pe masina, nu am incercat sa vad cum merge cu un stergator nou.

Nici la mine nu a sters la inceput luneta bine , dar dupa mai multe ajustari stergea perfect si la fel functioneaza si acum.

Ce am omis sa spun este ca am indoit urechiusele cu stergatorul oprit in pozitie verticala, pentru a observa exact diferenta de nivel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0