cojocaru27

Stergatoare noi

86 posts in this topic

Bosch de care?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Boş pe spate şi şterge mai rău decât hârtia igienică... cre'că-i îndoită luneta... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

dai o data 20-30€ si stii o treaba.

Dai o data 20-50 de euro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lik: pai cum masinile mele sunt mai vechi, mai exact pe astea:

dsc00576s.jpgbosch-twin-spoiler-scheibenwischer-532-s.jpgaerotwinspec1.jpg

secretul este folosirea celor 2 materiale diferie, de-aia se numaesc aero twin.

@dom doctor: s-ar putea sa fie bratul stramb! nu e o gluma, am patit si eu la o masina.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ştiu că se poate, la modul general, dar mi se pare improbabil să fie strâmb de fiecare dată în alt loc, în funcţie de lamelă... Oricum, pe spate e modelul ăla idiot de ştergător, care nu are braţ propriu zis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm cele spuse de Chuck, aero twinu' e smecherie, am avut Bosch cand am luat vechitura, am trecut pe Valeo de 2 ori mai scumpe decat Bosch, nici alea de pe Dacie nu stergeau mai prost. Si m-am intors tot la Bosch.

@ doc, o fi concava masina fix pe centrul axului stergatorului din spate. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu! Nu, deci nu! ;D Nu aşa nu şterge, ci pe traseul de ştergere; rămân arcuri de cerc neşterse, corespunzătoare segmentelor de lamă care nu "calcă" bine pe suprafaţa lunetei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acele segmente:

1. ori sunt murdare,

2. ori sunt uzate,

3. ori arcul nu (mai) genereaza destula tensiune pentru a compensa problemele cauzate de 1 si 2.

de multe ori am rezolvat problema cu arcul, miscand bratul repetat.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus minunăţia aia de lamelă în primăvară. A şters bine vreo două luni. N-am folosit-o niciodată pe uscat sau pe noroi. Evident, o curăţ periodic, însă fenomenul descris mai sus apare şi imediat după curăţare. O fi uzată, dom'le!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau o fi ştift. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau o fi ştift. ;D

Păi, e... numai că e şi Bosch... asta spuneam de la început...

PS: Recunosc, totuşi, că nu mai ştiu dacă e Aerotwin sau nu, dar îmi amintesc că m-a costat vreo 70 de lei, de la un magazin care nu practică adaos exagerat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a se intelege contrafacut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doresc sa va atrag atentia asupra unui aspect.

Zicea anterior Haimdallr ca "i-ar fi indoita luneta" de nu sterge stergatorul.

De vine e stergatorul. Am patit si eu: mi-am luat un stergator Boş şi nu ştergea luneta in partea de sus mijloc.

Am comparat apoi cel original cu cel de la Boş: lungime identica, prindere identica insa laţimea

diferă! Prin latime ma refer la distanta de la "metal la caiciuc" Astfel cand se muleaza pe luneta

nu are aceeasi arcuire.

Am pus cauciucul (un pic cam greu) de la cel Boş pe rama originala (cauciucul are aceeasi grosime cu cel

vechi) si supriza sterge perfect.

Nota: deci chiar daca lungimea si sistemul de prindere sunt ok s-ar putea intampla ca acest parametru (pe care o numesc latime) sa

difere, ceea ce duce la o stergere proasta, chiar daca stergatoarele sunt noi si chiar daca sunt de calitate.

In cazul lunetei ramane o portiune nestearsa, dar imi imaginez ca in fucntie de "latimea" in cauza se poate sa stearga complet dar prost, sau alte variante.

La fel imi imaginez sa se intampla si la stergatoarele de la parbriz, in caz ca rama nu e arcuita corespunzator: fie va sterge slab, fie cu lipsuri pe la capete sau alte cele.

Sfat: daca aveti originale de la masina, nu le aruncati. In ultima instanta veti schimba doar gumele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am zis că e îndoită, era o glumă... nu-s chiar aşa prost, mă mai prefac şi io...

