danutttz

Problema inchidere.....

4 posts in this topic

Dupa ce am rezolvat aeroterma fix in aceeasi zi alta problema .....eu cred ca masina asta fara o defectiune nu poate sa functioneze corect.......

De ieri nu mai da nici un semn nici portbagaju nici usa dreapta adica usa de la pasager........se mai deschide decat usa mea de la sofer.....pana acum incerca sa sara sigurantele cand apasam pe buton dar nu sareau pana sus .....acum nu se mai misca deloc....ce poate fi e foarte enervant sa inchizi usa manual sau portbagaju....va rog sa ma ajutati nu stiu daca e inchidere din fabrica sau pusa anterior telecomanda scrie pe ea med 2000 ceva de genu asta si are un singur buton din care armezi usile si portbagaju totodata......

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU STIU SIGUR DAR AM INTELES CA AR PUTEA FI DIN CAUZA MOTORULUI CARE DESCHIDE/INCHIDE PORBAGAJUL.

AM INTELES CA TREBUIE SA DESFACI TAPITERIA DE PE PORBAGAJ SI SA VERIFICI MITORASUL.

INCEARCA SI VEZI DACA E DIN CAUZA ASTA.

UN SALUT

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cauza motorasului de deschidere/inchidere.rezulta ca acesta vine lipit si nu se poate deschide.in fine eu l-am desfacut cu o surubelnita dreapta si rezultatul a fost ca era o rotita de plastic care are in mijloc o spirala(ca un burghiu)care impinge si readuce(inchide/deschide)incuietoarea.aceasta spirala era rupta si automat nu mai avea sum sa faca deschiderea.

SOLUTIA!!!!

AM DAT O GAURA CU UN BURGHIU FFMIC IN MIJLOCOL ROTILEI SI AL SPIRALEI.in aceasta gaura am pus superglue atat in gaura rotitei cat si a spiralei dupa care am bagat un cui pt a obtine marimea originala a piesei.locul ramas gol intre spirala si rotita l-am umplut cu un lipici din doua soluti si l-am lasat 2 ore sa se intareasca cat de cat.apoi am luat un pic de smirghel si am slefuit lipituta pana a ajuns la marimea spiralei dupa care am luat o panza de bomfaier si cu grije am facut santurile spiralei.

CAT DESPRE DESCHIDEREA USI POTI SA INCERCI SA-I DAI CU SPREI DE CONTACTE LA MUFA DE ALIMENTARE A MOTORASULUI.

P.S. NU STIU CAT O SA REZISTE DAR DEOCAMDATA IMI FUNCTIONEAZA.PANA O SA SCHIMB MOTORASUL NU CRED CA O SA AM PROBLEME !

SPER SA LE FIE DE AJUTOR SI ALTORA CARE NU LE MERGE DESCHODEREA PORBAGAJULUI.MACAR CAUZA DACA NU O SA-L REPARE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine problema sta altfel cel putin asa cred!

Am avut probleme cu aeroterma masinii am dat tot blocul de sigurante jos.....si dupa ce l-am remontat nu a mai functionat nici inchiderea........Mie inainte sa fac asta imi functiona perfect inchidere usa sofer , usa stanga , si portbagaj, acum nu mai functioneaza decat usa sofer din telecomanda....am cautat despre sistemul asta de inchidere pe net si nu am gasit absolut nimic.....pe telecomanda si pe modulul de inchidere este scris MED 2000......nu cred ca vine din fabrica cu asta...habar nu am....de unde sa incep are un manunchi de fire acel modul in interior se gaseste si o siguranta de 20 A altceva nu am vazut.....din moment ce mi se deschide usa sofer....nu vad dc nu s-ar deschide si celelalte....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now