BD77

zgomote volan

8 posts in this topic

la viteze foarte mici, si pe loc, daca misc volanul spre stanga (si numai aspre stanga) se aude un "scartait". se poate unge ceva pe la volan, sau trebuie inlocuit a vreo piesa/bucsa..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am sa verific, mersi.

poti sa identifici piesa in poza? sau nu se vede.

nu se aude turbina, si zgomotul e sigur (zic eu)de sub volan.

post-699-0-73940900-1308750449_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te repezi la flanse si amortizoare ..... scartait am avut si eu , si iar a aparut , ....bine la mine cand luam in orice directie de volan si musai cand era cald afara , am schimbat flanse ....rulmenti chiar si amortizoare si s-a dovedit a fi de la bielete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Există, pe coloana de direcţie (axul volanului), sub pedala de frână, o garnitură din cauciuc care mai cade. Trebuie pusă la loc. Nu cumva auzi şi turbina, la accelerări? Asta, dacă sunetul provine din habitaclu.

Dacă sunetul e de la exterior şi nu e tocmai un scârţâit, s-ar putea să fie de la flanşa unui amortizor sau de la caseta de direcţie.

Am verificat, si nu e nimic in neregula cu acea bucata de cauciuc. Am observat insa la un drum mai lung ca masina trage dreapta si pentru a tine directia corecta trebuie sa tin volanul usor spre stanga (1-2 grd). Precizez ca anvelopele sunt noi si presiunea corecta. Ce sa fie, urmele vreunei gropi luate cu roata din dreapta ? Sa fie vreo legatura intre scartaitul din volan si directia deficitara ?

Edited by BD77

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat, si nu e nimic in neregula cu acea bucata de cauciuc. Am observat insa la un drum mai lung ca masina trage dreapta si pentru a tine directia corecta trebuie sa tin volanul usor spre stanga (1-2 grd). Precizez ca anvelopele sunt noi si presiunea corecta. Ce sa fie, urmele vreunei gropi luate cu roata din dreapta ? Sa fie vreo legatura intre scartaitul din volan si directia deficitara ?

la mine era dela piesa 13 care e in poza....am tras cu mana de ea in jos si am aplicat un jet de vaselina din tub....nu mai face acum....si la mine aveam impresia ca se aude de sub volan....era de acolo insa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, Marco. La tine se misca liber colierul aferent reper 13? La mine se ridica se pe pozitie foarte usor. Cum se poate fixa sa nu mai sara?

WP_20160317_16_57_23_Pro.jpg

WP_20160317_16_58_05_Pro.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauciucul are pe interior un loc fix cat "colierul' ala care este de fapt un rulment. Deci trebuie apasat pana trece de buza si va ramane acolo. Ar fi bun si un "fas" de wd40 pe rulmentul ala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul n-as da cu wd40. Mai bine baga niste vaselina....la spray sau cu degetul. Cu wd40 mai bine dai la suruburi intepenite :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now