marius_i

XC60 sau XC90

11 posts in this topic

Buna ziua

Plecand de la ideea ca diferenta de pret NU este majora intre XC 90 si XC 60 am nevoie de putin ajutor in a alege una din cele 2 variante.

In primul rand: familie cu 2 copii (1 si 4 ani)+ 2 socrii ( :) ...asta ca sa intelegeti cam care ar fi unul din motivele pentru care initial am vrut XC90.

In al doilea rand "Family pack" pentru XC 60 , impreuna cu multitudinea de sisteme de preventie fac XC60-ul sa fie mult mai atractiv.

Ma poate "ajuta" cineva cu sugestii?...eventual cineva care a utilizat si XC90 si XC 60.

Multumesc

Marius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius,

Eu le utilizez pe amandoua in mod curent. Problema se punealtfel, adica ti-ai configurat un XC60,respectiv un XC90 ? Si ulterioravandu-le pe amandoua in fata sa incepi sa analizezi una versus cealalta? Teintreb asta pentru ca intre un Volvo XC90 standard si un Volvo XC60 standardexceptie facand designul mai modern si CitySafety la XC60, Volvo XC90 iti oferamai mult spatiu, mai mult confort la aceleasi dotari. Si intr-adevar s-ar puteasa fie mai eficient sa platesti 36.300 Euro + TVA pentru un Volvo XC90 D5 geartronicdecat 34.700 Euro + TVA pentru un Volvo XC60 D5 Geartronic. Daca insa vrei optezipentru Multimedia, pentru generatia a III a ACC, pentru Pedestrian Detection,Driver Alert, Trapa panoramica, Sasiu Activ (4C), etcVolvo XC90 ramane mult in urma. Cel mai bine este sa-mi dai de stire daca vreimai multe detalii sau sa ma strigi pe mail la horia.radu@primusauto.ro. Lucrez laVolvo si te pot consilia. Stam si le disecam, ne plimbam cu fiecare in parte si vedem ce ti se potriveste

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horia am o mare rugaminte la tine, incearca sa folosesti mai des tasta SPACE . Nu se intelege nimic din postul tau, sincer .

@Marius, daca tu ai nevoie de o masina pt familie XC60ul nu te poate satisface 100%, XC90ul ofera mai mult spatiu la mai putini bani, in varianta Executive este mai ieftin decat XC60 SUMMUM + ceva optiuni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horia am o mare rugaminte la tine, incearca sa folosesti mai des tasta SPACE . Nu se intelege nimic din postul tau, sincer .

Bogdane, este de la tastatura tampita a MAC-ului careia i s-au blocat deja jumatate din butoane.

Ba se intelege, da' esti tu carcotas :)

PC ruleeees !

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

Horia, am discutat saptamana trecuta cu un coleg al tau (Razvan P) de la Unirea. Am si vazut masinile din showroom si am facut diverse combinatii pentru XC90, unde am si listele de preturi , cu variante si optiuni. Am sa-i cer acelasi lucru si despre XC60, deoarece despre asta nu am discutat dar oricum exista pe siteul Primus destule info.

La varianta XC60 ma gandesc din ce in ce mai mult datorita "masurilor preventive" si a lucrurilor frumoase scrise despre aceasta masina pe foarte multe site-uri de specialitate. In schimb la nici una din variantele prezentate pe site nu am gasit:

Sistemul de avertizare a şoferului (DAC), Sistemul de avertizare asupra părăsirii benzii (LDW),Adaptive Cruise Control (la toate vitezele),Sistem de avertizare asupra coliziunii şi frânare complet automată şi detectarea pietonilor, Frânele antiblocare cu sistemul hidraulic de asistenţă la frânare (HBA) şi sistemul de preacţionare a frânelor (RAB) - acestea sun toate in standard sau sunt optiuni?...cate dintre ele exista si la XC90 ?

Alegerea Volvo am facut-o pentru siguranta, desi in 23 ani de "sofat" (cateva sute de mii de km) nu am avut nici cel mai mic incident, insa de multe ori, din pacate, este suficient doar un singur incident. Foarte sincer o spun, la majoritatea optionalelor, in afara celor de siguranta, pot renunta in orice moment. (mai putin la sistemul DVD pentru copii - preferabil cel de plafon - altfel nu stau cuminti :rolleyes: )

Astfel la XC90 versiunea Kinetic este ok cu mici "adaugiri". la fel si XC60 dar cu pachetul Family.

