irina_f

Permis de conducere expirat

6 posts in this topic

Salutari tuturor!

Tocmai am descoperit ca mi-a expirat permisul de conducere... din martie :slap:

Problema cea mai mare ar fi ca eu stau in Cluj, sunt inregistrata in Alba iulia, si nu prea am timp de plimbari AB-CJ.

Care credeti ca ar fi cea mai rapida si putin complicata metoda de a mi-l schimba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari tuturor!

Tocmai am descoperit ca mi-a expirat permisul de conducere... din martie :slap:

Problema cea mai mare ar fi ca eu stau in Cluj, sunt inregistrata in Alba iulia, si nu prea am timp de plimbari AB-CJ.

Care credeti ca ar fi cea mai rapida si putin complicata metoda de a mi-l schimba?

Daca erai putin atenta, ai fi constatat ca puteai avea mai putina bataie de cap. Singurul mod in care il poti schimba, este sa mergi la Alba Iulia. Problema este, ca acum trebuie sa faci fisa medicala din nou :D. La preschimbare din alte motive, nu trebuie refacuta fisa medicala. Daca e schimbat pentru expirare, trebuie facuta fisa. Prin urmare... strange toate actele si da o fuga pana la Alba Iulia, le depui si apoi mergi sa-l ridici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum zice si colegul de mai sus, nu prea ai alternativa simpla.

La fel ca tine si eu am patit-o anul trecut, circuland cu vre-o 8 luni peste perioada de valabilitate. Daca as fi cascat ochii la timp as fi scapat de corvoada analizelor medicale.

Singurul lucru "bun"e faptul ca nu dureaza mult depusul actelor (cel putin la Cluj) iar permisul iti este livrat la domiciliul indicat, nu e necesara ( si nici indicata) deplasarea solicitantului la ghiseu pentru a ridica permisul. Si asa e destul de plictisita "tanti"care butoneaza aparatul foto ....

Ai mai jos, ceea ce iti trebuie pentru a reintra in legalitate :

a. fişa deţinătorului permisului de conducere;

b. originalul şi copia actului de identitate;

c. dovada plăţii contravalorii permisului de conducere şi a taxei de eliberare a acestui document;

d. permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită, în original, dacă acesta există, precum si o copie a acestuia;

e. fişa medicală tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă solicitarea preschimbării s-a făcut după expirarea valabilităţii administrative a permisului de conducere.

f. în cazul schimbării numelui, documentul care atestă acest lucru, în original şi copie.

g. dosar plic;

h. anexa 677 (conform L677/2001 art.12).

- si binenteles ceva lei pentru achitarea contravalorii prestatiilor :D.

Spor sa ai si drumuri putine in rezolvarea problemei.

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult de raspunsuri.

Sa inteleg ca odata expirat nu mai merge sa il declar pierdut si sa scap mai usor.

E bine totusi ca nu trebuie ridicat personal de la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi mi-am depus si eu actele pentru schimbarea permisului.Al meu nu era inca expirat si nu mi-a mai trebuit fisa medicala. Platesti la BCR sau CEC taxa de 68 ron (taxa preschimbare permis de conducere) apoi mergi unde au sediu cei de la permise auto si pe acolo trebuie sa fie firme care iti elibereaza o fisa.La ei iti faci poza pentru fisa( 10 ron) iti face copie dupa buletin si permisul de conducere , iti completeaza o fisa( 10 ron) . Cu aceasta fisa si fisa medicala necesara daca a expirat permisul mergi la ghiseul pentru permise de conducere unde predai actele , dai o semnatura electonica si iti face o poza pentru permisul de conducere. Iti da dovada de circulatie , respectiv la mine dupa vreo 3 ore si permisul vine acasa prin posta. La mine a durat maxim o ora completarea fisei si celelalte formalitati la biroul de eliberare permise. Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Misu de detaliere.

Daca merge la fel de repede si la Alba, sper ca reusesc sa le rezolv pe toate intr-o singura zi, inclusiv fisa medicala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now