flosideea

faza scurta stinsa brusc

46 posts in this topic

Dupa 2000 se activeaza din maneta de semnal (pus rotita de faruri pe "O", pus contact, tras SI TINUT de maneta de semnal - ca atunci cand dai flash), pus rotita de faruri pe a doua pozitie (faza scurta), lasat maneta de semnal libera. Se numesc DRL - Daytime Running Lights.

Pana in 2000, DRL-ul este o "calitate" a blocului de lumini - vrei DRL - schimbi cu totul ce e in spatele rotitei de aprins farurile.

Pana la urma am reusit la al meu S40. Nu stiu daca ai omis sa spui, sau poate nu trebuie, dar trebuie readusa rotita de farui pe 0 dupa tot ce ai scris tu. Oricum iti multumesc mult. De mare ajutor mi-a fost sfatul tau. o sa incerc si la V50 sa vad daca reusesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ca o readuci pe "O" sau ca o lasi pe faza scurta, tot acelasi lucru este odata ce activezi DRL-urile :evil5:

Ca sa le dezactivezi, manevra e invers. Butonul pe faza scurta, contact pus, tras de maneta, pus butonul pe "O", apoi luat contact. Nu am spus ca il pui la loc pe "O" pt. ca operatia inversa ar fi insemnat la final trecerea butonului din nou pe faza scurta si ar fi fost ilogica explicatia ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa incerc si la V50 sa vad daca reusesc.

La V50 nu va merge,asa ca nu te chinui sa incerci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cand ai DICE de o saptamana este mai greu sa reusesti, oricum sa-ti iei apa si mancare ......o sa ai nevoie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o problemuta care ma necajeste de ceva timp si nu reusesc sa-i dau de capat si poate cu ajutorul vostru ma voi putea edifica . Detin un Volvo S40 din anul 2003 si de ceva timp(aprox, 5luni) mi s-a stins brusc faza scurta pe partea dreapta.Am schimbat becul chiar daca celalalt nu era ars si nu am avut niciun rezultat. Am verificat sigurantele de sub capota si pe cele aflate sub volan si nu am gasit nimic in regula. Am dus fir direct de la siguranta la far si s-a aprin fara a se stinge dupa ce am luat contactul becul ceea ce ma face sa cred ca este ceva dintr-un releu.Stiti ceva daca este releu pentru fiecare bec in parte si daca asa este care este acel releu?Ce repere are?

Pai s a ars releul din cem.Trebuie schimbat!

Atasez poza.post-312-0-12852700-1322581738_thumb.jpg

Problema cu farurile o am si eu!IN special faza scurta.I

Revin cu noutati daca il gasesc(releul).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Releul acela este unul foarte dubios, este cel mai mare releu mic :D

Adica un releu mini (sugar cube cum este denumit in EN) de 20A este ceva foarte rar, de obicei sunt pana in 10A aceste relee.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On Friday, April 15, 2011 at 4:24 PM, UgraKarma said:

Ar trebui să fie două siguranţe pentru faza scurtă (stânga- nr. 21 şi dreapta- nr. 22, dacă nu mă înşel).

Cred că e prea mică probabilitatea să se fi ars simultan becurile sau siguranţele. N-ar putea fi ars un releu?

Ciao îmi poți spune te rog unde sunt siguranțele astea,nu reusesc sa le găsesc.Scuzati-ma dar sunt novice în materie de volvo. ....nu găsesc tabloul de sigurante din interior.Am desfăcut sub bord pe partea șoferului dar sunt câteva sigurante.....mai trebuie desfăcut ceva?Multumesc frumos pentru răspunsuri 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On Friday, April 15, 2011 at 4:24 PM, UgraKarma said:

Ar trebui să fie două siguranţe pentru faza scurtă (stânga- nr. 21 şi dreapta- nr. 22, dacă nu mă înşel).

Cred că e prea mică probabilitatea să se fi ars simultan becurile sau siguranţele. N-ar putea fi ars un releu?

Ciao îmi poți spune te rog unde sunt siguranțele astea,nu reusesc sa le găsesc.Scuzati-ma dar sunt novice în materie de volvo. ....nu găsesc tabloul de sigurante din interior.Am desfăcut sub bord pe partea șoferului dar sunt câteva sigurante.....mai trebuie desfăcut ceva?Multumesc frumos pentru răspunsuri 

Merci "paunionutz" aici este tabloul de la motor,am schimbat o sig. de 10a și merge doar faza scurta pe stg e o alta sig. Ptr dreapta?

Edited by pedro72

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu sigur, probabil  ca este si daca da, trebuie sa fie langa cea pe care ai schimbat-o deja. Dar becul este bun?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da becul este nou,azi l-am cumpărat,.Știi cumva dacă la v40 mai este alt tabloul de sig.?

Scuza-ma ca te țin la ora asta dar plec dimineața devreme la munca și vin seara târziu, adică îmi trebuiesc luminile....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai doua sigurante la motor. Faza scurta stanga si dreapta. Daca masina este fabricata pana in mai 2000 ai sigurantele 9 si 10, daca este dupa iunie 2000 sunt 21 si 22. Nu stiu sigur daca mai este vre-un panou de sigurante in afara de cel din bord si cel de la motor ( nu cred), dar oricum sigurantele sunt la motor. Daca sunt bune si becurile ok, probabil ai aceeasi problema ca si colegii de mai sus (releul din CEM) 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvoita este 06/2000,unde este tablou de sig.din bord?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok multumesc frumos paunionutz,sunt distrus în materie de volvo,deci siguranțele 10 și 11 la motor sau 21 22 în tabloul de sigurante din bord....pe care nu-l găsesc. ...am desfăcut sub bord   și sunt câteva relee și câteva sigurante. ...care naibii or fii 21 și 22???:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Vezi ca e gresit spus in bord. E la piciorul stang, in stanga pedalei de ambreiaj. Ai sa gasesti un capac negru peste ele, cam de 4/5 cm.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurantele pentru faza scurta, stanga si dreapta, le ai in tabloul din fata. Daca ai pus becuri mai mari de 55w sau xenon, tot ce se poate sa se fi ars unul din releele ce vin in calculatorul de sub bord.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci vs_27_val:D o vad mâine dimineață 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becurile sunt normale de la osram,o sa încerc sa schimb cealaltă siguranta de la motor și apoi mă  uit și sub bord poate acum găsesc tabloul:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now