feraru3333

SOBA--centrala

15 posts in this topic

intrbare intrebatoare

poate stie buga

a transformat careva dintre voi o soba pe lemne in centrala?

asta este proiectul pe care tre sa-l fac in vara asta

idei, desene,orice este binevinit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ajuta cu ceva am auzit de un bulgar care vinde si monteaza cazane de incalzire pe lemne +7 radiatoare+pompa/pompe de recirculare+conducte+fiting-uri+manopera=4000 Lei.Daca e cazul ma interesez mai bine si revin cu detalii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu

eu am nevoie de desene ,pareri....

partea de la soba incolo o stiu

eu am dileme cu TRANSFORMAREA sobei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragul meu SENIOR !

...pentru a fi promt precum ma stii, postez in acest topic .

Astfel, dau in prima faza un zaspuns afirmativ !

DA !

Soba cu pricina , poate fi transformata si...devine centrala daca este montata in centrul , dar ...fix in centru camerei!

Astfel ...devine SOBA CENTRALA !

altfel...recomand pompa de caldura.

Daca ai unde sa cultivi.....recomand MISCANTHUSUL ( http://www.miscanthus-romania.com/ ) pe care il poti folosii ca atare sau transformandu-l in peleti , peleti pe care ii folosesti la ...Centrala cu peleti .

BUGA , Alin BUGA

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol::D:P

hai fa o emisiune pe tema asta

lumea de la tara ar fi interesata

adica taranii :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nu mai bine lasi soba asa cum este si cumperi o centrala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O soba de teracota e facuta sa disipeze caldura in camera. O centrala termica e facuta sa concentreze caldura asupra cazanului. Cele 2 se cam exclud. Taranii de la mine de la tara :rolleyes: faceau un cazan rudimentar dintr-o bucata de teava mai groasa astupata la ambele capete, il bagau in soba si gata, aveau centrala, sau cel putin apa calda in bucatarie. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in acest caz poti implanta o serpentina din cupru zic eu ca schimbator de caldura intr-o soba din teracota si tot ce-ti mai trebuie este un sobar iscusit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum tata e pesnionar, adica are mult mai mult timp decat mine s-a apucat sa faca soba din fotografia atasata.

Trebuie sa mentionez ca a construit-o de la 0. Este mai mult o soba pentru gatit, dar tinand cont ca pe perioada de iarna se "focareste" cat e ziua de lunga (si noaptea), a implementat in ea 2 cazane pentru a forma doua circuite de incalzire, respectiv apa calda menajera + incalzirea in 3 camere (4 calorifere). Functioneaza....de vreo 3 anisori fara probleme si chiar are randament.

Pe la noi prin zona mai sunt mesteri iscusiti (de obicei sudori) care construiesc asa zisele "registre", care ulterior se zidesc in sobele de teracota. In cazul in care suprafata care trebuie incalzita (mai exact volumul de aer) este rezonabila (adica cam cat un apartament cu 2-3 camere) respectiva instalatie se comporta onorabil. "Registrele" respective sunt construite dupa cerintele clientului (ma refer la dimensiuni)

Noa cam atat.. ;D

post-571-0-01815400-1304101922_thumb.jpg

post-571-0-97549700-1304101955_thumb.jpg

post-571-0-21028600-1304101969_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum tata e pesnionar, adica are mult mai mult timp decat mine s-a apucat sa faca soba din fotografia atasata.

Trebuie sa mentionez ca a construit-o de la 0. Este mai mult o soba pentru gatit, dar tinand cont ca pe perioada de iarna se "focareste" cat e ziua de lunga (si noaptea), a implementat in ea 2 cazane pentru a forma doua circuite de incalzire, respectiv apa calda menajera + incalzirea in 3 camere (4 calorifere). Functioneaza....de vreo 3 anisori fara probleme si chiar are randament.

Pe la noi prin zona mai sunt mesteri iscusiti (de obicei sudori) care construiesc asa zisele "registre", care ulterior se zidesc in sobele de teracota. In cazul in care suprafata care trebuie incalzita (mai exact volumul de aer) este rezonabila (adica cam cat un apartament cu 2-3 camere) respectiva instalatie se comporta onorabil. "Registrele" respective sunt construite dupa cerintele clientului (ma refer la dimensiuni)

Noa cam atat.. ;D

Cam cat de onorabil ie bre randamentul la o soba cu lemne/coceni/paie ...etc? un 20-25% si tot e mult .... am facut io prin '75 o soba cu

7(sapte) fumuri, de iesea pe cos aproape rece fumul(pe gaze), da pana se incalzea ne luau dracii de frig; daca sunt lemne din belsug, e altceva,

poate e mai economic, da randamentul .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam cat de onorabil ie bre randamentul la o soba cu lemne/coceni/paie ...etc? un 20-25% si tot e mult .... am facut io prin '75 o soba cu

7(sapte) fumuri, de iesea pe cos aproape rece fumul(pe gaze), da pana se incalzea ne luau dracii de frig; daca sunt lemne din belsug, e altceva,

poate e mai economic, da randamentul .....

Bre @alexpopeystar68, dupa cum spuneam, in soba respectiva se "focareste" (arde focul cu lemne, ca este..) toata ziua. In conditiile date sa incalzesti o suprafata de 60 metri patrati in loc de 16 metri patrati si sa mai ai si apa calda menajera mi se pare ca e mai mult decat ok.

Momentan nu eu nu detin o centrala, asa ca imi incalzesc casuta cu 2 sobe teracota + 1 semineu (120 metri patrati) si trebuie sa recunosc ca sobele functioneaza foarte bine. Ca si combustibil pentru sobe folosesc bricheti de rumegus (vezi poza) care sunt destul de ieftini si foarte eficienti.

Cand o sa-mi treaca prin cap sa-mi montez o centrala cu siguranta o sa optez pentru una cu peleti.

post-571-0-20579600-1304106146_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre @alexpopeystar68, dupa cum spuneam, in soba respectiva se "focareste" (arde focul cu lemne, ca este..) toata ziua. In conditiile date sa incalzesti o suprafata de 60 metri patrati in loc de 16 metri patrati si sa mai ai si apa calda menajera mi se pare ca e mai mult decat ok.

Momentan nu eu nu detin o centrala, asa ca imi incalzesc casuta cu 2 sobe teracota + 1 semineu (120 metri patrati) si trebuie sa recunosc ca sobele functioneaza foarte bine. Ca si combustibil pentru sobe folosesc bricheti de rumegus (vezi poza) care sunt destul de ieftini si foarte eficienti.

Cand o sa-mi treaca prin cap sa-mi montez o centrala cu siguranta o sa optez pentru una cu peleti.

Daca matale zici ca e ok, nu-i nimic, fizica asta e , cum sa-i zic, discriminatorie, nici motoarele nu au mai mult de 35-40%, da ar fi o chestiune pur teoretica sa dezbatem pe tema asta, mai ales ca stii din practica ce e mai bine; noroc de lemnele astea .. eficiente!

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua e cam vechi topicul dar poate ma ajutati si pe mine cu o soba din asta am auzit ca sunt bune dar nu stiu pe nimeni care sa faca,daca stiti un nr de telefon,si cam cat costa o soba cu plita si 2 calorifere ar fi minunat .multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai cauti pe net o sa gasesti sigur, este chiar si un forum despre tot felul de sisteme de incalzire si adaptari ( centrale termice, sobe, cosuri de fum, etc.), problema este ca daca nu "focaresti" cam toata ziua se comporta ca o soba obisnuita. http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=369

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now