tzutzu15

Carpatica loveste!

9 posts in this topic

Buna seara! sa va spun offf-ul meu:

Am fost implicat intr-un accident acu 2 luni,accident produs din vina unuia care nu mi-a acordat prioritate.L-am evitat pentru a nu intra frontal in el si am ajuns pe o bordura darmand un stalp STOP si lovind usor o cladire.In momentul cand l-am evitat i-am zgariat bara spate. Toate bune si frumoase...am fost la Politie, mi-a dat asigurarea, i-a suspendat permisu 2 luni pt neacordare de prioritate+amenda,a 2 a zi am mers la carpatica pentru deschiderea dosarului, a facut nenea ala poze la masini,constatare la ea(far bara aripa capota roata stramba bandouri etc) oricum dauna cred ca se ridica la peste 70 de milioane(piese noi).Cei de la carpatica au trimis un expert constatator de la Piatra Neamt, ala a venit a vazut i-am explicat cele intamplate,i-am cerut un raspuns,zicandu-mi ca nu e profesional sa mi`l dea pe loc si ca o sa primesc instiintare acasa.Am primit aceasta instiintare cum ca dosarul mi-a fost respins si ca trebuie sa imi fac masina singur,mi-a cazut fata!Am fost la sediu si am intrebat care e motivul respingerii-NU EXISTA CONTACT INTRE CELE 2 AUTO-mi-a facut si un filmulet in care distanta pe monitor in momentul evitarii era de 2 degete,in realitate cred k ar fi de vreo 2 metri.Am fost la Politie , am luat declaratia pe care am dat`o in noaptea accidentului in care am stipulat ca am acrosat bara Loganului cand l-am evitat.Acum astia de la carpatica au trimis`o la sediu lor central urmand sa primesc un raspuns cine stie cand....

Nu stiu ce naiba sa fac...bani nu prea dispun,adica as putea sa o fac cu vreo 15 milioane de pe la dezmembrari

As putea sa ii dau in judecata dar cn stie cat o sa dureze procesul

Oare daca o fac eu din banii mei ( bineinteles fara facturi si devize de plata etc) si apoi ii dau in judecata(ei stiu ce anume trebuie schimbat pe baza celor constatate la serice si implicit stiu cati bani trebuie sa imi dea) se poate?

Mi-a mai spus cineva sa scriu la CSA dar ... nu stiu ce rezultate or sa fie!

Astept niste sfaturi , va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura solutie este sa vorbesti la CSA si sa le expui problema ta. Alta solutie este judecata dar in Romania, iti iei adio de la masina. Trist oricum. Eu niciodata nu imi fac RCA ul cel mai ieftin. tocmai din acest considerent. Sa fie o firma buna care sa il plateasca pe eventualul pagubit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot spune ca ai avut un ghinion foarte mare, sa dai peste unul care are asigurare la Carpatica. Eu daca voi mai avea vreun incident cu unu care are asigurare la Carpatica ii sparg capul si-mi repar masina. Cu CSA-ul nu vei rezolva nimic. Te pun sa-ti repari masina si pe baza facturilor sa-i dai in judecata. Urmareste topicul si poate o sa intelegi prin cate am trecut eu, fara sa rezolv nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura ta sansa este sa ai dai in judecata.asa a patit si unchiul meu care are si el tot un volvo s 40 ca si mine a intrat unul in el in parcarea de la aeroport.Cel care l-a lovit avea asigurare la carpatica.Valoarea daunelor era de 2500 ron facuta de agentul constatator .el intre timp a facut masina la un service pe bani proprii iar cand a fost sa i se restituie bani asiguratorul a inceput sa o dea cotita, ca ar fi avut aripa indoita dinainte oglinda sparta la fel nu in accident si multe altele.si din toata suma a primit si el inapoi 700 ron.Asa ca singura sansa este sa ai dai in judecata

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu ii dau in judecata dar daca imi fac masina de la dezmembrari .... ii pot da in judecata fara facturi ... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu ii dau in judecata dar daca imi fac masina de la dezmembrari .... ii pot da in judecata fara facturi ... ?

Nu! Trebuie sa ai facturi pentru piese si manopera si absolut toate cheltuielile pe care le ai legate de reparatia masinii. Cauta un parc de dezmembrari, care are acte si poate sa-ti dea facturi, chiar daca platesti TVA-ul, ca altfel nu ai nici o sansa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai nici o sansa sa o scoti la capat cu Carpatica. Cunosc cel putin 3 cazuri de pagubiti nemultumiti.

Singura solutie e sa-ti iei o troaca de Dacie, inchei asigurarea la Carpatica si le-o parchezi in sediu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai timp, bani si nervi sa-i dai in judecata te sfatuiesc ca dupa ultimul lor raspuns(adica peste vreo 3 luni) sa-i inviti la o asa-numita "(actiune de) conciliere" in prezenta unui avocat (e un fel de ultima negociere, sansa de impacare) nu ca ar schimba ceva dar omisiunea acestui pas poate fi un dezavantaj pentru tine in instanta. Apoi le prezinti si intentia da a-i actiona in instanta. Cu CSA nu rezolvi nimic, eu am facut doua plangeri: in prima au bagat "servit" raspunsul pe care-l primisem si eu "evenimentele nu s-au petrecut asa cum s-au declarat"(ce poti sa zici la asta?? dupa ce la constarea in prezenta insp. lor anti-frauda nu au fost obiectii) fara sa investigheze cum s-a ajuns la acesta concluzie si la a 2-a mi-au dat citat din articolul 45 ca am dreptul sa-i chem in instanta pe nemernici. In Romania de azi s-a ajuns ca trebuie sa-ti dovedesti tu nevinovatia, nu ca altii trebuie sa probeze vinovatie, fals, sperjur etc... La ANPC nu poti sa-i reclami tu ci cel care si-a facut asigurarea caci fata de el nu isi indeplinesc obligatiile contractuale(preluarea raspunderii civile).

Daca cauti pe net dupa numele societatii o sa gasesti multe situatii trase la indigo, intamplari in care ei (de fapt e unul singur la Sibiu care aproba sau mai degraba nu dosarele) au facut ceva pe constatarile Politiei; citind si alte topice de pe forum o sa intelegi ca e o tactica de razboi de uzura pentru a te face sa renunti tu.. putinele cazuri in care lucrurile au mers altfel si au aruncat macar niste sume in bataie de joc am citit ca au fost cele cu amenintari mai putin elegante decat datul in judecata, si sincer ai tot dreptul ca atunci cand vreun angajat sau directoras ar zice "pai ce vina am eu?" tu sa-i zici "eh, sa vezi si tu cum este, eu ce vina am avut?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now