mar33

Volvo s40 mi-a salvat viata!!!

23 posts in this topic

Ziua de Craciun 25 seara la 11, iesirea din Sinaia spre Bucuresti, banda 1 aveam 70 km/h. De pe contrasens venea un passat 2002, viteza mare, a pierdut controlul si m-a lovit frontal.Nu am apucat decat sa vad un far de passat si apoi airbag-uri..fum..etc...Eu nu am absolut nimic, prietena mea care era in dreapta are mana rupta.Passat-ul? Un mort, unul in coma..si 2 raniti...Iata si masina mea in poze...Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat cu viata.

Acum tre sa repar masina pe rca-ul vinovatului..care e dauna totala..deci..are cineva idee cati bani imi vor da? Si in cat timp?

post-389-12877845718178_thumb.jpg

post-389-12877845719606_thumb.jpg

post-389-12877845720839_thumb.jpg

post-389-12877845722533_thumb.jpg

post-389-12877845724395_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, bine ca ati scapat! Prietena ta a dat cu capul de parbriz? Ca asa reiese din poze. Din cate vad forta de impact a fost preluata corect de Volvo, forta fiind redistribuita si spre partea dreapta a masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara cuvinte,bine ca sunteti voi sanatosi.

Mult noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a dat cu capul...s-a spart de la air-bag...asa a spus cel de la volvo..ca acum masina este la volvo brasov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ca ati avut noroc. Bafta in continuare.

Deci este o alegere buna Volvo s/v 40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off... bine ca ai scapat cu bine, pacat de tragedia celor din Passat ... :(

Cred ca am vazut in perioada aia un Passat lovit rau pe marginea drumului in zona Mefin Sinaia, pe zona aia de 2 benzi... E de la accidentul tau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

destul de interesant acest accident!  din pacate inca se produc accidente ce se pot evita doar cu un dram de atentie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ati scapat ....in rest cu asigurarea depinde unde o are si ce baremuri au pt masina ta, dar daca ai casco sigur itzi vor da mai mult decat rca-ul aluia. vreo doua trei saptamani te tine, sunt in aceeasi situatie ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu s-a putut evita deloc..nu am apucat sa vad decat un far de passat la 1 metru si apoi airbaguri..atat..cat despre asigurare..casco nuam, iar vinovatul are rca..nu stiu cat imi vor da pe ea..daca aveti idee..spuneti-mi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Groaznic.......sigur ai avut un inger, acolo sus, care te iubeste,dar ai avut si.........centura care este sora ingerului!!!!!!!!!!!!!!    Probabil,la dauna totala cam 80%din valoarea de catalog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca multi care au vazut acest eveniment si acest subiect nu mai sunt asa suparati ca ford detine marca volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, nici vorba. asta pt. ca-s varza  ;D

LA MULTI ANI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S/V40 era facut in colaborare cu Mitsubishi inainte sa fie cumparati de Ford  ;D

Mariane, bine ca ai scapat cu viata !!! Chiar ca ti-a fost D-zeu aproape pentru ca masina e VARZA  :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne-ajuta ! ! Ati scapat, chiar cu rani mai mult sau mai putin usoare, dar ati scapat, asta e cel mai important! ! ! Stii cumva ce viteza avea passatul ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina varza si totusi in interior nimic nu e miscat de la loc. Masina studiata bine de tot la impact si a fost bine ca a fost lovita inlonjeron.

Dumnezeu a fost cu tine, multumeste-i!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut pe autovit ca vrei s-o vinzi. N-ai rezolvat nimic cu asigurarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa rezolv..astept sa-mi dea banii pe dauna totala..sa vad cat mi-o da..dar oricum epava ramane la mine..asa ca pot sa o vand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt intr-o mare dilema..s40 sau s60...voi ce ziceti? Un s40 din 2003 full, sau un s60 din 2001 ca de atat am bani?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 din 2001 e un Volvo adevarat. daca gasesti ceva fain (2.0T, 2.4T) e bun. Altfel, 2.4D nu mi se pare un motor care ar merita cumparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa te dezamagesc dar sa nu te astepti la prea multi bani le la RCA. Sigur nu 80%. Daca nu ma insel valoarea ei noua este ceva in jurul lui 22.000 euro, din care incep sa scada uzura morala( masina din 2001), precum si valoarea ei ca epava. Ai sa fii surprins cat de putin vei primi. Stiu asta din experienta mea neplacuta cu Citroenul. Am facut ochii mari cand mi-au spus cat am de primit dupa 3 saptamani de la finalizarea dosarului.

Bine ca sunteti voi sanatosi si sa ne felicitam cu totii ca am ales pe buna dreptate cea mai sigura masina, pentru ca pe soselele noastre avem nevoie de asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now