vali2mi

zgomot suspensii

39 posts in this topic

Alin te-ai suparat rau?! da-l naibi incolo de cuplu si cai putere.Eu iubesc masina asta chiar daca are motor de "Trabant" am glumit normal si tu simti la fel ca mine alta pe pamant nu exista mai buna doar avionul din avatarul tau  ;D ;D este mai bun.

PS: La targul de anul acesta inginerul din cadrul standului VOLVO a spus ca D5 este proectat in colaborare cu ingineri de la Porsche

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU TE IRITA.DOAR INCERCAM SA TE LAMURESC REFERITOR LA CAI SI CUPLU ;)

Stai calm, ca nu m-am iritat. Chiar m-am distra binisor :D

Oricum, sfat: pana la a lamuri pe altii, mai intai lamureste-te pe tine!

Cauta niste manuale de fizica sau baga mare pe wikipedia si ia la puricat ce inseamna putere, cuplu (torque - in sensul de "moment", forta rotationala, forta angulara), lucrul mecanic si pierderile lui (ca tot ai facut niste confuzii vis-a-vis de cuplu si de pierderile prin transmisie, etc.)

Ca si concluzie, nu ma confunda lucrurile. Cuplu... cp... lm... Sunt lucruri diferite. Si nu neaparat direct proportionale. Iar mai sus se vorbea de reprize (de acceleratie, nu de football) si aici cel mai important este cuplul. Un diesel turbo de 100 CP bate la reprize un benzinar aspirat de 130 CP. De ce oare? La fel, o sa vezi gipuri de 3000 cmc 110 cp si 2,5 tone. Cum dreaq de misca alea?

PS - Nciodata nu ii spune unui coleg de conversatie ca nu stie ceva daca nu ai inteles ce spune. There are plenty of folks who know stuff ;) Cand om vorbi la o bere la vre-o intalnire, o sa vezi ca sunt cam petrolhead de vreo 10 ani, si cam stiu ce vorbesc ;)

LE - Thanks, budulan! Una dintre cele mai bune definitii pe intelesul tuturor pe care le-am auzit! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

??? ???NU CUMVA AI SCRIS TU CA AI RIDICATO LA 180........

D5-ul nou are 185 cai putere si crede-ma ca se simte diferenta de la 163cp. Eu am ridicat-o la 180 si am simtit diferenta mai ales in treptele superioare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si asa sunt suparat ca am o masina pe care scrie VOLVO si e de fapt un FORD mascat. Chiar nu vreau sa intru in polemici cu nimeni dar chestiile declarative de la targurile auto nu cred ca au valoare.... ci doar scop comercial...Crezi ca mie nu-mi place PORSCHE? Au mama ce mi-as dori..... Suna mai bine COMERCIAL sa spui ca e facut in colaborare cu PORSCHE dar daca te uiti pe wiki o sa vezi ca e numai VOLVO si nimic altceva..... Si chiar din contra ...sincer eu regret ca mi-am cumparat masina second....dar nu am avut bani de una noua.... Si NU M-AM SUPARAT pe tine esti un tip simpatic care ne mai da jos din pod uneori  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am scris, dar tot nu inteleg.....Ma intrebai cum am ridicat-o la 180? Sau care era intrebarea? S-a modificat si cuplul cu 40 Newton/Metru dar am scris si asta..... Si da, imi pare rau ca am marit puterea ca nu ma tine cutia de viteze....Deja priza directa face ca dracu....Cutia nu mi se pare corect dimensionata pentru puterea asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

MA REFEREAM LA FAPTUL CA AI MOTAT UN MODUL AGIUNTIV SAU PRIN ALTE MODIFICARI AI RIDICAT PUTEREA.ASTA VROIAM SA STIU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma inteleg ;D Pai eu am ales varianta cu update de flash la ECU. Se poate duce pana la 220CP si 400Nm dar nu m-am riscat sa o ridic atata pentru ca apar multe costuri ulterioare... Mai este o varianta cu un "POWERBOX" care se cupleaza foarte simplu, cu o mufa la ECU. Nu modifica nimic in soft....si comunica doar cu ECU. O ridica la 190CP si 380Nm. Eu cand am facut modificari la a mea nu stiam ca exista si varianta a doua.... Powerbox-ul daca nu-ti place il dai jos...insa la mine a ramas in softul de la ECU.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ERAM CURIOS PT CA ACUM CEVA VREME ERAM SI EU INTERESAT DAR AM RENUNTAT LA SFATUL MECANICULUI CARE I-MI SPUNEA CATEVA DIN SURPRIZELE DE DUPA SI MAI ALES DE AMBREIAJ.ERAM INTERESAT SI DE PAREREACUIVA CARE A FACUT DEJA MODIFICAREA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apar cheltuieli suplimentare dupa....asta e clar....Mai multi cai putere pe o masina care nu e pregatita din fabrica pentru asta implica clar costuri de reparatii dupa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powerbox-urile se interpun exact intre ECU si lumea exterioara :D. Si altereaza informatiile care vin de la senzori catre ECU. Astfel, acesta modifica hartile de injectie pe baza unor informatii false, modifica timpii de reactie ai turbinei, etc. ... Ceea ce dupa mine nu prea e corect... Dar efectul este cel scontat.

Resoftarea ECU in limite rezonabile, cum ai facut-o si tu, este cea mai corecta.

Mai nou insa au aparut ECU-uri modificate cu mai multe trepte de optimizare, comutabile din... buton (sau telecomanda) :) 100%, 130% 150% etc. optimizare...

Dai masina nevestei? programezi ECU sa mearga pe "factory default". Esti intr-un moment in care vrei maximum? Apesi butonul si primesti cei 220Cp si 400Nm de care vorbeai. Pentru cat timp vrei tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci cred ca am sa las totul cum e acum pt binele masinii si poate ma scuteste de dureri de cap .ca in ultimul timp am mai avut una.m-am gandit sa-i pun un aditiv pt curatarea injectoarelor.am ales un aditiv in gama cyclo.si rezultatul afost ca a doua zi vroiam sa plec de pe loc si se oprea. am mers sa citesc erorile si-mi dadea presiune joasa .pompa alimentatie.care a  trebuit sa o schimb.dupa care au demontat si rezervorulsi au gasit pe fundul acestuia bucati de gelatina.(afland ulterior ca produsul in cotact cu apa face un tip de gelatina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice modificare adusa la soft duce la suprasolicitarea motorului si a masinii (ambreiaj, turbina, intercooler, suspensii s.a.). Motorul este proiectat pentru o anumita putere, ambreiajul la fel. Daca vreti ca masina sa va tina cat mai mult si sa nu aveti parte de reparatii costisitoare... lasati masina asa cum e. Daca va tine buzunarul si vreti sa aveti parte de un surplus de andrenalina... faceti cum vreti. Mai tineti cont si de o eventuala vanzare.... eu n-as lua o masina care a fost modificata (pentru ca acea masina a fost suprasolicitata). Pentru mai multa putere... mi-as cumpara alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo for life..... Adica pe viata ;D. Deci nu o mai vand.....Crezi ca aia care iti modifica softul iti spun ca te costa dupa??? Asa am luat si eu teapa..... Si fac pariu cu tine ca daca plec in acelasi timp din Deva cu unul cu o Dacie Logan spre Bucuresti...in cel mai bun caz ajung inaintea lui cu 10 min. La ce drumuri avem nu se justifica prea multa putere....Asa ca ai dreptate...NU se justifica surplusul de putere pentru ce costuri apar dupa.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now