Sign in to follow this  
Followers 0
bursucdeva

consum s40 t4

16 posts in this topic

imi spune si mie cinva cam cat ar trebui sa consume un s40 t4 cel de 147kw/200cp pt ca eu am o problema cred deoarce masina consuma cam 10l/100km in oras dar acum am schimbat pompa de benzina si imi consuma aproape 10l/100km la drum intins la viteza de 90-100km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi spune si mie cinva cam cat ar trebui sa consume un s40 t4 cel de 147kw/200cp pt ca eu am o problema cred deoarce masina consuma cam 10l/100km in oras dar acum am schimbat pompa de benzina si imi consuma aproape 10l/100km la drum intins la viteza de 90-100km/h

salut salut e un consum bun cred si a mea la drum intins imi consuma 10 cu 100 maxim 110 la ora pe pilot.....in oras cam 12 -13 % mers normal ......mers mai sportiv si 16-17.....depinde foarte mult de stilu de condus......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conteaza mult stllu si pistilu . :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

T4 nu mananca nici tractat sub 13l/100 km in oras. ;) In afara se pot scoate si 6,5l/100 km, cu mers batranesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

T4 nu mananca nici tractat sub 13l/100 km in oras. ;) In afara se pot scoate si 6,5l/100 km, cu mers batranesc.

Adica 24 km/h ? .... ah, da, relanti-ul asta de croaziera.... grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine mers batranesc inseamna constant cu 80km/h in viteza a 5-a, eventual si cu pilot automat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica 24 km/h ? .... ah, da, relanti-ul asta de croaziera.... grin.gif

In afara, poti scoate lejer 7.5%. Cu extreme de 10% daca o ti peste 3500.. si la ~ 6% daca esti cuminte pe autostrada.

De mai multe ori, cand ma intorceam in tara, la intrare in Austria, dupa alimentare in St. Valentin sau Oed, imi arata o autonomie de 1050-1100 km/h :) , ceea ce la rezervorul de 60 de litri insemamna sub 6% :P. Dar asta in cazul in care foloseam pilotul automat pus pe 100km/h si mergeam asa multa vreme. Oricum, consumul final pe ~5000km era in jur de 7.5 (+/- 0.2) la o medie de ~80km/h. Oricum, este penalizat maxim de lipsa unei trepte de viteza peste a-5-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, este penalizat maxim de lipsa unei trepte de viteza peste a-5-a.

De acord, daca ar avea 6 viteze, s-ar putea scoate lejer un consum de 6l la 130km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor benzinar de 2000, 200 cp, 300 nm si numai 7,5/100 ? da ce soi de benzina puneti, d'aia atomica?

io pun dasta moleculara 99+ si nici n-am visat asa un consum, mai ales daca merge si AC-ul ..... chiar

pe autostrada mi se pare infim, da daca ziceti voi .... nu-mi ramne decat sa ma bucur toothy9.gif , T4 e

supermasinoaica (si io daia am wub.gif ) ; ma gandesc chiar sa ajungem la 5,5l/100, lejer daca punem cutie cu 7 trepte .....,

iar cu 8 si mai si.....

CpNmTbooo! azi numai pt T4zecisti kiss.gif , da numai azi, sa fie clar!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Alex, fixati dumneavoastra pilotul automat la 80 km/h, viteza a-5-a, un drum liber si o sa fiti uimit de ce consum instantaneu va arata computerul de bord. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Alex, fixati dumneavoastra pilotul automat la 80 km/h, viteza a-5-a, un drum liber si o sa fiti uimit de ce consum instantaneu va arata computerul de bord. ;D

Pai io asi fixa pilotu, da cum stiu cand e in viteza a cincea, ca-i automata? si apai de ie sa ma iau dupa cpu-ul din bord, ala face o medie ...., asa caaa, s-ar putea sa fie chiar mai mic consumu la viteza aia, da doamne .... grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Alex vezi ca incurci putin motorizarile.....oricum depinde de ce motor ai la t4 ori 1855 cc ori 2.0.....ala de 1.9 are 200 cp iar ala de 2.0 are doar 160 si ceva......oricum ala de 1.9 dupa parerea mea si din cate am auzit si eu e mult mai reusit..........acum tu daca ai motor de 2.0 cu 200cp fara modificari ma bucur pentru tine.....eu pana acum nu am auzit ........oricum consumul pe o autostrada deci nu in RO .......e foarte mic la motorizarea de 200 cp .......dar in oras cam 13-14 % iar poate un 12 Duminica .......:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Alex vezi ca incurci putin motorizarile.....oricum depinde de ce motor ai la t4 ori 1855 cc ori 2.0.....ala de 1.9 are 200 cp iar ala de 2.0 are doar 160 si ceva......oricum ala de 1.9 dupa parerea mea si din cate am auzit si eu e mult mai reusit..........acum tu daca ai motor de 2.0 cu 200cp fara modificari ma bucur pentru tine.....eu pana acum nu am auzit ........oricum consumul pe o autostrada deci nu in RO .......e foarte mic la motorizarea de 200 cp .......dar in oras cam 13-14 % iar poate un 12 Duminica .......:D

Ahaha ..., pai io am motor B4204T5, 147 kw(200cp), 1984 cmc, da cutia e automata, asa ca si consumul e mai mare(+ 1-1,5l fata de cea manuala);

T4 ie numa cu motor de asta, alalalt e B4204T , al meu e din fabrica cu 200 cp, fiind versiune sport .... vezi ce mare ma dau? grin.gif ... drept sa-ti

spun nu prea circul pe autostrazi, in germania am fost numa cu masina de serviciu a fiemi, un Jetta 1,9 TDI, 4,8 / 100 km in orsicare zi !!!

ala de 2,0 o fi pe motorina? ca la 163 cp nu e benzinar ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi, pe S/V40 au fost montate asa: 2.0T (cu presiune scazuta in turbina) de 160 de cai, caruia nu-i stiu codul, si T4 de 1855 cm3 (B4194T, B4194T2) sau 1948 cm3 (B4204T si parca mai era unul). Si cele de 1855 si cele de 1948 cm3 au 200 de cai, difera prin faptul ca ultimele au distributie variabila.

Acum legat de consum, o masina de 200 de cai pe benzina nu a fost clar proiectata pentru consum mic in oras. ;D Am vazut motoare similare pe masini mai mici (gen Fiat Coupe Turbo) care papau 20-25% in oras la mers linistit, asa ca nu trebuie sa fim tristi. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt.raspunsuri.mie mi sa parut ciudat ca inainte sa schimb pompa imi consuma cam 10l/100km in oras iar acuma imi consuma la drum intins.drept ii ca nici nu stiu daca imi arata inainte bine consumul ca era stricata sonda litrometrica cum bagam benzina cum pica acul si se aprindea becul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt.raspunsuri.mie mi sa parut ciudat ca inainte sa schimb pompa imi consuma cam 10l/100km in oras iar acuma imi consuma la drum intins.drept ii ca nici nu stiu daca imi arata inainte bine consumul ca era stricata sonda litrometrica cum bagam benzina cum pica acul si se aprindea becul.

pai poate nu iti indica bine inainte....oricum consum de 10% in oras cu 200 cp.....poate la relanti cand stai la semafor.....imi cer scuze pentru confuzia intre motoare....eu credeam ca sunt doar 2 modele cel de 2.0 cu 160 cp si cel de 1855 de 200 cp....oricum am auzit ca cel de 2.0 cu tot cu presiune scazuta in turbina consuma mai mult ca cel de 1.9 200 cp.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0