wh1sp3r

Nuca schimbator viteze

10 posts in this topic

Am si eu o problema. as avea nevoie de nuca de la schimbatorul de viteze. Asta nu e asa o problema. M-ar interesa cum o pot schimba ca m-am chinuit de mi-au "tasnit" ochii :))

Daca stie cineva sa ma ajute. Si daca aveti una in plus pe acasa !

post-730-0-18640100-1306518074_thumb.jpg

post-730-0-11599200-1306518082_thumb.jpg

post-730-0-22468800-1306518091_thumb.jpg

post-730-0-46418900-1306518107_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai incercat prin desurubare? poate are ceva siguranta sub nuca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,nuca am eu 1 buc. iar de schimbat se schimba destul de greu deoarece nu are filet(este ca turnata).Trebuie sa prinzi bine cu clestele ce se vede in imagine si rasucesti intr-o parte si alta pana misca dupa care iese usor iar pe cea noua o fixezi cu putina POXILINA bicomponent.SUCCES

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat amandoi cu scula ,,originala" Volvo din ultima poza :D, dar nu am vrut sa o rupem de tot. Dupa ce @wh1sp3r isi ia alta vedem cum o schimbam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cum arata acum ''nuca '',nu cred ca ar fi o problema sa pui flexu pe ea grin.gif

In primcipiu,trebuie apasat pe ea,si in acelasi timp rotit spre stanga,ca sa o scoti,iar de pus la loc e mult mai simplu,o sa-ti dai seama cand o sa o ai in managrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu este destul de usor de scos, este la fel ca la vechea dacie, problema este cu cea noua, eu am "96 si cand am incerat una din 2000 nu a mers deloc -a fost prea lunga- nu stiu, poate nuca, poate tija schimbatorului cert este ca nu o puteam baga in marsarier, asa ca ai grija ce cumperi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfaturi baieti. Acum problema este de unde procur o "nuca"

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu este destul de usor de scos, este la fel ca la vechea dacie, problema este cu cea noua, eu am "96 si cand am incerat una din 2000 nu a mers deloc -a fost prea lunga- nu stiu, poate nuca, poate tija schimbatorului cert este ca nu o puteam baga in marsarier, asa ca ai grija ce cumperi.

Eu am scoso cu patentul (am rupto crapato prin strangere) a mea a fost lipita cred ca asa sunt toate!

Despre procurarea unei nuci noi de la ori ce magazin de piese auto eu am cumparato de la un magazin de acesorii auto turcesti! Este din aluminiu si se monteaza simplu! daca vrei ti-o cumpar si o trimit parca vreo 40-50lei costa o s ma duc sa ma uit si de pret daca te intereseaza

post-415-0-94523700-1306837540_thumb.jpg

post-415-0-08063600-1306837559_thumb.jpg

post-415-0-86375300-1306837571_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incerc si eu cu una de aluminiu sa vad ce iese ! Multumesc de sfat severciprian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now