ValiU

Prima evadare 2011

10 posts in this topic

Cred ca cei pasionati de bicla stiu ca duminica trecuta a avut loc de la Padurea Baneasa catre Padurea Snagov un concurs de bicla. Prima evadare.

O cursa de 50 de km pe drum forestier, drum printre tarlale si mai putin pe sosea.

A fost de fapt, Marea Noroiala....

O cursa pe cinste. A plouat toata noaptea de sambata spre duminica si duminica dimineata

Pentru cei pasionati, a fost excelent. Pentru biciclete, a fost stresant.

Am participat si eu insa bicicleta m-a tradat la km 25. Mi s-a rupt schimbatorul de la roata. S-a umplut de noroi si a cedat. Poze cu mine, din pacate doar una si aceea cu spatele. Deocamdata. Poate or sa mai apara pentru ca mi-au facut cateva poze.

Aici puteti gasi poze si filmulete

Filmuletele sunt mai rapid de vazut. Pozele.... sunt grozave (vi le recomand pe cele de la Daniela Vasile ATV): http://primaevadare.ro/foto/ le descarcati si apoi le dezarhivati. Au o calitate deosebita si prezinta f bine cursa.

Va recomand si filmuletele de aici: http://primaevadare.ro/video/

PS. Din pacate nu am putut ajunge in defileu pentru ca maine o sa merg la un botez. E vorba de un verisor si nu puteam sa lipsesc. Sunt convins ca si acolo o sa fie grozav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveai de-asta nu ti se mai bloca schimbatorul. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari, Vali, pentru participare. Ma gandesc si eu tot mai serios sa-mi iau o bicicleta. Nu am mai mers pe una de 27 de ani. Oare ma mai descurc ? Cu ce ar trebui sa incep ? In anii '80 aveam o semicursiera Sputnik ( in traducere - "rândunica" ).

@mironb : chiar nu stiam ca exista biciclete Volvo. Sunt uimit, mai mult decat atat, nu am vazut niciodata asemenea mecanisme ( foi, pinioane etc ). Mare arta si cu bicicletele astea.... se pare ca e o adevarata industrie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, bicicleta este facuta pe bucati, cadrul biciletei fiind Cannondale cu logo-ul volvo ! De prin 96'-98', cei ce voiau o bicicleta performanta, de calitate, un MTB ( mountain bike ), se duceau la magazinele de piese biciclete ''adevarate'' ( pe atunci maxim 3 in Bucuresti ) si isi configurau singuri bicicleta dorita dupa buget, dupa piesele dorite, coluare, etc ! In 2001 mi-am cumparat doar cadrul bicicletei cu suma de 5 milioane lei vechi marca Magellan trial 2k1. Si ce mai faceam cu bicicleta aia ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba o trotineta, nu?

Offtopic, cadrul la bicicleta din poza este Cannondale (a caror echipa a avut un parteneriat cu Volvo). Tot offtopic, asta e o bicicleta Volvo ;D: http://www.disturbin...68_original.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata :)

Bicicleta are pedale, dar sunt de tip SPD. Pentru ele iti trebuie un anumit tip de incaltaminte. Este o incaltaminte cu un sistem de prindere in talpa (http://www.bikexpert.ro/catalog/tip-spd-c-3_32_102.html si aici incaltamintea http://www.bikexpert.ro/catalog/expert-p-924.html)

Costa foarte mult sistemul

Ideea este ca avand piciorul prins de pedala, iti vei permite sa si tragi nu doar sa impingi in pedala. Asta iti aduce o eficinta de inca 20% la pedalare.

Nu ma pricep nici eu foarte mult la biciclete.

Cadrul e produs de diverse firme. Unele mai usoare altele mai grele. La fel si furca, ghidonul, saua.

Celalate componenete, aflate in miscare, sunt si mai importante.

Din ce mi-am dat seama, la noi pe piata se gaseste shimano dar si asta e pe 6 sau 7 nivele de performanta. Desigur si pretul este pe masura.

Din pacate, bicicleta mea are dotari de nivel inferior.

Ce va pot recomanda. Pentru un MTB ar fi recomandat sa va luati frane pe discuri, un cadru de aluminiu si furca cu suspensii... restul este in functie de banii pe care vreti sa ii dati.

O bicicleta buna incepe de la 1600 - 1800 de roni.

A mea... a fost doar 750 insa e ok si ea. Este o licenta cumparata din germania (Prophete) insa, facuta de DHS. Depinde ce veti face cu ea.

Nu aruncati banii pe ele daca stiti ca nu sunteti un aventurier. Cei de la magazine nu vor decat sa scoata banii de pe voi.

Ce rost are sa dai 2900 de roni pe o bicla cu care vei iesi o data pe luna si asta doar in padure la baneasa sau snagov.....

Bicla mea, la 750 de roni, a mers excelent si pe forestiere si poteci de munte insa daca te duci la un magazin cu vanzatori smecheri, nici nu se uita la tine. citez: "asta nu e bicicleta" :)...

Deci va puteti lua si la banii astia ceva care sa fie suficient pentru ceea ce vreti sa faceti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Priviti filmuletul asta:

Sa ascultati si ce spune pustiul. Pana acolo facuse aproximativ 15 km si mai vroia.

a mai fost si o fetita. Un pic mai mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now