Guest octav_draghici

volvo

10 posts in this topic

salut. inca nu am o masina volvo dar vreu sa-mi cumpar un 240 din 1987.masina arata bine dar este omorita rau la motor. aveti idee de unde as putea achizitiona un motor de 2383 cm3  disel  :) :)pt 240 gl?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zicea cineva pe-aici de un centru de dezmembrari spre Doraly la iesirea din Bucuresti, ceva de genul 1000Eur motorul + cutia de viteze... Anyone ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut si bine ai venit,daca masina este ok si este doar motorul varza pune mina pe ea si lasa ca motorul se face sau se schimba,bine acum sa nu te astepti la bani putini totusi e volvo,si eu sunt in aceasi situatie am un volvo 740 turbodiesel si am motorul cam varza.Eu am gasit pe undeva pe langa Doraly un motor la 700euro dar este model mai nou si nu stiu daca se potriveste.Poate ne lamureste cineva cat poate sa coste o reparatie capitala la un motor ca asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o reparatie de calitate la un astfel de motor costa in jur de 1000-1200 euro.

in functie de cat de " varza " este motorul suma poate creste.

dar spre deosebire de un motor luat cu 7-800 dintr-un parc de dezmembrari despre care nu stii nimic, cred ca este mai indicat sa-l faci !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din datorie colegiala va spun ca nu este cazul sa va hazardati in RK motor.Eu am facut-o prin RAIMAN SERVICE,am cheltuit peste 10.000 ron(am avut si piston spart iar set pistoane = 2.200 ron)si nu am terminat reparatia.Daca va legati ca mine de vechituri,o sa gasiti masini cum este cea din Arges la 800 euro Volvo 940 din 1995 din care poate iesi o recarosare buna,sau 244 gl din 1983 cu 1000 euro ful piele si magneziu de pe forumul nostru!Atunci am remarcat ce gafa am facut !Pentru cei care vor sa vada pe viu cum se pot cheltui bani fara rost,lansez invitatia de a ma cauta laTargoviste!Concluzia:Nu cauta motor ci alta masina si recupereaza ce se poate prin vanzarea de piese.Acum 3 ani un depozit auto mi-a oferit 1500 euro+2500=4000 cu care luam altceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveai acte in regula la ea, era mai simplu sa o recarosezi total cu una buna adusa din afara.

Recarosai si schimbai motorul si iti ramanea masina noua, intreaga.

Adica schimbai numai actele. Noi la firma am facut cu multe masini asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Brasov la iesire catre Sf.Gheorghe inainte de calea ferata este o firma de dezmembrari si are un motor de 2383cmc ca al meu care iti trebuie tie. Il incearca in fata ta si il vinde fara demararor cu circa 1000euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

La italianul ala?  ;D

...Nu prea e normal el, ca om.

Era sa ma bat odata cu el, pentru un compresor ac. Voia 900ron pe el... si dupa ce am stat de capul lui, de nu mai stia ce sa faca sa scape... la lasat la 450. I-am spus clar, ca nu plec de acolo fara compresor... era aproape de o criza de isterie. :)

Din pacate, dupa ce la demontat si l-am comparat cu al meu, nu erau la fel.  :D  :D  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La italianul ala?  ;D

...Nu prea e normal el, ca om.

Era sa ma bat odata cu el, pentru un compresor ac. Voia 900ron pe el... si dupa ce am stat de capul lui, de nu mai stia ce sa faca sa scape... la lasat la 450. I-am spus clar, ca nu plec de acolo fara compresor... era aproape de o criza de isterie. :)

Din pacate, dupa ce la demontat si l-am comparat cu al meu, nu erau la fel.  :D  :D  :D

Nu este italianul ala, cel despre care vorbesti este la iesirea din Brasov catre Bucuresti.

Eu iti vorbesc de cel de la iesirea catre Sf.Gheorghe - "La Palade" cum ii spunem pe aici.

Cu stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este unul, inainte de Palade, pe aceeasi parte... cum iesi spre Harman.

Nu are f multe piese... mai mult fiare vechi.

Eu de ala, spuneam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now