pc80034

Valabilitate rovigneta

4 posts in this topic

In cazul schimbarii numarului de inmatriculare a unei masini, ca urmare a vanzarii/cumpararii/incheiere leasing etc, se poate folosi rovigneta achizitionata anterior [evident daca mai e valabila...].

Share this post


Link to post
Share on other sites

As spune ca da,dar nu garantez.De obicei rovigneta este "tiparita" dupa vin si nr de inmatriculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rovignieta este transmisibila. E valabila pana la expirare. Totusi, in cazul schimbarii numarului de inmatriculare este necesara informarea Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale pentru actualizare in sistem, avand in vedere ca acum sunt si camere fixe si mobile care urmaresc rovignetele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe principiu "eu centrez, eu dau cu capu" [a se citi "cititorii intreaba, tot ei raspund"] mi-am rezolvat problema; si e chiar simplu.

De pe site-ul CNADNR se descarca o cerere tip, se completeaza, se depune impreuna cu o copie xerox a cartii de identitate a masinii la un punct de lucru al CNADNR [din fericire in Cluj este unul; nu stiu cum e in Alesd, Baraolt sau Zimnicea], se plateste o taxa de 24,85 RON si...gata treaba. Nu a durat mai mult de 15 minute toata "operatiunea"

Edited by pc80034

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now