lik1999

REvizie volvo v40 1.9di

7 posts in this topic

Salutare.

In curand urmeaza sa fac o revizie completa la masina.In acelasi timp as dori sa schimb si piesele "uzate".

Ce anume este recomandat ?sa fie schimbat?

Eu m am gandit la :

-ulei + toate filtrele

-distributia curea + role + rola aia metalica(dintata dp pompa de ulei parca)

-antigel + lichid directie + lichid frana

-rulmentii de la telescoapele fata(alea din cap)

-bieleta,capat de bara,bara de torsiune,bieleta antiruliu

-placute fata + spate + furtunele aferente

As vrea si uleiul in cutie ,dar inca nu s decis daca este bine sa l schimb acum la 60 k sau mai bine la 2 distributii = 120 k.

Daca ar trebui schimbat am nevoie de 3,4 l(daca nu gresesc) ,iar tipu ar fi asta(corect?).

Am uitat de cureaua de transmisie + rola(am rugamintea la cineva cu vadis sa imi ttrimita un cod/partnr ; multumesc).Rola intinzatoare am schimbat o deja,deci nu mai are rost.

Daca am omis ceva va rog sa imi spuneti.

Mulumesc frumos peentru timpul acordat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

-distributia curea + role + rola aia metalica(dintata dp pompa de ulei parca)

...

As vrea si uleiul in cutie ,dar inca nu s decis daca este bine sa l schimb acum la 60 k sau mai bine la 2 distributii = 120 k.

...

Rola aia metalica dimtata de ce vrei sa o schimbi?

Daca chiar ai o pata pusa pe rotile dimtate cumpara un anume kit SKF si ala iti vine cu tot cu roti... la ~20% din valoarea masinii. :))

Uleiul in cutie nu il schimba. Mai mult ca sigur o sa il schimbi vrand-nevrand la schimbarea ambreiajului.

Bafta.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

,Vad ca esti pe cai mari, cum se spune, ;D . Ce spui tu acolo se aduna si inseamna ceva bani, nu gluma...

In primul rand, cati km. are masina? Distributia se schimba la 80.000km, apoi nu trebuie sa schimbi tot, ca asa cel mai bine ar fi mai intai sa consulti un mecanic, sa vezi ce trebuie intr-adevar schimbat. La o masina second hand trebuie schimbate filtrele si uleiul, este minima intretinere pentru o functionare buna. Restul urmeaza dupa "consult".

Oricum, felicitari pentru masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi2727 rola aia dintata vreau sa o schimb pt ca mi a recomandat mecanicul.A spus ca i "roasa" si ar tb schimbata.

Disributie mi am luat deja,originala :)

@popicu masina o am din 2008.KM nu stiu cat de mult conteaza.

-distibutia am facut o aproape tot timpul la 60 k ,max 70 k

-uleiul si filtrul de aer a fost schimbat la fiecare 10 k

-filtrul de motorina la fiecare 20 k

Oricum mai bine mai bag sa zicem 200 -900 e in masina mea ,decat sa imi iau alt v40 din 2001 2002(102 sau 116 cp) sa zicem.Si sa fiu nevoit sa i schimb mai stiu eu ce.

Mie mi se par niste masini f reusite si fiabile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

In curand urmeaza sa fac o revizie completa la masina.In acelasi timp as dori sa schimb si piesele "uzate".

Ce anume este recomandat ?sa fie schimbat?

Eu m am gandit la :

-ulei + toate filtrele

-distributia curea + role + rola aia metalica(dintata dp pompa de ulei parca)

-antigel + lichid directie + lichid frana

-rulmentii de la telescoapele fata(alea din cap) / nu am reusit ,dar o sa schimb telescopul cu totu daca mai tin masina

-bieleta,capat de bara,bara de torsiune,bieleta antiruliu

-placute fata + spate + furtunele aferente

-uleiul din cutie.din pacate nu am gasit 75wxx,asa ca am pus 80w90 sper aca nu este nici o problema

As vrea si uleiul in cutie ,dar inca nu s decis daca este bine sa l schimb acum la 60 k sau mai bine la 2 distributii = 120 k.

Daca ar trebui schimbat am nevoie de 3,4 l(daca nu gresesc) ,iar tipu ar fi asta(corect?).

Am uitat de cureaua de transmisie + rola(am rugamintea la cineva cu vadis sa imi ttrimita un cod/partnr ; multumesc).Rola intinzatoare am schimbat o deja,deci nu mai are rost.

Daca am omis ceva va rog sa imi spuneti.

Mulumesc frumos peentru timpul acordat :)

Tot ce este colorat cu albastru este schimbat,orangeul mai are de asteptat putin.

Ar mai fi de schimbat 4 x disc de frana,simeringurile la cutie si discu de ambreiaj(nu i musai).

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat te-a costat toata operatia, cu tot cu mana de lucru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat te-a costat toata operatia, cu tot cu mana de lucru?

Toata operatia? Te referi al piese sau?

Manopera a fost 200 ron,pt ca o mare parte piese au fost schimbate de mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now