n_costi

Cutia de viteze?

1 post in this topic

Salutare,

De curand am remarcat un caratit deranjant la schimbarea de viteze la turatie mare in a doua si a treia treapta.

Cam acum o luna a inceput sa agate, in sensul ca nu mai intra lejer in viteze, agata un pic am facut vreo 2-3000 de km de atunci si am ajuns la caraiT.

Ce mai pot sa va zic ca anul trecut am fost in austria si am remarcat o pierdere de ulei pe langa planetara stanga, au verificat=o au completat ulei la cutie si in tara am schimbat cauciucul dispre cutie al planetarei pe original.

Am verifica si lichidul de frana este la maxim iar cu masina oprita intra in toata vitezele foarte usor...

Acum intrebarea e ca nu stiu la ce sa ma astept, daca o duc in service o sa ceara destul numai sa o demonteze, pt montat si demontat o palentara au cerut vreo 200 lei la cutie banueisc ca mult mai mult, si dupa ce o demonteaza o lasa in service.

La ce sa ma astept, cutie, ambreaj? ce fel de cutie am ? merge una second hand de 1,8? E cumva lipsa de ulei in cutie? sa ii pun ceva metabond?

Daca caraie asa risc sa o stric de tot?-De intrat totusi intra in viteza, din ce am vazut poate ramane blocata in viteza? cat de grav ? oricum mai tr sa fac cel putin 500 km pana acasa de la mare

Motorul este de 1,6 S40 din 2001 VIN YV1VS10K31F770726

Edited by n_costi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now