funkydj85

demontare etrier spate s40 benzina 1998

6 posts in this topic

Salutare!

Imi poate spune cineva va rog cum demontez ertirerul stanga spate ? Ca am desfacut cele 2 suruburi ce tin etrierul, dar cum departez placutele, ca nu iese etrierul de pe disc???

Ideea este ca vreau sa ajung la rulment, care in mers cam face zgomot...

Daca ma puteti ajuta anuntati-ma va rog.

Mulrumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal dupa ce ai desfacut cele doua suruburi ar trebui sa iasa, incearca sa-l fortezi putin. Nu cumva ai uitat frana de mana trasa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am uitat-o, insa discul are o margine superioara mica de vreo 2 mm peste care nu pot sa trec placutele. trebuie impins cumva pistonasul a.i sa-mi departeze placutele suficient de mult sa pot scoate etrierul.

Da siguranta aceea ce rol are? tine cumva placutele la locul lor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea are treaba etrierul cu placutele. Placutele trebuie sa ramana in locasul lor, iese doar etrierul dupa care scoti si placutele. In mod normal ar trebui sa ai probleme cand il pui la loc mai ales la schimbarea placutelor cand pistonasul este mai iesit si trebuie si impins si rotit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am uitat-o, insa discul are o margine superioara mica de vreo 2 mm peste care nu pot sa trec placutele. trebuie impins cumva pistonasul a.i sa-mi departeze placutele suficient de mult sa pot scoate etrierul.

Da siguranta aceea ce rol are? tine cumva placutele la locul lor?

Pentru pistonas trebuie o presa mai speciala care invarte pistonasul si il apasa in acelasi timp, ar trebui sa iasa etrierul , placutele trebuie sa ramana pe disc desfaci un surub dupa care basculezi etrierul si dupa aceia se impinge pistonasul iti atasez un document poate iti e mai de folos .

brake replacement.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte de ajutor. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now