cojocaru27

Stergatoare noi

86 posts in this topic

Salutare, nu stiu daca postez unde trebuie insa i-as schimba masinutei stergatoarele caci dau semne de oboseala cele originale.

Voi ce ma sfatuiti, sa iau de la volvo, afetrmarket, care sunt mai bune si mai ok raport calitate pret.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, nu stiu daca postez unde trebuie insa i-as schimba masinutei stergatoarele caci dau semne de oboseala cele originale.

Voi ce ma sfatuiti, sa iau de la volvo, afetrmarket, care sunt mai bune si mai ok raport calitate pret.

Multumesc.

Salut, uite aici un La mine am cumparat doar lamela din cauciuc de la PBN (36lei 2 lamele/golf V), atentie cand o schimbi sa pui bine capacele din capetele stergatoarelor, eu n-am pus unul bine si l-am pierdut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti pot oferi de la VALEO pe la 100 si ceva de lei setul (pana in 180 parca). Sunt ca cele originale, doar ca nu sunt in cutie albastra ;D Dar vezi ca sunt doua tipuri de prinderi in functie de anul de fabricatie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana in 2005 sunt cu desfacerea f usoara:dai stergatorul peste cap si tragi inspre parbriz,f usor de furat.din 2006 sunt cu prinderea cu cleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am citit toate posturile din link-ul respectiv si tot nu m-am lamurit.

Cele valeo de la MC sunt bune? sunt la fel de rezistente ca cele originale? am vazut acolo si pareri pro dar si contra si as fi vrut o parere de la cineva care le-a tinut ceva timp.

Cele bosch am vazut ca nu prea rezista si nu merita cumparate.

Iar varianta cu lamele de golf plus modificate si puse pe bratele existente parca nu suna atat de volvo - scuze daca pare o fita dar suna prea a carpeala pentru un volvo.

Astfel ca nu stiu daca merita valeo la 180 de lei sau cat sunt exact, caci nu m-am lamurit, sau mai bine mergem la sigur pe cele originale pentru o diferenta de 70 de lei?

Multam pentru raspunsuri anyway.

Share this post


Link to post
Share on other sites

carpeala necarpeala dar daca cauciucul ii de calitate ce ti trebe mai mult?ce stergatoarele de volvo is sfintite nu pot fi deflorate si schimbate?sincer mi se pare o varianta ff buna.se desfac destul de usor tragi lamela veche, bagi pe aia noua si pui capacelul la loc.iesi mult mai eftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te zgarcesti la tarate si platesti la malai ;). La mine, cele originale au tinut 6 ani, si tin masina in fata portii, in soare, ploaie, vant, ninsoare, gheturi, bla bla bla.....paperea mea ca ori iti cumperi originale din cativa ani in cativa ani, ori iti iei dastea ordinare si le schimbi la sezon :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu compara stergatoarele cu care a venit masina din fabrica cu cele asa zise originale din comert

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu tati, vorbesc de cele cumparate din reprezentanta Volvo (din tara sau din afara).:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei interesati cele noi de la Primus costa 330 lei. Mie mi s-a parut un pic cam prea mult, deci mai caut inca alternative.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat azi stergatoarele noi originale ( cutie albastra) la 220 ron si am primit si 6 litri de lichid concentrat pentru parbriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au cumva PN 30699635 (650mm+500 mm)? De unde le-ai luat, de la Premium, cumva? ;D

Au PN 30699635 si le-am luat de la Autobari (Baia Mare) , sora lui Premium. :D

Edited by badgogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cine doreste sa mai arunce atatia bani, il las in pace... Pentru cine nu, il anunt ca ii pot da cu placere stergatoare BOSCH A088S la 160RON ambele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat doar gumele,tot cu ceva Bosch,Roberto stie de care.Ma declar multumit!Problema la mine e parbrizul care e foarte zgariat/tocit...

Urmeaza sa le schimb si la frasu(S60),sa vad la ce ma orientez :read2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cine doreste sa mai arunce atatia bani, il las in pace... Pentru cine nu, il anunt ca ii pot da cu placere stergatoare BOSCH A088S la 160RON ambele ;D

@MC toate ar fi bune daca nu ar costa atat de mult transportul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Bosch. Este a 3-a iarna prin care or sa treaca si inca sterg impecabil!!! Le-am luat de la Augsburg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Bosch. Este a 3-a iarna prin care or sa treaca si inca sterg impecabil!!! Le-am luat de la Augsburg.

Pai nu inteleg...de cat timp ai masina? De 3 ani? Imi aduc aminte ca acum cateva luni erai happy ca ti-ai achizitionat-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@badgogo: transportul e 30 de lei, si tot iesi mai ieftin... De luna viitoare o sa fie transportul platit de mine pentru chestiile mai usoare, si pana in 100-200RON ca valoare, deci scapati de taxe ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu inteleg...de cat timp ai masina? De 3 ani? Imi aduc aminte ca acum cateva luni erai happy ca ti-ai achizitionat-o.

Masina o am din noiembrie 2009. Trece repede timpul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@badgogo: transportul e 30 de lei, si tot iesi mai ieftin... De luna viitoare o sa fie transportul platit de mine pentru chestiile mai usoare, si pana in 100-200RON ca valoare, deci scapati de taxe ;D

Asa da!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna varianta, nu neaparat si cea mai ieftina, e sa schimbi doar cauciucul. Bineinteles, daca nu ti le-au furat pe cele vechi. :)

Costa in jur de 50-60 RON amandoua (unele de calitate), se schimba in 5 min si tin tot cat unele Bosch sau Valeo care costa de 3-4 ori mai mult. Plus de asta nu se observa ca-s noi si nu prea are nimeni de ce sa le fure. ;).

P.S. unele de calitate vin cu tot cu capacele, unul mai mare, unul putin mai mic. Din cauza asta probabil cineva mai sus spunea ca a pierdut unul din capacele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi sti de unde poti gasi lamele de calitate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi sti de unde poti gasi lamele de calitate?

Eu am tot luat de la magazine de piese unele care au niste abtipilde pe punga cu sigla vw audi plus niste coduri. Vin in pungi separate fiecare + capacelele aferente. Nu cred ca umbla aia de la magazin la pungi pt 30 de lei...

Dupa 1 an cand am dat masina stergeau la fel de bine. Astea pe care le am acum l-am schimbat de vreo 2 luni si nu am probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt sistemul de prindere cum sunt la modele 2004-2005 eu am pus de ff2 originale cu 150lei. Stergatorul pasager este mai scurt cu 1inch,deci ramane intre varful stergator sofer si capat stergator pasager un triunghi mic de 4-5cm grosime si inalt de 10cm care nu sterge. Nu ma deranjeaza si sterg de nota 10 si sunt si de calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot sa confirm ca tot ce avut pana acum (inclusiv valeo) nu s-a comparat cu bosch-urile. 3ani+ dai o data 20-30€ si stii o treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now