Mai am o nedumerire referitoare la dimensiunile de interior ale masinilor. De la primus am primit un doc. pentru XC 90 cu niste dimensiuni, iar pe site sunt altele. Undeva este o greseala. dar faptul ca atrag atentia poate imi aduce si o reducere de 25% :rolleyes: din valoarea totala la ceea ce aleg...ca nu "da prea bine" sa aveti "greseli", ca sigur nu vreti sa informati eronat cumparatorii :))

Interior dimensions XC90 XC60 Spec tehnice primite ptr XC90

Head Room Front 1019 mm 990 mm 1019

Head Room Rear 1004 mm 1003 mm 1003

Shoulder Room Front1480 mm 1439 mm 1480

Shoulder Room Rear 1459 mm 403 mm 1455

Leg Room Front 1041 mm 1047 mm 1041

Leg Room Rear 879 mm 924 mm 925

Hip Room Front 1408 mm 1377 mm

Hip Room Rear 1374 mm1 367 mm

Merci mult tuturor

Marius

PS: scuze majoritatii ca am intrat, poate prea mult, in discutii directe cu dealerul

Edited by marius_i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius,

Iti raspund punctual si cu actionare tasta SPACE :)

La XC60: Sistemul de avertizare a şoferului (DAC), Sistemul de avertizare asupra părăsirii benzii (LDW),Adaptive Cruise Control (la toate vitezele),Sistem de avertizare asupra coliziunii şi frânare complet automată şi detectarea pietonilor sunt cu titlu de optiuni suplimentare sau integrate in diferite pachete

Sistemele mai mult sau mai putin "clasice" de asistenta la franare, coborare, rasturnare sunt standard pe ambele modele

In ceea ce priveste dimensiunile, roaga-l pe Razvan sa-ti trimita cate un catalog electronic pentru fiecare din cele doua modele sau descarca-le de la volvocars.ro. Acelea sunt cele exacte.

Acum, da-mi voie sa ma retrag si sa nu intru peste Razvan, caci avand in vedere ca ai discutat deja cu el, nu vreau sa perturb :)

PS Ma alatur si eu scuzelor tale la adresa majoritatii

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Am si eu o intrebare si va rog vreau un raspuns si o parere sincere. Oscilez intre a cumpara un xc60 si un xc90, voi pe care ma sfatuiti sa-l cumpar. Ambele noi. multumesc

aici trebuia sa scrii.

multumesc de intelegere...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ADISAN

Da-mi un telefon si hai sa te plimbi cu amandoua...

In plus, i-am raspuns cateva posturi mai sus lui Marius (sintetic ce-i drept)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai 6 pers de plimbat ..XC90. Eu am si plec la drum lung cu 2 copii 13 si 11 ani si nu se cearta pe locuri + au fiecare cate o bancheta de dormit in timpul mersului. Foarte utile ecranele dvd din tetiere..tin copiii linistiti. IN XC90 ai si loc de bagaje

Buna ziua

Plecand de la ideea ca diferenta de pret NU este majora intre XC 90 si XC 60 am nevoie de putin ajutor in a alege una din cele 2 variante.

In primul rand: familie cu 2 copii (1 si 4 ani)+ 2 socrii ( :) ...asta ca sa intelegeti cam care ar fi unul din motivele pentru care initial am vrut XC90.

In al doilea rand "Family pack" pentru XC 60 , impreuna cu multitudinea de sisteme de preventie fac XC60-ul sa fie mult mai atractiv.

Ma poate "ajuta" cineva cu sugestii?...eventual cineva care a utilizat si XC90 si XC 60.

Multumesc

Marius

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand depinde ca vrei sa faci cu ea. Daca te satisfac ambele ca spatiu si confort eu as alege un XC 60 cu mai multe dotari decat un XC90 mai putin dotat. ( ma refer la aceasi suma de bani). dar aici au o influienta puternica si gusturile fiecaruia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now