Exact aceeaşi mişcare am făcut-o şi eu, dar fără rezultatul scontat... şi lamela mea e Bosch, pe ştergător OEM şi şterge la fel de prost cum ştergea şi cea originală. Nu contest calitatea lamelelor AeroTwin, pe parbriz îşi fac treaba satisfăcător (cam 50% din cum ar trebui, pe o marcă care funcţionează la 20-30% faţă de ce s-ar aştepta cineva)... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca era o gluma, de aceea am si pus intre ghilimele. :)

Eu la schimbarea care am facut-o am izbutit sa am un stergator care sterge bine.

Sunt multumit si pe fata, dar am reusit sa fiu multumit doar dupa ce am schimbat si parbrizul.

Era cam exfoliat si orice faceam ramaneau pete ca de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa relatez ca am facut o experienta neplacuta cu stergatoarele bosch pentru care faceam lobby in postarile anterioare.

am cumparat acelasi tip de stergatoare reduse la jumatate de pret din kaufland. m-am bucurat ca le-am luat mai ieftine. plin de entuziasm le-am montat pe masina cu gandul ca vor functiona cum eram obisnuit. eroare! harjaie si fac ca toate alea.

de ce?

ulterior m-am uitat mai atent la ele si am descoperit stampila pe care scrie ca sunt fabricate in 2006. eu inapoi nu le mai pot da, voi daca cumparati stegatoare noi verificati inainte sa le platiti sa nu fie mai vechi de 2 maxim 3 ani!

va urez parbrize curate!

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa relatez ca am facut o experienta neplacuta cu stergatoarele bosch pentru care faceam lobby in postarile anterioare.

am cumparat acelasi tip de stergatoare reduse la jumatate de pret din kaufland. m-am bucurat ca le-am luat mai ieftine. plin de entuziasm le-am montat pe masina cu gandul ca vor functiona cum eram obisnuit. eroare! harjaie si fac ca toate alea.

de ce?

ulterior m-am uitat mai atent la ele si am descoperit stampila pe care scrie ca sunt fabricate in 2006. eu inapoi nu le mai pot da, voi daca cumparati stegatoare noi verificati inainte sa le platiti sa nu fie mai vechi de 2 maxim 3 ani!

va urez parbrize curate!

Teoretic si legal ai putea sa le duci inapoi fara nicio problema.

Vanzatorul, fiind un profesionist, trebuie sa iti atraga atentia asupra acestui fapt.

In general se stie ca cauciucul imbatraneste, drept pentru care isi pierde din calitati.

Problema e: au fost reduse in Kaufland sau erau mai ieftin in Kaufland.

Motivul reducerii ar putea fii chiar acesta, insa ar fi trebuit sa te instiinteze inainte de cumparare.

Si daca tot vorbim de cauciuc. Cel mai indicat e sa verifici vechimea la caucicucuri (roti).

Am vazut cu ochii mei la un test ce inseamna diferenta de cativa ani a unor cauciucuri; ambele se aflau in stare

buna, dar trecerea timpului si-a spus cuvantul.

Legal este voie sa vinzi caucicurui pana la 6 ani vechime (de la data fabricatiei). Chiar si tinute

in conditii normale tot isi pierd din calitate, dar tu le platesti ca si cauciucuri noi.

Numa bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se pune problema de dat inapoi. am aruncat bonul de la casa. dar experienta asta ma invata (iar) ca lucrurile (aparent) ieftine sunt de fapt mai scumpe, pt. ca le cumperi de mai multe ori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se pune problema de dat inapoi. am aruncat bonul de la casa. dar experienta asta ma invata (iar) ca lucrurile (aparent) ieftine sunt de fapt mai scumpe, pt. ca le cumperi de mai multe ori.

SA inteleg ca ai platit numai eticheta?!

Eu mi am luat de la varu ebay cu 8 euro 2 buc/flex , made in Cehia.Pana acum multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pot sa spun asta, pt. ca sunt mai bune decat ce am avut pe masina, dar nu sunt cum eram obisnuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le cumpar cu cardul multibonus de la mol adica 2000 de puncte si le ridic de la reprezentanta bosh ,si le-am motat nu fac zgomot daca le cumparam ma costau 140 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chuckie & restul lumii, daca gasiti pe la Carrefour stergatoare ALCA, mergeti linistiti cu incredere sa le luati. Eu le am de 2 ani si sterg ca in prima zi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mc ce culoare are cutia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now