asashy

reglarea lombara volvo s 80

17 posts in this topic

Of...tot eu...acum cateva saptamani, cand sa reglez scaunul la zona lombara, am ramas cu rozeta in mana...s-a rupt :unsure: ...m-am tot gandit eu cum sa fac sa o inlocuiesc, pentru ca a ramas o bucata de plastic infiletata inauntru, ceea ce nu-mi permite inlocuirea rozetei :angry: ...am incercat prin diferite metode sa o inlatur,dar nu vrea sa iasa de acolo :blink: ...asa ca apelez la voi, posesori de volvo,sa ma ajutati cu un sfat sau daca a mai patit cineva la fel sa imi spuna cum a procedat?! :unsure: la un volvo s 40 1.9 diesel acum 5 ani stiam...dar la cel din 2001 benzina 2.4 nu stiu nik dry.gif

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa o lipesti la loc cu niste poxipol. Studiaza cum s-a rupt...si lipeste-o exact pe "canturile" formate in urma ruperii. Pun pariu ca o sa tina.

ps: Dupa lipire...las-o macar 12 ore si dupa fa-i o proba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc zack...problema mea este insa ca amandoua lipsesc (una rupta de mine si alta rozeta nu era de cand am cumparat masina). Hmmmm....chiar nu ma poate ajuta nimeni?:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ori alt scaun bun....ori cauti unul jerpelit si iei de la el ce iti lipseste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zack, multumesc ca esti singurul care vrei sa ma ajuti...insa eu nu pot si nu stiu cum sa scot plasticul ramas rupt...pacat ca nu am facut astazi o poza sau mai multe sa arat exact. Efectiv s-a rupt rozeta, capatul ramas liber, este tinut intr-un colier de plastic mai dur cred si un mic tub alb de plastic pe care se infileteaza reglajul. Ei bine, eu partea ramasa acolo nu pot sa o scot...Am crezut ca exista un dispozitiv sau ceva care inlatura acel plastic ramas , ca sa pot monta cele doua rozete noi. Am crezut ca a mai avut cineva problema asta si stie cum sa ma ajute si pe mine...Si sincer credeam ca vor fi mai multi posesori de volvo care ma vor indruma intr-un fel :unsure:.In sfarsit, astept orice propunere sau sfat..O seara placuta tuturor volvistilor, oriunde va aflati(cum spunea cineva intr-un serial):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, o poza face cat o mie de cuvinte ! Fa una sa ne dam si noi cu parerea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa o poza...sau mai multe (din unghiuri diferite) si o sa incercam sa te ajutam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc...maine le fac si am sa incerc sa le pun aici...sper s a reusesc...o seara placuta!:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
post-1534-0-55755800-1308283566_thumb.jp post-1534-0-21787300-1308283581_thumb.jppost-1534-0-71810800-1308283590_thumb.jppost-1534-0-59717300-1308283607_thumb.jp am reusit sa fac cateva poze...astept sfatul vostru, multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, nu cumva in mijloc ar trebui sa existe un surub care tine rotita prinsa de scaun ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Andu...Nu este...M-am uitat de multe ori dupa un surub, un inbus , ceva de care sa se prinda....si nimic! Tubul cel alb , de care este prins partea de reglare, este turnat pana la capat...nu are nimic(acolo speram si eu sa gasesc un mecanism de prindere).Fotografii pot sa va trimit doar daca intrati pe adresa mea de messenger:asashy1@yahoo.com.Oare volvo nu a luat niciodata in considerare ruperea rozetei de la reglajul lombar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roata de reglare a suportului lombar se scoate desuruband-o (contrar acelor ceasornicului) pana la capat, apoi se trage spre exterior (iese spe inafara cca 1 cm) si se continua desurubarea. Succes.

P.S. Cand tragi spre inafara, trebuie sa depui putina forta, caci roata este trasa inapoi de un arc. Deci tragi spre inafara si inacelasi timp desurubezi.

Iti trimit eu doua roti de reglare, le am prin garaj.

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites
:rolleyes: Multumesc mult Dragos! Am reusit! Te rog sa-mi spui cum facem cu cele doua roti de reglaje...cum le trimiti...cum iti dau banii pe ele? Multumesc inca o data :rolleyes: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

:P Am citit mesajul tau Dragos si iti multumesc mult...este bine cand poti tu...tinem legatura...o zi frumoasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragos, esti un om jos palaria ! Pacat ca esti asa departe de noi ! Multumim :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat cu reglajele lombare: cumparat noi=15 lei, montat in ordinea inversa a desurubarii si gata! Multumesc mult pentru ajutor! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now